BFL
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
SENIORS
Bacchus Marsh 13.11 (89) d Melton 10.5 (65)
Darley 12.7 (79) d North Ballarat City 8.13 (61)
East Point 21.18 (144) d Melton South 7.9 (51)
Lake Wendouree 16.26 (122) d Sebastopol 7.8 (50)
Sunbury 15.14 (104) d Redan 9.8 (62)
RESERVES
Bacchus Marsh 14.8 (92) d Melton 4.3 (27)
Darley 14.15 (99) d North Ballarat City 7.5 (47)
East Point 9.20 (74) d Melton South 4.5 (29)
Sebastopol 15.4 (94) d Lake Wendouree 9.11 (65)
Redan 4.10 (34) d Sunbury 4.6 (30)
UNDER-18.5
Bacchus Marsh 13.5 (83) d Melton 4.3 (27)
North Ballarat City 6.12 (48) d Darley 4.7 (31)
East Point 16.19 (115) d Melton South 5.5 (35)
Lake Wendouree12.15 (87) d Sebastopol 6.3 (39)
Redan 11.5 (71) d Sunbury 6.5 (41)
CENTRAL HIGHLANDS FL
SENIORS
Bungaree 15.15 (105) d Newlyn 4.4 (28)
Creswick 13.9 (87) d Skipton 6.12 (48)
Hepburn 17.9 (111) d Waubra 9.12 (66)
Buninyong 20.13 (133) d Carngham Linton 2.2 (14)
Beaufort 26.10 (166) d Rokewood-Corindhap 7.3 (45)
Dunnstown 14.12 (96) d Smythesdale 3.2 (20)
Springbank 16.8 (104) d Ballan 10.5 (65)
Daylesford 21.12 (138) d Clunes 10.6 (66)
Gordon 13.15 (93) d Learmonth 11.9 (75)
RESERVES
Bungaree 6.9 (45) d Newlyn 6.5 (41)
Creswick 17.15 (117) d Skipton 2.3 (15)
Waubra 18.10 (118) d Hepburn 4.6 (30)
Buninyong 24.16 (160) d Carngham Linton 1.0 (6)
Beaufort 10.11 (71) d Rokewood-Corindhap 7.5 (47)
Dunnstown 16.18 (114) d Smythesdale 1.3 (9)
Springbank 8.15 (63) d Ballan 3.4 (22)
Daylesford 14.12 (96) d Clunes 6.2 (38)
Gordon 13.12 (90) d Learmonth 10.4 (64)
UNDER-18
Newlyn 12.10 (82) d Bungaree 5.4 (34)
Skipton 9.8 (62) d Creswick 3.3 (21)
Hepburn 8.8 (56) d Waubra 4.9 (33)
Buninyong 10.10 (70) d Carngham Linton 3.6 (24)
Beaufort 27.14 (176) d Rokewood-Corindhap 1.4 (10)
Springbank 9.9 (63) d Ballan 3.2 (20)
Learmonth 15.6 (96) d Gordon 8.8 (56)
UNDER-15
Newlyn 7.3 (45) d Bungaree 3.8 (26)
Creswick 5.11 (41) d Skipton 4.5 (29)
Hepburn 25.13 (163) d Waubra 1.1 (7)
Buninyong 11.21 (87) d Carngham Linton 0.1 (1)
Beaufort 17.15 (117) d Rokewood-Corindhap 1.1 (7)
Springbank 6.8 (44) d Ballan 5.2 (32)
Clunes 13.10 (88) d Daylesford 2.5 (17)
Learmonth 5.10 (40) d Gordon 5.8 (38)
Smythesdale 12.8 (80) d Dunnstown 0.7 (7)
MARYBOROUGH CASTLEMAINE DISTRICT FL
SENIORS
Avoca 15.14 (104) d Campbells Creek 10.9 (69)
Carisbrook 14.20 (104) d Dunolly 6.8 (44)
Harcourt 16.12 (108) d Maryborough Rovers 7.10 (52)
Navarre 25.24 (174) d Maldon 3.0 (18)
Natte Bealiba 14.9 (93) d Trentham 9.9 (63)
Talbot 12.7 (79) d Newstead 7.12 (54)
RESERVES
Avoca 18.11 (119) d Campbells Creek 6.6 (42)
Carisbrook 22.18 (150) d Dunolly 1.5 (11)
Maryborough Rovers 7.7 (49) d Harcourt 6.11 (47)
Navarre 18.26 (134) d Maldon 0.0 (0)
Natte Bealiba 15.14 (104) d Trentham 5.2 (32)
Newstead 13.8 (86) d Talbot 9.15 (69)
UNDER-17.5
Campbells Creek 10.15 (75) d Avoca 2.1 (13)
Newstead 11.6 (72) d Maryborough Rovers 8.6 (54)
Trentham 14.13 (97) d Natte Bealiba 3.5 (23)
Navarre 19.17 (131) d Royal Park 2.2 (14)
UNDER-14.5
Campbell's Creek 16.17 (113) d Avoca 0.0 (0)
Carisbrook 25.14 (164) d Dunolly 0.1 (1)
Maldon 10.15 (75) d Navarre 0.0 (0)
Trentham 23.13 (151) d Newstead 2.2 (14)
UNDER-11.5
Avoca 3.8 (26) d Campbell's Creek 0.1 (1)
Carisbrook 20.12 (132) d Dunolly 0.0 (0)
Trentham 8.4 (52) d Maldon 4.7 (31)
Newstead 6.5 (41) d Talbot 0.1 (1)
MININERA AND DISTRICT FL
SENIORS
Moyston-Willaura 20.15 (135) d Woorndoo-Mortlake 12.13 (85)
Penshurst 10.15 (75) d SMW Rovers 4.6 (30)
Tatyoon 14.10 (94) d Lismore-Derrinallum 11.10 (76)
Caramut 9.13 (67) d Ararat Eagles 8.15 (63)
Glenthompson-Dunkeld 19.10 (124) d Wickliffe-Lake Bolac 14.5 (89)
Hawkesdale-Macarthur 30.24 (204) d Great Western 4.0 (24)
RESERVES
Woorndoo-Mortlake 10.15 (75) d Moyston-Willaura 5.7 (37)
Penshurst 8.4 (52) d SMW Rovers 7.8 (50)
Lismore-Derrinallum 12.7 (79) d Tatyoon 5.6 (36)
Caramut 24.17 (161) d Ararat Eagles 0.1 (1)
Wickliffe-Lake Bolac 15.12 (102) d Glenthompson-Dunkeld 5.7 (37)
Hawkesdale-Macarthur 30.8 (188) d Great Western 2.5 (17)
UNDER-16.5
Penshurst 13.8 (86) d Ararat Eagles 2.1 (13)
Tatyoon 2.7 (19) d Lismore-Derrinallum 1.7 (13)
Glenthompson-Dunkeld 9.13 (67) d Moyston-Willaura 0.0 (0)
Hawkesdale-Macarthur 13.12 (90) d Great Western 4.2 (26)
VFL
SANFL v VFL in Adelaide on Sunday
TAC CUP
North Ballarat Rebels make it five wins in a row.
North Ballarat Rebels 5.1 11.3 12.6 15.9 (99)
Eastern Ranges 2.2 7.2 11.6 14.7 (91)
GOALS:
North Ballarat Rebels: Wheelahan 3 Johnson 2 Beks 2 Hausler 2 Gray Taylor Drew Meek Wellings Johnston
Eastern Ranges: Wakefield 5 Haynes 2 North 2 Stephenson 2 Hannon 2 Lynch
BEST:
North Ballarat Rebels: McRoberts Drew Williamson Lawrence Wheelahan Huppatz
Eastern Ranges: Begley Haynes North Nolan Wakefield Elms
NETBALL
BFNL
A GRADE
Melton 41 d Bacchus Marsh 37
North Ballarat City 52 d Darley 34
East Point 77 d Melton South 19
Lake Wendouree 62 d Sebastopol 41
Redan 42 d Sunbury 33
B GRADE
Bacchus Marsh 51 d Melton 29
North Ballarat City 44 d Darley 18
East Point 39 d Melton South 32
Lake Wendouree 48 d Sebastopol 20
Redan 31 d Sunbury 0
C GRADE
Bacchus Marsh 35 d Melton 23
Darley 29 d North Ballarat City 21
Melton South 33 d East Point 25
Lake Wendouree 28 d Sebastopol 14
Redan 31 d Sunbury 18
D GRADE
Melton 34 d Bacchus Marsh 6
North Ballarat City 47 d Darley 14
Melton South 25 d East Point 22
Lake Wendouree 46 d Sebastopol 8
Sunbury 36 d Redan 23
19/UNDER
Melton 49 d Bacchus Marsh 10
North Ballarat City 42 d Darley 24
Melton South 31 d East Point 27
Lake Wendouree 35 d Sebastopol 22
Redan 62 d Sunbury 2
CENTRAL HIGHLANDS
A-GRADE
Springbank 46 d Ballan 33
Beaufort 45 d Rokewood-Corindhap 40
Bungaree 41 d Newlyn 33
Buninyong 74 d Carngham-Linton 35
Daylesford v Clunes not submitted
Skipton 84 d Creswick 28
Dunnstown 85 d Smythesdale 21
Waubra 46 d Hepburn 33
Learmonth 81 d Gordon 37
B-GRADE
Springbank 26 d Ballan 25
Beaufort 32 dw Rokewood-Corindhap 32
Newlyn 26 d Bungaree 22
Buninyong 49 d Carngham-Linton 12
Daylesford v Clunes not submitted
Creswick 34 d Skipton 29
Dunnstown 49 d Smythesdale 11
Waubra 35 d Hepburn 32
Learmonth 70 d Gordon 14
C-GRADE
Springbank 34 d Ballan 12
Rokewood-Corindhap 28 d Beaufort 19
Bungaree 34 d Newlyn 12
Buninyong 44 d Carngham-Linton 14
Daylesford v Clunes not submitted
Creswick 23 dw Skipton 23
Dunnstown 43 d Smythesdale 6
Waubra 20 d Hepburn 14
Learmonth 36 d Gordon 27
17/UNDER
Springbank 38 d Ballan 11
Beaufort 29 d Rokewood-Corindhap 14
Bungaree 29 d Newlyn 22
Carngham-Linton 32 d Buninyong 28
Daylesford v Clunes not submitted
Skipton 20 d Creswick 15
Dunnstown 13 d Smythesdale 12
Waubra 26 d Hepburn 8
Learmonth 21 d Gordon 20
15/UNDER
Springbank 12 d Ballan 9
Rokewood-Corindhap 27 d Beaufort 12
Bungaree 23 d Newlyn 20
Buninyong 59 d Carngham-Linton 8
Daylesford v Clunes not submitted
Creswick 30 d Skipton 6
Dunnstown 29 d Smythesdale 6
Hepburn 41 d Waubra 3
Learmonth 17 d Gordon 15
13/UNDER
Springbank 26 d Ballan 12
Rokewood-Corindhap 21 d Beaufort 18
Bungaree 26 d Newlyn 18
Buninyong 34 d Carngham-Linton 12
Daylesford v Clunes not submitted
Creswick 38 d Skipton 5
Dunnstown 22 d Smythesdale 20
Hepburn 77 d Waubra 2
Gordon 17 d Learmonth 14
MCDFNL
A GRADE
Avoca 67 d Campbells Creek 16
Carisbrook 48 d Dunolly 21
Harcourt 48 d Rovers 33
Navarre 46 d Maldon 27
Trentham 48 d Natte Bealiba 42
Newstead 54 d Talbot 11
Royal Park v Lexton on Sunday
B GRADE
Avoca 47 d Campbells Creek 20
Carisbrook 46 d Dunolly 14
Harcourt 38 d Rovers 10
Navarre 33 d Maldon 31
Trentham 38 d Natte Bealiba 36
Newstead 34 d Talbot 22
C GRADE
Avoca 41 d Campbells Creek 20
Carisbrook 47 d Dunolly 7
Harcourt 61 d Rovers 16
Navarre 39 d Maldon 17
Natte Bealiba 32 d Trentham19
Talbot 22 d Newstead 19
17/UNDER
Avoca 37 d Campbells Creek 8
Harcourt 42 d Rovers 22
Navarre 21 d Maldon 10
Trentham 41 d Natte Bealiba 24
Newstead 17 d Talbot 15
15/UNDER
Campbells Creek 19 d Avoca 10
Carisbrook 25 d Dunolly 10
Rovers 24 d Harcourt 20
Maldon 30 d Navarre 10
Trentham 28 d Natte Bealiba 10
Talbot 16 d Newstead 13
13/UNDER
Avoca 29 d Campbells Creek 7
Carisbrook 28 d Dunolly 12
Rovers 37 d Harcourt 8
Maldon 76 d Navarre 2
Natte Bealiba 29 d Trentham 4
Talbot 15 d Newstead 2
MININERA AND DISTRICT
A-GRADE
Caramut 38 d Ararat Eagles 35
Hawkesdale-Macarthur 80 d Great Western 40
Penshurst 63 d SMW Rovers 55
Tatyoon 64 d Lismore-Derrinallum 35
Glenthompson-Dunkeld 60 d Wickliffe-Lake Bolac 42
B-GRADE
Ararat Eagles 36 d Caramut 19
Hawkesdale-Macarthur 63 d Great Western 13
Penshurst 33 d SMW Rovers 20
Tatyoon 47 d Lismore-Derrinallum 6
C-GRADE
Ararat Eagles 20 d Caramut 14
Hawkesdale-Macarthur 41 d Great Western 15
Penshurst 26 d SMW Rovers 16
Tatyoon 37 d Lismore-Derrinallum 33
Glenthompson-Dunkeld 41 d Wickliffe-Lake Bolac 11
17/UNDER
Hawkesdale-Macarthur 23 d Great Western 9
Wickliffe-Lake Bolac 33 d Glenthompson-Dunkeld 29
15/UNDER
Caramut 9 d Ararat Eagles 18
Hawkesdale-Macarthur 35 d Great Western 10
Tatyoon 26 d Lismore-Derrinallum 10
Glenthompson-Dunkeld 42 d Wickliffe-Lake Bolac 12
13/UNDER
Caramut 0 d Ararat Eagles 5
Hawkesdale-Macarthur 10 d Great Western 6
Glenthompson-Dunkeld 18 d Wickliffe-Lake Bolac 10
SOCCER
NPLV 2 WEST
SENIORS
Ballarat Red Devils’ unbeaten run is over after Moreland Zebras score in the 90th minute.
Moreland Zebras 1 d Ballarat 0
UNDER-20
Ballarat 1 drew with Moreland