HAYLEY Tucker has been named the Midlands District Amateur Swimming Association’s most outstanding competitor for 2012-13.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Tucker was presented with the Clegg Shield at the MDASA awards night.
The Ballarat Gold swimmer has been recognised for her efforts at the Victorian country, state age, state open and national championships.
Tucker also broke several Midlands records:
• Girls’ 16 years 100m breaststroke, 1:15.41
• Girls’ 16 years 200m breaststroke, 2:46.12
• Girls’ 16 years 50m breaststroke (twice), 34.87
Other award recipients:
Randall Forsyth Award (200m freestyle): Michael Rodger (Ballarat Swimming Club)
Craig Millgate Award (400m freestyle): Michael Rodger
Helen Edgecombe Award (800m freestyle): Michael Rodger
Brett O’Neill Award (1500m freestyle): Michael Rodger
Isobel Glover Award (freestyle sprint): Danielle Anstis (Ballarat Swimming Club)
Karla Alexander Award (individual medley): Thomas Halliday (Ballarat Gold)
Betty Fraser Memorial Award (breaststroke): Hayley Tucker
Mick O’Neill Memorial Award (backstroke): Matthew Norman (Ballarat Gold)
Graeme Fraser Memorial Award (butterfly): Danielle Anstis
Fiona Fraser Trophy (12-13 years):
Michael Rodger
Best performances at Vic country championships: Hayley Tucker and Matthew Norman
Bill McKenzie Trophy (best senior at MDASA championships): Matthew Norman
Laurie Dixon Award (outstanding 11/under): Shogo Trevena.
Wendy Alexander Memorial Achievement Award: Michael Rodger
MDASA records:
Winona Hoffmann (Ballarat Gold): girls’ 15 years, 100m backstroke (twice), 50m backstroke
Ella McCahon (Ballarat Gold): girls’ 13 years, 100m breaststroke, 50m breaststroke, 50m butterfly
Hayley Tucker (Ballarat Gold): girls’ 16 years, 100m breaststroke, 200m breaststroke, 50m breaststroke (twice)
Michael Rodger (Ballarat): boys’ 13 years, 1500m freestyle, 400 individual medley (twice), 800m freestyle
Thomas Halliday (Ballarat Gold): boys’ 16 years, 200m butterfly, 400m individual medley
Andrew McDougall (GCO): boys’ 15 and 16 years 400m individual medley
Shogo Trevena (Ballarat): boys’ nine years, 50m backstroke; 10 years, 50m breaststroke, 50m freestyle (twice), 800m freestyle
Takumi Trevena (Ballarat): boys’ nine years, 50m freestyle; 10 years, 50m freestyle (twice)
Chloe Walton (Gold): girls’ 12 years, 50m freestyle