WITH THE festive season now done and dusted, Ballarat District Bowls Division midweek pennant will return to its regular schedule on Monday, January 6, via way of round 13.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The return of pennant for the summer will see division one leaders Central Wendouree A and Sebastopol challenged by a host of clubs looking to make finals.
Central Wendouree’s experienced side and Sebastopol’s younger outfit will both be looking at maintaining the top-two positions, but will be challenged by Avenue and Smeaton – clubs also looking for a double chance in the finals.
These two will be challenged as Daylesford will also be putting in a big effort to break into the top four.
Divisions two, three and four will also be working hard to cement places in finals, with several interesting matches to come over the next few weeks.
All clubs need to get entries in for the state triples by January 10.
The state fours start on January 9 at divisional level.
The first and second days are at Mt Xavier (day three will not be required).
The draw is as follows:
Section one: V Duggan, K Geddes, J Watson, J Harman
Section two: J Shepherd, J Burt, M Holloway, S Chapman
Section three: B Kinnersly, W Wereszczuk, J Adams, E Cosgrove
Section four: H Hopkinson, B Huntley, J Vincent, bye
The big event to start the new year off is the BDBD’s Heartbeat Tournament at City Oval and Webbcona on January 5, with a 9.45 am registration and 10.30am start.
The draws for both clubs are as follows.
City Oval: M Tate, R Callahan, R Bull (Daylesford), A Ingram (Clunes), P Goldsmith (Waubra), S Plater (Ballarat North), M Alpen (Webbcona), I Hedger, Nev Thornhill, C Helmore, R Burzacott, C Baker (Sebastopol), K Kneebone (Avenue), R Kinna, B Tuddenham, C Bolte, D Hender, R Vance, R Ryan (City Oval), Rod Storey (Mt Xavier), W Crosgave, R Armstrong (Smeaton), G Fraser (Invermay), P Dixon (Central Wendouree).
Webbcona: Townsend, E Kierce (Central Wendouree), Steve Hunter, G Burge (Mt Xavier), J Shepherd, B Rowe (Webbcona), P Cameron, W Roberts, D Flintoff (City Oval), J Paton, B Lawrence, P Lovell, E Ringin, D Clark, B Moore (Sebastopol), D Speechley, B Phelan, P Kelly (Midlands), A Bedggood, L Vanderlinder, D Hoare, L McLure (BMS).
The draw for round 13 on Monday, including my predictions, is as follows:
DIVISION ONE
Mt Xavier v SMEATON
MIDLANDS v Webbcona
DAYLESFORD v Sebastopol
CENTRAL WENDOUREE A v Creswick
AVENUE v Central Wendouree B
DIVISION TWO
BMS v Victoria
CLUNES v Beaufort
Central Wendouree v CITY OVAL
CRESWICK v Ballarat North
SEBASTOPOL v Daylesford
DIVISION THREE
BMS v Midlands
SMEATON v Webbcona
INVERMAY v Sebastopol
LINTON v Learmonth
AVENUE v Central Wendouree
DIVISION FOUR
BUNINYONG v Mt Xavier
Creswick v MIDLANDS
Sebastopol v DAYLESFORD
Smeaton v BALLARAT
Victoria v CITY OVAL A
CLUNES v City Oval B
Nora Thornhill is the deputy secretary of the Ballarat District Bowls Division.