Ballarat swimmers nab state medal haul

THOMAS Halliday and Takumi Trevena were among leading performers at the Victorian Country Short Course Swimming Championships at Shepparton.

MIDLANDS MEDALLISTS: Ballarat’s Victorian Country Short Course Swimming Championships medallists, back left, Shogo Trevena, Sophie Thomas, Takumi Trevena, Ruby Halliday, Sam Crothers-Bade and Joshua Brien; front Catherine Zhao, Matthew Jenkins, Thomas Halliday, Michael Rodger and Jed Prouse.

MIDLANDS MEDALLISTS: Ballarat’s Victorian Country Short Course Swimming Championships medallists, back left, Shogo Trevena, Sophie Thomas, Takumi Trevena, Ruby Halliday, Sam Crothers-Bade and Joshua Brien; front Catherine Zhao, Matthew Jenkins, Thomas Halliday, Michael Rodger and Jed Prouse.

The Ballarat duo earned four gold medals each at the two-day meet at the weekend.

They helped the Midlands District Swimming Association, represented by Ballarat SC, Ballarat Gold and Ballarat GCO, to 45 medals.

Ballarat SC also finished fifth overall, with a fourth in the men’s division and seventh in the women’s.

Ballarat Gold was sixth overall and second in the men’s.

Trevena also broke the country short course record in the boys’ 11-year 50-metre butterfly, touching the wall in 32.02 seconds.

Josh Brien and Shogo Trevena were other Midlands gold medallists in a successful championships for the district.

Midlands medallists: 

Joshua Brien (Ballarat Gold) 12-13yo

Gold: 100m butterfly

Silver: 200m individual medley, 100m backstroke, 200m freestyle

Bronze: 100 individual medley

Sam Crothers-Bade (Ballarat SC) 11yo

Silver: 100m individual medley, 50m backstroke

Bronze: 50m freestyle, 100m freestyle, 50m butterfly

Ruby Halliday (Ballarat Gold) 14yo

Bronze: 50m backstroke

Thomas Halliday (Ballarat Gold) 18yo/plus and open

Gold: 200m freestyle, 200 individual medley, 100m freestyle (18-plus), 200m butterfly (open)

Silver: 100m backstroke (18-plus), 200m breaststroke, 200m backstroke (open)

Bronze: 100m individual medley, 100m butterfly (18-plus)

Matthew Jenkins (Ballarat Gold) 14-15yo

Silver: 100m freestyle, 200m freestyle

Jed Prouse (Ballarat Gold) 18yo-plus

Silver: 200m freestyle, 200m individual medley

Bronze: 100m backstroke

Michael Rodger (Ballarat SC) 14-15yo

Bronze: 200m individual medley, 100m individual medley, 200m freestyle

Sophie Thomas (Ballarat SC) 18yo/plus 

Silver: 100m freestyle, 200m freestyle, 100m individual medley

Bronze: 100m breaststroke, 100m butterfly, 200m individual medley

Shogo Trevena (Ballarat SC) 11yo

Gold: 50m backstroke

Silver: 50m freestyle, 100m freestyle, 50m butterfly, 50m breaststroke

Takumi Trevena (Ballarat SC) 11yo

Gold: 50m freestyle, 100m freestyle, 100m individual medley, 50m butterfly

Bronze: 50m backstroke

Catherine Zhao (Ballarat SC) 11yo

Bronze: 100m individual medley

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop