CENTRAL Highlands Football League will again put one of its biggest rivalries on centre stage to open next season.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Neighbours Gordon and Bungaree have been pitched together on Saturday, April 9, for the fourth year in a row.
Bungaree has won the encounter in each of the three previous seasons.
The Demons launched their 2014 premiership campaign with a 76-point demolition of the Eagles.
While they again had the wood on Gordon last season, it was the Eagles which went on to reach the grand final – only to lose to Springbank.
The derby will also be coach Gary Learmonth’s first game in charge of Gordon, having replaced Corey Grills.
Two former Western Plains and Lexton Plains foes Skipton and Rokewood-Corindhap will also meet first up.
CHFL secretary Diane Ryan said next year’s fixture was the second year of a two-season cycle.
Games follow the same order as this year, with the only change being the reversal of venues.
On the netball front, reigning A grade premier Springbank will get an early test against Dunnstown, which played finals this year, in the first round.
Runner-up Learmonth, which went through the home and away season unbeaten, will take on another finalist in Buninyong.
Round three in the lead up to Anzac Day on Monday, April 25, will feature a Sunday match.
Already one of the competition’s biggest drawcards, Daylesford will be at home to arch-rival Hepburn. This will coincide with the opening of the Bulldogs’ new clubrooms at Victoria Park.
Ryan said some other round three matches were also expected be shifted onto Anzac Day, but these were yet to be confirmed.
The season will have two weeks free of club fixtures – the revamped AFL Victoria Community Championships on Saturday, May 21, when the CHFL will be home to Geelong District; and the Queens’s Birthday long weekend on June 11.
FIXTURE
ROUND 1
SATURDAY, APRIL 9
Gordon v Bungaree
Ballan v Creswick
Clunes v Hepburn
Learmonth v Buninyong
Daylesford v Beaufort
Springbank v Dunnstown
Newlyn v Smythesdale
Skipton v Rokewood-Corindhap
Waubra v Carngham-Linton
ROUND 2
SATURDAY, APRIL 16
Bungaree v Ballan
Creswick v Clunes
Hepburn v Learmonth
Buninyong v Daylesford
Beaufort v Springbank
Dunnstown v Newlyn
Smythesdale v Skipton
Rokewood-Corindhap v Waubra
Carngham-Linton v Gordon
ROUND 3
SATURDAY, APRIL 23
Clunes v Bungaree
Learmonth v Creswick
Springbank v Buninyong
Newlyn v Beaufort
Skipton v Dunnstown
Waubra v Smythesdale
Carngham-Linton v Rokewood-Corindhap
Gordon v Ballan
SUNDAY, APRIL 24
Daylesford v Hepburn
ROUND 4
SATURDAY, APRIL 30
Bungaree v Learmonth
Creswick v Daylesford
Hepburn v Springbank
Buninyong v Newlyn
Beaufort v Skipton
Dunnstown v Waubra
Smythesdale v Carngham-Linton
Rokewood-Corindhap v Gordon
Ballan Clunes
ROUND 5
SATURDAY, MAY 7
Daylesford v Bungaree
Springbank v Creswick
Newlyn v Hepburn
Skipton v Buninyong
Waubra v Beaufort
Carngham-Linton v Dunnstown
Rokewood-Corindhap v Smythesdale
Learmonth v Ballan
Gordon v Clunes
ROUND 6
SATURDAY, MAY 14
Bungaree v Springbank
Creswick v Newlyn
Hepburn v Skipton
Buninyong v Waubra
Beaufort v Carngham-Linton
Dunnstown v Rokewood-Corindhap
Smythesdale v Gordon
Ballan v Daylesford
Clunes v Learmonth
SATURDAY, MAY 21
CHFL v Geelong District FL
ROUND 7
SATURDAY, MAY 28
Newlyn v Bungaree
Skipton v Creswick
Waubra v Hepburn
Carngham-Linton v Buninyong
Rokewood-Corindhap v Beaufort
Smythesdale v Dunnstown
Springbank v Ballan
Daylesford v Clunes
Gordon v Learmonth
ROUND 8
SATURDAY, JUNE 4
Bungaree v Skipton
Creswick v Waubra
Hepburn v Carngham-Linton
Buninyong v Rokewood-Corindhap
Beaufort v Smythesdale
Dunnstown v Gordon
Ballan v Newlyn
Clunes v Springbank
Learmonth v Daylesford
ROUND 9
SATURDAY, JUNE 18
Waubra v Bungaree
Carngham-Linton v Creswick
Rokewood-Corindhap v Hepburn
Smythesdale v Buninyong
Dunnstown v Beaufort
Springbank v Learmonth
Newlyn v Clunes
Skipton v Ballan
Daylesford v Gordon
ROUND 10
SATURDAY, JUNE 25
Bungaree v Carngham-Linton
Creswick v Rokewood-Corindhap
Hepburn v Smythesdale
Buninyong v Dunnstown
Gordon v Beaufort
Ballan v Waubra
Clunes v Skipton
Learmonth v Newlyn
Daylesford v Springbank
ROUND 11
SATURDAY, JULY 2
Rokewood-Corindhap v Bungaree
Smythesdale v Creswick
Dunnstown v Hepburn
Beaufort v Buninyong
Newlyn v Daylesford
Skipton v Learmonth
Waubra v Clunes
Carngham-Linton v Ballan
Springbank v Gordon
ROUND 12
SATURDAY, JULY 9
Bungaree v Smythesdale
Creswick v Dunnstown
Hepburn v Beaufort
Gordon v Buninyong
Ballan v Rokewood-Corindhap
Clunes v Carngham-Linton
Learmonth v Waubra
Daylesford v Skipton
Springbank v Newlyn
ROUND 13
SATURDAY, JULY 16
Dunnstown v Bungaree
Beaufort v Creswick
Buninyong v Hepburn
Skipton v Springbank
Waubra v Daylesford
Carngham-Linton v Learmonth
Rokewood-Corindhap v Clunes
Smythesdale v Ballan
Newlyn v Gordon
ROUND 14
SATURDAY, JULY 23
Bungaree v Beaufort
Creswick v Buninyong
Gordon v Hepburn
Ballan v Dunnstown
Clunes v Smythesdale
Learmonth v Rokewood-Corindhap
Daylesford v Carngham-Linton
Springbank v Waubra
Newlyn v Skipton
ROUND 15
SATURDAY, JULY 30
Buninyong v Bungaree
Hepburn v Creswick
Beaufort v Ballan
Dunnstown v Clunes
Smythesdale v Learmonth
Rokewood-Corindhap v Daylesford
Carngham-Linton v Springbank
Waubra v Newlyn
Skipton v Gordon
ROUND 16
SATURDAY, AUGUST 6
Bungaree v Hepburn
Gordon v Creswick
Ballan v Buninyong
Clunes v Beaufort
Learmonth v Dunnstown
Daylesford v Smythesdale
Springbank v Rokewood-Corindhap
Newlyn v Carngham-Linton
Skipton v Waubra
ROUND 17
SATURDAY, AUGUST 13
Creswick v Bungaree
Hepburn v Ballan
Buninyong v Clunes
Beaufort v Learmonth
Dunnstown v Daylesford
Smythesdale v Springbank
Rokewood-Corindhap v Newlyn
Carngham-Linton v Skipton
Waubra v Gordon
QUALIFYING/ELIMINATION FINALS
August 20-21
SEMI-FINALS
August 27-28
PRELIMINARY FINALS
September 3-4
GRAND FINAL
Saturday, September 10