VICTORIAN FOOTBALL LEAGUE
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
North Ballarat 4.3 8.5 13.7 19.11 (125)
Frankston 1.3 1.3 2.4 3.4 (22)
GOALS – North Ballarat: Nahas 4 Black 4 Hooper 4 Keeble 2 Dumont 2 Stephenson Tsitas George. Frankston: Pongracic Wilson Cass.
BEST – North Ballarat: Rippon Kiel Lockyer Sewell Dumont Nahas. Frankston: Buchan Hockey Cass Tynan Gray Pongracic.
TAC CUP
North Ballarat Rebels 3.6 6.9 7.10 13.15 (93)
Queensland 0.0 1.3 5.9 6.11 (47)
GOALS – North Ballarat Rebels: Rioli 3 McCluggage 2 Korewha 2 Webster Hopper Johnston Meek Byrne Thompson. Queensland: Buzza 2 Rolls Hipwood William Filewood.
BEST – North Ballarat Rebels: Berry Cleary Rioli Tucker Simpson Johnston. Queensland: William Buzza Watson Hipwood Rolls Spence.
FOOTBALL
BALLARAT
SENIORS
East Point 15.13 (103) d Ballarat 7.7 (49)
Bacchus Marsh 13.13 (91) d Sunbury 11.10 (76)
Lake Wendouree 14.18 (102) d Darley 6.16 (52)
Redan 13.10 (88) d North Ballarat City 8.13 (61)
Melton South 12.14 (86) d Sebastopol 8.8 (56)
RESERVES
East Point 22.16 (148) d Ballarat 2.3 (15)
Sunbury 13.7 (85) d Bacchus Marsh 5.15 (45)
Darley 8.13 (61) d Lake Wendouree 4.11 (35)
Redan 19.9 (123) d North Ballarat City 0.9 (9)
Sebastopol 14.10 (94) d Melton South 2.7 (19)
UNDER-18.5
East Point 12.7 (79) d Ballarat 5.7 (37)
Sunbury 10.12 (72) d Bacchus Marsh 6.6 (42)
North Ballarat City 4.12 (36) d Redan 3.9 (27)
Melton South won by forfeit Sebastopol
CENTRAL HIGHLANDS
SENIORS
Beaufort 10.10 (70) d Bungaree 5.9 (39)
Buninyong 16.9 (105) d Creswick 0.3 (3)
Gordon 14.17 (101) d Hepburn 10.13 (73)
Ballan 12.11 (83) d Dunnstown 5.11 (41)
Clunes 15.16 (106) d Smythesdale 4.5 (29)
Learmonth 12.13 (85) d Rokewood Corindhap 7.6 (48)
Daylesford 19.12 (126) d Carngham Linton 10.12 (72)
Springbank 12.10 (82) d Waubra 5.4 (34)
Newlyn 10.5 (65) d Skipton 8.13 (61)
RESERVES
Bungaree 9.8 (62) d Beaufort 8.11 (59)
Buninyong 15.12 (102) d Creswick 2.2 (14)
Gordon 11.6 (72) d Hepburn 8.5 (53)
Ballan 13.10 (88) d Dunnstown 6.9 (45)
Clunes 12.8 (80) d Smythesdale 4.4 (28)
Learmonth 13.11 (89) d Rokewood Corindhap 6.9 (45)
Daylesford 20.9 (129) d Carngham Linton 2.0 (12)
Springbank 10.11 (71) d Waubra 2.4 (16)
Skipton 7.10 (52) d Newlyn 7.6 (48)
UNDER-18
Bungaree 13.13 (91) d Beaufort 2.2 (14)
Buninyong 5.7 (37) d Creswick 5.3 (33)
Hepburn 25.19 (169) d Gordon 3.3 (21)
Ballan 13.15 (93) d Dunnstown 0.1 (1)
Clunes 5.11 (41) d Smythesdale 5.4 (34)
Learmonth 11.9 (75) d Rokewood Corindhap 6.4 (40)
Daylesford 25.17 (167) d Carngham Linton 2.4 (16)
Waubra 6.9 (45) d Springbank 3.4 (22)
Newlyn 8.10 (58) d Skipton 7.6 (48)
UNDER-15
Beaufort 7.7 (49) d Bungaree 2.5 (17)
Creswick 8.5 (53) d Buninyong 2.4 (16)
Hepburn 13.9 (87) d Gordon 4.2 (26)
Dunnstown 7.10 (52) d Ballan 3.5 (23)
Clunes 11.8 (74) d Smythesdale 1.1 (7)
Learmonth 10.8 (68) d Rokewood Corindhap 3.2 (20)
Carngham Linton 16.14 (110) d Daylesford 0.0 (0)
Springbank 12.8 (80) d Waubra 2.1 (13)
Newlyn 10.17 (77) d Skipton 0.4 (4)
MARYBOROUGH CASTLEMAINE DISTRICT
SENIORS
Campbells Creek 13.9 (87) d Avoca 11.4 (70)
Carisbrook 10.10 (70) d Natte Bealiba 8.4 (52)
Talbot 14.16 (100) d Dunolly 2.6 (18)
Navarre 24.8 (152) d Harcourt 8.8 (56)
Lexton 12.13 (85) d Trentham 8.6 (54)
Royal Park 25.19 (169) d Maldon 1.3 (9)
Newstead 16.7 (103) d Maryborough Rovers 11.15 (81)
RESERVES
Campbells Creek 11.8 (74) d Avoca 4.4 (28)
Carisbrook 11.4 (70) d Natte Bealiba 6.9 (45)
Dunolly 15.9 (99) d Talbot 7.7 (49)
Navarre 15.12 (102) d Harcourt 7.6 (48)
Lexton 28.13 (181) d Trentham 2.1 (13)
Royal Park 22.14 (146) d Maldon 3.3 (21)
Maryborough Rovers 5.12 (42) d Newstead 4.3 (27)
UNDER-17.5
Avoca 19.13 (127) d Campbells Creek 1.4 (10)
Navarre 23.21 (159) d Royal Park 0.0 (0)
Carisbrook 10.6 (66) d Natte Bealiba 3.5 (23)
Trentham 11.11 (77) d Talbot 1.1 (7)
UNDER-14.5
Campbells Creek 33.19 (217) d Avoca 0.0 (0)
Royal Park 16.18 (114) d Maldon 0.3 (3)
Carisbrook 16.12 (108) d Natte Bealiba 1.0 (6)
Trentham 30.14 (194) d Lexton 0.0 (0)
Newstead 16.18 (114) d Maryborough Rovers 1.0 (6)
UNDER-11.5
Avoca 4.7 (31) d Campbells Creek 1.1 (7)
Lexton 11.5 (71) d Trentham 2.2 (14)
Royal Park 6.7 (43) d Maldon 1.0 (6)
Maryborough Rovers 14.13 (97) d Newstead 0.1 (1)
Dunolly 18.3 (111) d Talbot 1.1 (7)
MININERA AND DISTRICT
SENIORS
Tatyoon 20.12 (132) d Caramut 3.8 (26)
Glenthompson Dunkeld 11.14 (80) d SMW Rovers 10.8 (68)
Penshurst 17.15 (117) d Hawkesdale Macarthur 12.10 (82)
Great Western 16.21 (117) d Ararat Eagles 5.6 (36)
Moyston Willaura 10.14 (74) d Lismore Derrinallum 9.9 (63)
Wickliffe Lake Bolac 13.13 (91) d Woorndoo Mortlake 10.7 (67)
RESERVES
SMW Rovers 7.9 (51) d Glenthompson Dunkeld 5.3 (33)
Hawkesdale Macarthur 8.11 (59) d Penshurst 5.6 (36)
Great Western 9.14 (68) d Ararat Eagles 5.4 (34)
Lismore Derrinallum 26.15 (171) d Moyston Willaura 3.1 (19)
Wickliffe Lake Bolac 9.12 (66) d Woorndoo Mortlake 5.4 (34)
UNDER-16.5
Penshurst 7.9 (51) d Hawkesdale Macarthur 1.2 (8)
Great Western 5.3 (33) d Ararat Eagles 2.6 (18)
Moyston Willaura 16.13 (109) d Lismore Derrinallum 1.1 (7)
Tatyoon 8.11 (59) d Glenthompson Dunkeld 2.2 (14)
NETBALL
BALLARAT
A-GRADE
East Point 45 d Ballarat 30
Sunbury 101 d Bacchus Marsh 19
Lake Wendouree 67 d Darley 8
North Ballarat City 39 d Redan 28
Sebastopol 37 d Melton South 19
Melton, bye
A-RESERVE
East Point 31 d Ballarat 29
Sunbury 45 d Bacchus Marsh 32
Lake Wendouree 52 d Darley 31
Redan 26 d North Ballarat City 23
Sebastopol 37 d Melton South 26
Melton, bye
B-GRADE
Ballarat 28 d East Point 20
Sunbury 35 d Bacchus Marsh 20
Darley 26 d Lake Wendouree 22
Redan 21 d North Ballarat City 13
Sebastopol 21 d Melton South 11
Melton, bye
C-GRADE
East Point 24 d Ballarat 23
Sunbury 53 d Bacchus Marsh 10
Lake Wendouree 47 d Darley 11
North Ballarat City 33 d Redan 19
Melton South 27 d Sebastopol 9
Melton, bye
19/UNDER
East Point 21 d Ballarat 20
Bacchus Marsh 30 d Sunbury 18
Lake Wendouree 37 d Darley 21
Redan 28 d North Ballarat City 19
Sebastopol 43 d Melton South 9
Melton, bye
CENTRAL HIGHLANDS
A-GRADE
Bungaree 42 d Beaufort 30
Buninyong 57 d Creswick 23
Daylesford 35 d Carngham-Linton 32
Ballan 31 d Dunnstown 28
Hepburn 52 d Gordon 25
Clunes 54 d Smythesdale 27
Learmonth 61 d Rokewood-Corindhap 10
Skipton 56 d Newlyn 21
Springbank 61 d Waubra 35
B-GRADE
Bungaree 44 d Beaufort 14
Buninyong 23 d Creswick 19
Daylesford 21 d Carngham-Linton 20
Dunnstown 24 d Ballan 20
Hepburn 38 d Gordon 18
Clunes 38 d Smythesdale 14
Learmonth 64 d Rokewood-Corindhap 13
Skipton 39 d Newlyn 19
Waubra 36 d Springbank 27
C-GRADE
Bungaree 38 d Beaufort 23
Buninyong 31 d Creswick 21
Daylesford 38 d Carngham-Linton 22
Dunnstown 36 d Ballan 12
Gordon 30 d Hepburn 25
Clunes 39 d Smythesdale 23
Learmonth 38 d Rokewood-Corindhap 16
Skipton 27 d Newlyn 20
Springbank 26 d Waubra 24
17/UNDER
Bungaree 50 d Beaufort 13
Creswick 26 d Buninyong 21
Carngham-Linton 59 d Daylesford 2
Dunnstown 33 d Ballan 26
Hepburn 41 d Gordon 24
Smythesdale 15 d Clunes 13
Learmonth 25 d Rokewood-Corindhap 18
Newlyn 27 d Skipton 14
Springbank 51 d Waubra 22
15/UNDER
Bungaree 33 d Beaufort 10
Buninyong 18 d Creswick 5
Carngham-Linton 27 d Daylesford 16
Dunnstown 27 d Ballan 11
Hepburn 24 d Gordon 19
Smythesdale 25 d Clunes 22
Learmonth 17 drew Rokewood-Corindhap 17
Newlyn 35 d Skipton 4
Springbank 32 d Waubra 17
13/UNDER
Bungaree 27 d Beaufort 12
Buninyong 26 d Creswick 11
Daylesford 27 d Carngham-Linton 4
Ballan 26 d Dunnstown 9
Hepburn 17 d Gordon 14
Smythesdale 14 d Clunes 10
Learmonth 7 d Rokewood-Corindhap 6
Newlyn 32 d Skipton 10
Springbank 21 d Waubra 19
MARYBOROUGH CASTLEMAINE DISTRICT
A-GRADE
Avoca 78 d Campbells Creek 24
Natte-Bealiba 45 d Carisbrook 25
Talbot 25 drew Dunolly 25
Navarre 48 d Harcourt 30
Lexton 41 d Trentham 24
Maldon 58 d Royal Park 17
Newstead 63 d Maryborough 39
B-GRADE
Avoca 33 d Campbells Creek 22
Natte-Bealiba 55 d Carisbrook 19
Dunolly 28 d Talbot 23
Harcourt 43 d Navarre 37
Lexton 37 d Trentham 28
Maldon 38 d Royal Park 19
Newstead 47 d Maryborough 18
C-GRADE
Avoca 48 d Campbells Creek 19
Carisbrook 36 d Natte-Bealiba 23
Dunolly 27 d Talbot 10
Harcourt 61 d Navarre 15
Lexton 42 d Trentham 14
Maldon 38 d Royal Park 12
Newstead 34 d Maryborough 25
17/UNDER
Avoca 27 d Campbells Creek 17
Natte-Bealiba 42 d Carisbrook 19
Harcourt 35 d Navarre 16
Lexton 37 d Trentham 9
Royal Park 24 d Maldon 2
Maryborough 36 d Newstead 15
Talbot, bye
15/UNDER
Avoca 27 d Campbells Creek 14
Carisbrook 25 d Natte-Bealiba 9
Talbot 20 d Dunolly 14
Harcourt 28 d Navarre 17
Trentham 36 d Lexton 11
Maldon 15 d Royal Park 5
Maryborough 47 d Newstead 8
13/UNDER
Avoca 28 d Campbells Creek 5
Carisbrook 18 d Natte-Bealiba 9
Talbot 19 d Dunolly 14
Harcourt 28 d Navarre 8
Trentham 19 d Lexton 15
Maldon 47 d Royal Park 1
Maryborough 49 d Newstead 1
MININERA AND DISTRICT
A-GRADE
Tatyoon 57 d Caramut 18
Glenthompson-Dunkeld 67 d SMW Rovers 49
Penshurst 37 d Hawkesdale-Macarthur 29
Ararat 38 d Great Western 30
Moyston-Willaura 47 d Lismore-Derrinallum 34
B-GRADE
Tatyoon 49 d Caramut 20
Glenthompson-Dunkeld 56 d SMW Rovers 22
Hawkesdale-Macarthur 31 d Penshurst 23
Ararat 33 d Great Western 2
Moyston-Willaura 34 d Lismore-Derrinallum 24
C-GRADE
Tatyoon 26 d Caramut 19
Glenthompson-Dunkeld 29 d SMW Rovers 18
Hawkesdale-Macarthur 26 d Penshurst 18
Ararat 18 d Great Western 5
Lismore-Derrinallum 26 d Moyston-Willaura 20
17/UNDER
Tatyoon 0 d Caramut 0
SMW Rovers 40 d Glenthompson-Dunkeld 26
Penshurst 37 d Hawkesdale-Macarthur 6
Moyston-Willaura 37 d Lismore-Derrinallum 26
15/UNDER
Penshurst 19 d Hawkesdale-Macarthur 17
Great Western 16 d Ararat 13
Moyston-Willaura 38 d Lismore-Derrinallum 5
13/UNDER
Tatyoon 24 d Caramut 2
Penshurst 33 d Hawkesdale-Macarthur 3
Great Western 31 d Ararat 1
SOCCER
FFV STATE LEAGUE 4
Sebastopol Vikings 2 d Keilor Wolves 1