Under-15 schoolboys and youth girls football teams to play in Ballarat

BALLARAT has been given a home ground advantage for its opening matches in the Victorian under-15 schoolboys and youth girls football championships.

Ballarat’s two schoolboys’ teams will play at St Patrick’s College tomorrow.

The youth girls, who range in age from 13 to 18 years, will tomorrow have their first game of the carnival at neighbouring Ballarat Clarendon College.

Ballarat will then travel to Bulleen on Monday for its other preliminary round assignments before classification matches on Wednesday.

Ballarat is one of just two venues for the opening day of the championships, with Bendigo being the other.

SUNDAY’S PROGRAM

– Schoolboys at St Patrick’s College

11.30am: Ballarat v South west (division 3)

1.10pm: Hampden v Wimmera (division 2)

2.50pm: Ballarat v Geelong (division 1)

– Youth girls at Ballarat Clarendon College

Noon: Bendigo v Geelong

1.40pm: Ballarat v Western District

BALLARAT FIXTURES

TOMORROW

DIVISION 1

Ballarat v Geelong at St Patrick’s College, 2.50pm

DIVISION 3

Ballarat v South West at St Patrick’s College, 11.30am

YOUTH GIRLS

Ballarat v Western District at Ballarat Clarendon College, 1.40pm

MONDAY

DIVISION 1

Ballarat v Ovens and Murray at Bulleen, 12.40pm

DIVISION 3

Ballarat v Sunraysia at Bulleen, 11am

YOUTH GIRLS

Ballarat v Gippsland at Bulleen, 2.20pm

WEDNESDAY

Classification matches

BALLARAT SQUADS

DIVISION 1

Jesse Marshall (St Patrick’s College/Mt Clear)

Harry Lamb (St Pat’s/North Ballarat)

Bailey Medwell (St Pat’s/East Ballarat)

Jordan Johnston (St Pat’s/North Ballarat)

Joe Dodd (St Pat’s/East Ballarat)

Joel Chester (Beaufort SC/Beaufort)

Mathew Thacker (St Pat’s/Darley)

Mitchell Tuddenham (St Pat’s/East Ballarat)

Callum McKay (St Pat’s/Lake Wendouree)

Joshua Duggan (St Pat’s/Bacchus Marsh)

Jordan Grant (St Pat’s/Hepburn)

Bailey Squire (St Pat’s/Buninyong)

Joshua Harrington (St Pat’s/Bacchus Marsh)

Hayden Rogers (Daylesford SC/Hepburn)

Ben Hutt (St Pat’s/Sebastopol)

Mackenzie Spark (Ballarat Clarendon College/East Ballarat)

Jake Keogh (Daylesford SC/Trentham)

Kall Dawborn (St Pat’s/Dunnstown)

Jack Treweek (St Pat’s/Learmonth)

Mitch Bishop (Ballarat High School/Ballarat)

Nick Stuhldreier (St Pat’s/Bacchus Marsh)

Dylan Porteous (Ballarat HS/Ballarat)

Isaac Pertzel (St Pat’s/North Ballarat)

Robert Corden-McKinley (Ballarat CC/Ballarat)

Coach: Shane Darroch

DIVISION 3

Jack Simpson (St Pat’s/North Ballarat)

Richard Dell (St Pat’s/Buninyong)

Tom Bromley-Lynch (Ballarat Grammar School/North Ballarat)

Joel O’Connell (St Pat’s/Lake Wendouree)

Joel Nevill (Ballarat HS/Clunes)

Tom Clark (St Pat’s/East Ballarat)

Matthew Goh (St Pat’s/North Ballarat)

Lachlan Hull (Maryborough Education Centre/Clunes)

Will McGannon (Damascus College/East Ballarat)

Daniel Howell (Highview Christian College/Avoca)

Xavier Schuurs (St Pat’s/Lake Wendouree)

Jack Butler (St Pat’s/Sebastopol)

Xavier Fitz-Gerald (Ballarat CC/Dunnstown)

Charlie Perks (St Pat’s/North Ballarat)

Blake Salmon (Highview CC/Avoca)

Jeremy Learmonth (St Pat’s/East Ballarat)

Matthieu Brehaut (Phoenix P12 Community College/Ballarat)

Nathan Lilley (Beaufort SC/Waubra)

Tom O’Keane (St Pat’s/Sebastopol)

Joseph Glynn (St Pat’s/Dunnstown)

Liam Smith (Ballarat HS/Redan)

Lachlan Chivers (Ballarat HS/Lake Wendouree)

Kris Swan (St Pat’s/Ballarat)

Callum McKenzie (St Pat’s/Bacchus Marsh)

Coach: Chris Taylor

YOUTH GIRLS

Emma Lynch (Redan)

Crystal Layton (Darley)

Amy McDonald (Redan)

Winona Greenhalgh (Golden Point)

Riley Holloway (Lake Wendouree)

Caitlin Broadfoot (Riddells Creek)

Gab Leckie (Golden Point)

Tess Carroll (Riddells Creek)

Teagan McIntyre (Darley)

Caitlyn Stepnell (Ballarat)

Kristen Prebble (Redan)

Abbi Bolt (Darley)

Hayley Smith (Redan)

Jo-Ann Lawrence (Ballarat)

Ebony Tucker (Redan)

Jordyn Gilmer (Lake Wendouree)

Natalie Svanosio (Golden Point)

Jess Bokma (Redan)

Amy Walker (Bacchus Marsh)

Abbey Bertram (Bacchus Marsh)

Nikkita Alexander (Lake Wendouree)

Chloe Ascough (Darley)

Letisha Maraltadj (Ballarat)

Angela Morgan-McTaggart (Redan)

Coaches: Neil Stepnell and Will Bell.

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop