Junior cricketers to visit for Country Week

THE CENTRAL Highlands region Junior Country Week cricket championships will begin on Monday, January 6, with matches set to be played across the Central Highlands region. 

The under-13 and under-15 Junior Sportz Biz Country Week competitions consist of three days of round matches, with finals on Friday, January 10, set aside for the playoff matches to determine the overall places.

Wednesday, January 8, will be set aside for a rest day.

Country Week provides a great stepping-stone to Central Highlands Pathways teams and up towards the Victoria Bushrangers under-14 state championships and the annual under-16 Dowling Shield run by Cricket Victoria.

The week’s play is expected to draw more than 220 competitors plus their friends and families.

The associations involved include the Ballarat Cricket Association (blue and gold teams), Castlemaine and District Cricket Association, Gisborne and District Cricket Association (green and white teams), Grampians Cricket Association, Maryborough and District Cricket Association and the Central Highlands Development team (from the Grenville Cricket Association).

The Junior Country Week competitions provide structured playing conditions including innings length, bowling over limits, batting retirements and an emphasis on the safety of participants with conditions such as making helmets compulsory and fielding distance specifications. 

Central Highlands region Junior Country Week draw:

UNDER-13

Round 1

Monday, January 6

Pool A

Maryborough v Ballarat Blue Jubilee Oval

Castlemaine v Gisborne Green Campbells Creek

Pool B

CH Development v Ballarat Gold Smythesdale Rec Reserve

Grampians v Gisborne White Richardson Oval

Round 2

Tuesday, January 7

Pool A

Ballarat Blue v Gisborne Green Brown Hill 

Castlemaine v Maryborough Muckleford South 

Pool B

Ballarat Gold v Gisborne White White Flat

Grampians v CH Development Richardson Oval

Round 3

Thursday, January 9

Pool A

Ballarat Blue v Castlemaine Alfredton

Gisborne Green v Maryborough Romsey Park Oval No. 2

Pool B 

Ballarat Gold v Grampians Sebastapol Oval No. 2

Gisborne White v CH Development Gardiner Reserve 

Friday, January 10

Final 1

1st Pool A v 1st Pool B Brown Hill

Final 2

2nd Pool A v 2nd Pool B White Flat

Final 3 

3rd Pool A v 3rd Pool B Alfredton

Final 4

4th Pool A v 4th Pool B Sebastapol Oval No. 2

UNDER-15 

Round 1

Monday 6th January 2014

Pool A

Maryborough v Ballarat Blue Princess Oval

Castlemaine v Gisborne Green Barkers Creek

Pool B

CH Development v Ballarat Gold Snake Valley Rec Reserve

Grampians v Gisborne White Alexandra Oval

Round 2

Tuesday, January 7

Pool A

Ballarat Blue v Gisborne Green North No. 2

Castlemaine v Maryborough Barkers Creek

Pool B

Ballarat Gold v Gisborne White Western Oval 

Grampians v CH Development Alexandra Oval

Round 3

Thursday, January 9

Pool A

Ballarat Blue v Castlemaine Wendouree No. 1

Gisborne Green v Maryborough Romsey Recreation Reserve

Pool B

Ballarat Gold v Grampians City Oval

Gisborne White v CH Development Tony Clarke Recreation Reserve

Friday, January 10

Final 1

1st Pool A v 1st Pool B Eastern Oval

Final 2

2nd Pool A v 2nd Pool B City Oval

Final 3 

3rd Pool A v 3rd Pool B Wendouree No. 1

Final 4

4th Pool A v 4th Pool B North No. 2

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop