VICTORIAN FOOTBALL LEAGUE
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
North Ballarat Roosters have chalked up their first round one win since 2010 in the Victorian Football League.
The Roosters played solid contested football to grind out a 35-point win against Collingwood at Eureka Stadium on Sunday.
Scores were level 10 minutes into the third quarter but the Roosters kicked five unanswered goals to polish off the win. The Magpies were scoreless in the final term.
Ruckman Orren Stephenson made his return to the club after three seasons in the AFL with two goals in the win.
Returning onballer Myles Sewell had 24 touches, seven tackles.
NORTH BALLARAT 2.4 5.4 8.8 11.14 (80)
COLLINGWOOD 2.4 3.7 6.9 6.9 (45)
GOALS - North Ballarat: Hooper 3 Stephenson 2 Tsitas Bacon Staley Anderson Black Schache. Collingwood: Fasolo 2 Still Cox Collopy Moloney.
BEST - North Ballarat: Stephenson Rippon Dumont Sewell Kiel Warren. Collingwood: De Goey Witts Moore Moloney Abbott Marsh.
*TAC CUP had a development week break.
FOOTBALL
BALLARAT FOOTBALL LEAGUE
SENIORS
Lake Wendouree 12.11 (83) d Ballarat 9.4 (58)
Darley 23.13 (151) d Sunbury 10.11 (71)
Redan 15.15 (105) d East Point 12.14 (86)
Bacchus Marsh 15.11 (101) d Sebastopol 5.7 (37)
Melton South 12.13 (85) drew with Melton 12.13 (85)
RESERVES
Ballarat 6.4 (40) d Lake Wendouree 4.8 (32)
Sunbury 10.9 (69) d Darley 7.8 (50)
Redan 13.13 (91) d East Point 9.4 (58)
Bacchus Marsh 8.7 (55) d Sebastopol 4.8 (32)
Melton 26.15 (171) d Melton South 6.6 (42)
UNDER-18.5s
Lake Wendouree 15.5 (95) d Ballarat 9.13 (67)
Sunbury 15.16 (106) d Darley 4.4 (28)
East Point 9.8 (62) d Redan 4.6 (30)
Bacchus Marsh 9.18 (72) d Sebastopol 1.3 (9)
Melton 14.14 (98) d Melton South 6.9 (45)
CENTRAL HIGHLANDS FOOTBALL LEAGUE
SENIORS
Bungaree 13.8 (86) d Ballan 6.11 (47)
Creswick 14.15 (99) d Clunes 8.6 (54)
Hepburn 16.16 (112) d Learmonth 4.7 (31)
Buninyong 14.14 (98) d Daylesford 9.9 (63)
Beaufort 10.8 (68) d Springbank 9.11 (65)
Newlyn 11.7 (73) d Dunnstown 7.3 (45)
Skipton 16.19 (115) d Smythesdale 3.0 (18)
Waubra 18.9 (117) d Rokewood Corindhap 6.9 (45)
Gordon 36.24 (240) d Carngham Linton 6.6 (42)
RESERVES
Ballan 18.14 (122) d Bungaree 6.6 (42)
Creswick 16.19 (115) d Clunes 3.2 (20)
Learmonth 7.15 (57) d Hepburn 6.4 (40)
Buninyong 23.16 (154) d Daylesford 0.0 (0)
Springbank 10.5 (65) d Beaufort 7.10 (52)
Dunnstown 11.8 (74) d Newlyn 6.8 (44)
Skipton 17.22 (124) d Smythesdale 3.4 (22)
Waubra 7.19 (61) d Rokewood Corindhap 8.5 (53)
Gordon 14.11 (95) d Carngham Linton 3.6 (24)
UNDER-18s
Bungaree 9.9 (63) d Ballan 3.1 (19)
Hepburn 16.16 (112) d Learmonth 5.4 (34)
Daylesford 15.11 (101) d Buninyong 4.4 (28)
Beaufort 10.6 (66) d Springbank 5.6 (36)
Newlyn 24.17 (161) d Dunnstown 1.1 (7)
Smythesdale 8.7 (55) d Skipton 5.4 (34)
Waubra 10.11 (71) d Rokewood Corindhap 4.7 (31)
Gordon 12.10 (82) d Carngham Linton 6.4 (40)
UNDER-15s
Ballan 10.11 (71) d Bungaree 0.2 (2)
Creswick 16.14 (110) d Clunes 1.0 (6)
Hepburn 22.7 (139) d Learmonth 2.4 (16)
Buninyong 20.10 (130) d Daylesford 0.2 (2)
Beaufort 6.5 (41) d Springbank 1.10 (16)
Newlyn 15.14 (104) d Dunnstown 1.2 (8)
Skipton 8.8 (56) d Smythesdale 6.4 (40)
Waubra 9.14 (68) d Rokewood Corindhap 0.0 (0)
Carngham Linton 6.9 (45) d Gordon 2.3 (15)
MARYBOROUGH CASTLEMAINE DISTRICT FOOTBALL LEAGUE
SENIORS
Avoca 11.16 (82) d Dunolly 11.10 (76)
Lexton 18.13 (121) d Campbells Creek 8.5 (53)
Harcourt 12.16 (88) d Trentham 8.4 (52)
Natte Bealiba 9.4 (58) d Royal Park 6.5 (41)
Maryborough Rovers 18.11 (119) d Talbot 13.17 (95)
RESERVES
Dunolly 16.10 (106) d Avoca 3.5 (23)
Lexton 18.17 (125) d Campbells Creek 4.1 (25)
Harcourt 10.13 (73) d Trentham 7.5 (47)
Natte Bealiba 9.7 (61) d Royal Park 7.6 (48)
Talbot 19.18 (132) d Maryborough Rovers 2.3 (15)
UNDER-17.5s
Avoca 14.6 (90) d Campbells Creek 10.6 (66)
Navarre 13.18 (96) d Talbot 1.3 (9)
Natte Bealiba 30.15 (195) d Royal Park 0.0 (0)
UNDER-14.5s
Natte Bealiba 5.11 (41) d Royal Park 5.3 (33)
Avoca 21.15 (141) d Maryborough Rovers 2.1 (13)
Campbells Creek 23.14 (152) d Lexton 2.3 (15)
UNDER-11.5s
Lexton 4.2 (26) d Campbells Creek 2.4 (16)
Maryborough Rovers 7.9 (51) d Talbot 1.3 (9)
Avoca 8.9 (57) d Dunolly 2.1 (13)
MININERA AND DISTRICT FOOTBALL LEAGUE
SENIORS
Caramut 9.9 (63) d Wickliffe Lake Bolac 9.8 (62)
Tatyoon 20.17 (137) d Glenthompson Dunkeld 8.9 (57)
Hawkesdale Macarthur 12.13 (85) d SMW Rovers 8.8 (56)
Penshurst 15.14 (104) d Great Western 5.9 (39)
Lismore Derrinallum 28.17 (185) d Ararat 2.6 (18)
Moyston Willaura 10.17 (77) d Woorndoo Mortlake 5.12 (42)
RESERVES
Wickliffe Lake Bolac 7.9 (51) d Caramut 6.12 (48)
Tatyoon 9.9 (63) d Glenthompson Dunkeld 10.2 (62)
SMW Rovers 10.4 (64) d Hawkesdale Macarthur 4.3 (27)
Great Western 10.5 (65) d Penshurst 7.10 (52)
Lismore Derrinallum 18.20 (128) d Ararat 2.2 (14)
Woorndoo Mortlake 7.19 (61) d Moyston Willaura 4.5 (29)
UNDER-16
Glenthompson Dunkeld 7.12 (54) d Tatyoon 6.3 (39)
Penshurst 21.13 (139) d Great Western 1.2 (8)
Lismore Derrinallum 4.5 (29) d Ararat 4.3 (27)
Moyston Willaura 10.19 (79) d Hawkesdale Macarthur 1.0 (6)
BALLARAT FOOTBALL NETBALL LEAGUE
A-GRADE
Lake Wendouree 56 d Ballarat 29
Sunbury 66 d Darley 17
East Point 40 d Redan 23
Sebastopol 44 v Bacchus Marsh 29
Melton 62 d Melton South 35
A-RESERVE GRADE
Ballarat 43 d Lake Wendouree 36
Sunbury 64 d Darley 24
Redan 33 d East Point 31
Bacchus Marsh 44 d Sebastopol 22
Melton 36 d Melton South 26
B-GRADE
Ballarat 24 d Lake Wendouree 21
Sunbury 21 d Darley 20
Redan 27 d East Point 19
Bacchus Marsh 33 d Sebastopol 14
Melton 31 d Melton South 15
C-GRADE
Lake Wendouree 28 d Ballarat 16
Darley 32 d Sunbury 30
Redan 17 d East Point 12
Bacchus Marsh 35 d Sebastopol 30
Melton South 25 d Melton 17
19-AND-UNDER
Lake Wendouree 23 d Ballarat 15
Darley 45 d Sunbury 9
Redan 37 d East Point 20
Sebastopol 28 d Bacchus Marsh 14
Melton South 25 d Melton 17 n/a
CENTRAL HIGHLANDS NETBALL LEAGUE
A-GRADE
Ballan 42 d Bungaree 24
Creswick 38 d Clunes 31
Buninyong 61 d Daylesford 35
Gordon v Carngham not submitted
Learmonth v Hepburn not submitted
Dunnstown 46 d Newlyn 29
Skipton 50 d Smythesdale 22
Springbank 58 d Beaufort 29
Waubra 43 d Rokewood-Corindhap 26
B-GRADE
Bungaree 25 d Ballan 20
Clunes 24 d Creswick 19
Buninyong 34 d Daylesford 19
Gordon v Carngham not submitted
Learmonth v Hepburn not submitted
Dunnstown 32 d Newlyn 19
Skipton 36 d Smythesdale 6
Springbank 39 d Beaufort 18
Waubra 45 d Rokewood 21
C-GRADE
Bungaree 35 d Ballan 16
Clunes 26 d Creswick 21
Buninyong 24 d Daylesford 19
Gordon v Carngham-Linton not submitted
Learmonth v Hepburn not submitted
Dunnstown 49 d Newlyn 10
Skipton 38 d Smythesdale 10
Springbank 26 d Beaufort 15
Waubra 39 d Rokewood-Corindhap 24
17/UNDER
Bungaree 32 d Ballan 15
Creswick 26 d Clunes 18
Buninyong 18 d Daylesford 15
Gordon v Carngham-Linton not submitted
Learmonth v Hepburn not submitted
Dunnstown 33 d Newlyn 28
Skipton 17 d Smythesdale 14
Springbank 47 d Beaufort 15
Waubra 25 d Rokewood-Corindhap 21
15/UNDER
Bungaree 37 d Ballan 4
Clunes 28 d Creswick 19
Buninyong 34 d Daylesford 6
Gordon v Carngham not submitted
Learmonth v Hepburn not submitted
Newlyn 43 d Dunnstown 15
Smythesdale 25 d Skipton 7
Springbank 21 d Beaufort 20
Rokewood-Corindhap 13 d Waubra 5
13/UNDER
Bungaree 26 d Ballan 13
Creswick 18 d Clunes 6
Buninyong 19 d Daylesford 9
Gordon v Carngham not submitted
Learmonth v Hepburn not submitted
Newlyn 47 d Dunnstown 3
Smythesdale 12 d Skipton 10
Beaufort 23 d Springbank 5
Rokewood-Corindhap 20 d Waubra 14
MARYBOROUGH CASTLEMAINE DISTRICT FOOTBALL NETBALL LEAGUE
A-GRADE
Navarre 66 d Carisbrook 22
Avoca 51 d Dunolly 9
Lexton 73 d Campbells Creek 10
Harcourt 48 d Trentham 18
Natte Bealiba 46 d Royal Park 29
Maryborough Rovers 52 d Talbot 23
Maldon v Newstead on Sunday
B-GRADE
Navarre 28 d Carisbrook 37
Avoca 58 d Dunolly 10
Lexton 51 d Campbells Creek 13
Harcourt 46 d Trentham 15
Natte Bealiba 21 d Royal Park 17
Maryborough Rovers 36 d Talbot 24
Maldon v Newstead on Sunday
C-GRADE
Carisbrook 28 d Navarre 22
Avoca 39 d Dunolly 11
Lexton 41 d Campbells Creek 14
Harcourt 64 d Trentham 12
Natte Bealiba 48 d Royal Park 21
Maryborough Rovers 31 d Talbot 10
Maldon v Newstead on Sunday
17-AND-UNDER
Navarre 23 d Carisbrook 21
Avoca v Dunolly n/a
Lexton 25 drew with Campbells Creek 25
Harcourt 54 d Trentham 4
Natte Bealiba 23 d Royal Park 16
Maryborough Rovers 37 d Talbot 11
Maldon v Newstead on Sunday
15-AND-UNDER
Navarre 22 d Carisbrook 13
Dunolly 25 d Avoca 20
Lexton 22 d Campbells Creek 16
Harcourt 16 d Trentham 12
Natte Bealiba 18 d Royal Park 10
Maryborough Rovers 35 d Talbot 16
Maldon v Newstead on Sunday
13-AND-UNDER
Carisbrook 12 d Navarre 10
Dunolly 28 d Avoca 9
Campbells Creek 14 d Lexton 13
Harcourt 28 d Trentham 8
Natte Bealiba 20 d Royal Park 4
Maryborough Rovers 30 d Talbot 5
Maldon v Newstead on Sunday
MININERA
A GRADE
Wickliffe-Lake Bolac 52 d Caramut 25
Glenthompson-Dunkeld 34 d Tatyoon 28
Hawkesdale-Macarthur 64 d SMW Rovers 44
Penshurst 45 d Great Western 17
Lismore-Derrinallum 53 d Ararat 48
B GRADE
Caramut 30 d Wickliffe-Lake Bolac 15
Glenthompson-Dunkeld 40 d Tatyoon 20
Hawkesdale-Macarthur 47 d SMW Rovers 26
Penshurst 29 d Great Western 16
Ararat 32 d Lismore-Derrinallum 18
C GRADE
Caramut 16 d Wickliffe-Lake Bolac 15
Glenthompson-Dunkeld 21 d Tatyoon 15
Hawkesdale-Macarthur 25 d SMW Rovers
Penshurst 31 d Great Western 7
Ararat 31 d Lismore-Derrinallum 16
17/UNDER
Tatyoon 50 d Glenthompson-Dunkeld 14
SMW Rovers 31 d Hawkesdale-Macarthur 16
Lismore-Derrinallum 28 d Ararat 14
Caramut (bye)
Penshurst (bye)
15/UNDER
Tatyoon 39 d Glenthompson-Dunkeld 1
Penshurst 24 d Great Western 6
Lismore-Derrinallum 14 d Ararat 9
Wickliffe-Lake Bolac (bye)
Hawkesdale-Macarthur (bye)
13/UNDER
Wickliffe-Lake Bolac 6 d Caramut 4
Glenthompson-Dunkeld 19 d Tatyoon 8
Great Western 16 d Penshurst 7
Hawkesdale-Macarthur (bye)
Ararat (bye)
BASKETBALL
SOUTH EAST AUSTRALIAN BASKETBALL LEAGUE
WOMEN
BRISBANE 26 45 64 87
BALLARAT 20 38 50 62
MEN
BRISBANE 23 47 58 86
BALLARAT 26 37 66 83