MITCH Bruns has capped off a memorable season by adding a club best and fairest to his premiership with Bungaree.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The explosive half-back clinched the Demons’ top honour at a presentation night last Friday.
Bruns had an outstanding season for the red and blue, also making the Central Highlands Football League team of the year.
He missed the preliminary final against Gordon with a hamstring injury but was a shock inclusion for the grand final against Springbank, where he kicked four goals in a standout display.
Meanwhile, Central Highlands A-grade netball premiers Skipton has voted coach Stacey Rea as its best and fairest.
Rea, who led the club to a memorable one-goal triumph over Hepburn in the grand final earlier this month, was also a joint runner-up in the league best and fairest count.
All of the competition’s 18 member clubs have made presentations except for Smythesdale, which will name its senior winners at a function on October 11.
AWARD WINNERS
BALLAN
SENIOR FOOTBALL: Ryan Closter/Zac Peoples
A-GRADE NETBALL: Stacey Casella
BEAUFORT
SENIOR FOOTBALL: Jake Garvey
A-GRADE NETBALL: Karen Molloy
BUNGAREE
SENIOR FOOTBALL: Mitch Bruns
A-GRADE NETBALL: Amanda Clarke
BUNINYONG
SENIOR FOOTBALL: Ned Gilbert
A-GRADE NETBALL: Tillie Avery
CARNGHAM-LINTON
SENIOR FOOTBALL: Nathan Pring
A-GRADE NETBALL: Jaime Palmer
CLUNES
SENIOR FOOTBALL: Nick Hind
A-GRADE NETBALL: Tlarnee Lake
CRESWICK
SENIOR FOOTBALL: Caleb Hepworth/Mick Lockyer
A-GRADE NETBALL: Katelyn Sutton
DAYLESFORD
SENIOR FOOTBALL: Michael Cummings
A-GRADE NETBALL: Karen Brothers
DUNNSTOWN
SENIOR FOOTBALL: Sam Jenkins
A-GRADE NETBALL: Jane Costello
GORDON
SENIOR FOOTBALL: Luke Gunnell
A-GRADE NETBALL: Shannyn McDevitt
HEPBURN
SENIOR FOOTBALL: Andy McKay
A-GRADE NETBALL: Skye McDonald
LEARMONTH
SENIOR FOOTBALL: Brenton Powell
A-GRADE NETBALL: Laura Allen
NEWLYN
SENIOR FOOTBALL: Dan Wehrung
A-GRADE NETBALL: Steph Blythe
ROKEWOOD-CORINDHAP
SENIOR FOOTBALL: Denis Biscan
A-GRADE NETBALL: Laura Head
SKIPTON
SENIOR FOOTBALL: Mitch Jones
A-GRADE NETBALL: Stacey Rea
SMYTHESDALE
To be named October 11
SPRINGBANK
SENIOR FOOTBALL: Luke Fisher
A-GRADE NETBALL: Kelly Conroy
WAUBRA
SENIOR FOOTBALL: Jimmy Rushton
A-GRADE NETBALL: Kelly Moran
tim.oconnor@fairfaxmedia.com.au