FOOTBALL
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
BALLARAT FNL
SENIORS
Bacchus Marsh 14.20 (104) d Lake Wendouree 11.6 (72)
East Point 21.17 (143) d Sebastopol 11.12 (78)
Melton 10.8 (68) d North Ballarat City 8.15 (63)
Redan 17.15 (117) d Melton South 10.7 (67)
Sunbury 20.4 (124) d Ballarat 11.10 (76)
RESERVES
Sunbury 6.11 (47) d Ballarat 7.3 (45)
East Point 13.6 (84) d Sebastopol 12.4 (76)
Bacchus Marsh 11.9 (75) d Lake Wendouree 6.9 (45)
Melton 26.15 (171) d North Ballarat City 4.6 (30)
Melton South 9.7 (61) d Redan 7.10 (52)
UNDER-18.5
Lake Wendouree 13.11 (89) d Bacchus Marsh 5.8 (38)
Ballarat 11.7 (73) d Sunbury 4.7 (31)
East Point 30.18 (198) d Sebastopol 1.1 (7)
North Ballarat City 11.13 (79) d Melton 6.6 (42)
Redan 20.13 (133) d Melton South 5.2 (32)
CENTRAL HIGHLANDS FL
SENIORS
Buninyong 21.13 (139) d Carngham Linton 6.7 (43)
Gordon 31.15 (201) d Clunes 8.6 (54)
Daylesford 13.13 (91) d Learmonth 9.9 (63)
Springbank 16.14 (110) d Newlyn 6.4 (40)
Creswick 7.10 (52) drew with Ballan 7.10 (52)
Dunnstown 17.20 (122) d Skipton 5.9 (39)
Beaufort 25.10 (160) d Rokewood Corindhap 5.3 (33)
Hepburn 12.6 (78) d Waubra 9.12 (66)
RESERVES
Buninyong 22.13 (145) d Carngham Linton 4.8 (32)
Gordon 11.10 (76) d Clunes 6.7 (43)
Learmonth 14.18 (102) d Daylesford 2.5 (17)
Newlyn 12.9 (81) d Springbank 1.7 (13)
Creswick 15.12 102) d Ballan 7.2 (44)
Dunnstown 25.20 (170) d Skipton 0.0 (0)
Beaufort 12.8 (80) d Rokewood Corindhap 7.1 (43)
Waubra 12.7 (79) d Hepburn 7.6 (48)
Smythesdale 7.7 (49) d Bungaree 5.5 (35)
UNDER-18
Buninyong won by forfeit against Carngham-Linton
Springbank 12.8 (80) d Newlyn 7.6 (48)
Ballan 11.7 (73) d Creswick 6.9 (45)
Skipton 10.6 (66) d Dunnstown 8.11 (59)
Beaufort 13.13 (91) d Rokewood Corindhap 5.3 (33)
Hepburn 21.15 (141) d Waubra 0.0 (0)
Bungaree 9.10 (64) d Smythesdale 5.6 (36)
UNDER-15
Buninyong 13.10 (88) d Carngham Linton 7.4 (46)
Springbank 15.4 (94) d Newlyn 4.4 (28)
Skipton 5.6 (36) d Dunnstown 3.3 (21)
Beaufort 16.14 (110) d Rokewood Corindhap 2.0 (12)
Hepburn 23.18 (156) d Waubra 0.0 (0)
Gordon 4.12 (36) d Clunes 5.4 (34)
Smythesdale 6.6 (42) d Bungaree 2.4 (16)
Learmonth 4.6 (30) d Daylesford 3.2 (20)
MARYBOROUGH CASTLEMAINE DISTRICT FNL
SENIORS
Carisbrook 22.17 (149) d Talbot 8.4 (52)
Harcourt 24.26 (170 d Maldon 5.6 (36)
Lexton 10.12 (72) d Avoca 10.7 (67)
Navarre 9.15 (69) d Natte Bealiba 9.7 (61)
Newstead 13.15 (93) d Maryborough Rovers 12.9 (81)
Trentham 37.17 (239) d Dunolly 3.3 (21)
RESERVES
Carisbrook 13.10 (88) d Talbot 7.8 (50)
Harcourt 19.9 (123) d Maldon 5.5 (35)
Lexton 16.10 (106) d Avoca 5.6 (36)
Natte Bealiba 13.13 (91) d Navarre 7.7 (49)
Newstead 23.20 (158) d Maryborough Rovers 6.6 (42)
Trentham 18.19 (127) d Dunolly 5.8 (38)
UNDER-17.5
Newstead won by forfeit Maryborough Rovers
Avoca 13.8 (86) d Lexton 3.3 (21)
Natte Bealiba 13.7 (85) d Navarre 5.4 (34)
Trentham 30.20 (200) d Maldon 1.2 (8)
UNDER-14.5
Carisbrook 26.12 (168) d Talbot 2.1 (13)
Avoca 9.13 (67) d Lexton 1.4 (10)
Navarre 24.12 (156) d Natte Bealiba 3.4 (22)
Maryborough Rovers 19.13 (127) d Newstead 0.0 (0)
Trentham 18.7 (115) d Maldon 1.3 (9)
UNDER-11.5
Carisbrook 9.11 (65) d Talbot 0.0 (0)
Maldon 19.10 (124)d Harcourt 0.0 (0)
Lexton 3.0 (18)d Avoca 0.1(1)
Maryborough Rovers 2.4 (16) d Newstead 1.2 (8)
Dunolly 5.10 (40) d Trentham 2.4 (16)
MININERA AND DISTRICT FNL
SENIORS
Moyston-Willaura 17.20 (122) d Hawkesdale-Macarthur 11.5 (71)
Caramut 17.20 (122) d Great Western 15.12 (102)
Tatyoon 16.7 (103) d Penshurst 10.8 (68)
SMW Rovers 12.21 (93) d Glenthompson-Dunkeld 8.8 (56)
Wickliffe-Lake Bolac 16.12 (108) d Woorndoo-Mortlake 12.10 (82)
Lismore-Derrinallum 36.17 (233) d Ararat Eagles 8.5 (53)
RESERVES
Hawkesdale-Macarthur 21.8 (134) d Moyston-Willaura 7.8 (50)
Great Western 9.9 (63) d Caramut 8.6 (54)
Penshurst 15.10 (100) d Tatyoon 3.5 (23)
SMW Rovers 8.5 (53) d Glenthompson-Dunkeld 5.8 (38)
Wickliffe-Lake Bolac 16.17 (113) d Woorndoo-Mortlake 0.4 (4)
Lismore-Derrinallum 28.26 (194) d Ararat Eagles 0.1 (1)
UNDER-16.5
Great Western 9.9 (63) d Glenthompson-Dunkeld 1.0 (6)
Moyston-Willaura 10.9 (69) d Hawkesdale-Macarthur 0.4 (4)
Penshurst 13.8 (86) d Tatyoon 1.1 (7)
Ararat Eagles 17.13 (115) d Lismore-Derrinallum 3.1 (19)
NETBALL
BALLARAT FNL
A GRADE
Lake Wendouree 50 d Bacchus Marsh 46
Ballarat 52 d Sunbury 23
East Point 34 d Sebastopol 18
North Ballarat City 64 d Melton 21
Redan 32 d Melton South 22
Ladder: Sunbury 34, 170.99; North Ballarat City 24, 127.72; Sebastopol 24, 115.94; East Point 24, 112.66; Redan 22, 142.24; Lake Wendouree 20, 101.91; Melton South 20, 78.38; Bacchus Marsh 12, 86.07; Darley 8, 85.14; Ballarat 8, 74.57; Melton 4, 52.76.
B GRADE
Lake Wendouree 48 d Bacchus Marsh 34
Sunbury 52 d Ballarat 48
East Point 51 d Sebastopol 18
North Ballarat City 71 d Melton 29
Redan 20 d Melton South 14
Ladder: Sunbury 36, 160.52; North Ballarat City 28, 127.12; Lake Wendouree 24, 172.37; Ballarat 20, 131.95; Melton South 20, 108.31; Redan 20, 106.27; East Point 16, 115.17; Darley 16, 66.47; Bacchus Marsh 8, 62.50; Sebastopol 8, 57.46; Melton 4, 52.46.
C GRADE
Bacchus Marsh 38 d Lake Wendouree 35
Sunbury 37 d Ballarat 36
East Point 51 d Sebastopol 16
North Ballarat City 28 drew with Melton 28
Redan 42 d Melton South 33
Ladder: Sunbury 36, 148.04; Ballarat 28, 172.26; Melton South 24, 111.46; Bacchus Marsh 24, 107.11; Redan 20, 114.55; Darley 18, 99.48; Lake Wendouree 16, 124.62; East Point 12, 124.50; Melton 12, 71.55; North Ballarat City 6, 55.72; Sebastopol 4, 40.49.
D GRADE
Lake Wendouree 41 d Bacchus Marsh 26
Sunbury 39 d Ballarat 26
East Point 38 d Sebastopol 19
North Ballarat city 32 d Melton 26
Redan 28 drew with Melton South 28
Ladder: Lake Wendouree 30, 160.40; Sunbury 28, 137.50; Melton South 26, 122.92; Bacchus Marsh 24, 136.78; East Point 24, 127.40; Melton 20, 89.32; Redan 16, 101.07; Ballarat 10, 89.67; North Ballarat City 10, 64.09; Darley 8, 51.09; Sebastopol 4, 60.84.
19/UNDER
Bacchus Marsh 36 d Lake Wendouree 30
Ballarat 52 d Sunbury 23
East Point 34 d Sebastopol 18
North Ballarat City 35 d Melton 32
Redan 42 d Melton South 25
Ladder: Redan 32, 233.33; Ballarat 28, 181.53; Melton South 28, 136.40; Melton 24, 121.53; North Ballarat City 24, 117.09; Bacchus Marsh 16, 98.05; Darley 16, 89.96; Lake Wendouree 10, 87.75; East Point 10, 67.51; Sunbury 8, 59.32; Sebastopol 4, 35.15.
CENTRAL HIGHLANDS
A GRADE
Buninyong 70 d Carngham-Linton 21
Clunes 58 d Gordon 53
Ballan 46 d Creswick 41
Bungaree 87 d Smythesadale 10
Springbank 61 d Newlyn 42
Beaufort 49 d Rokewood-Corindhap 27
Dunnstown 62 d Skipton 25
Hepburn 46 d Waubra 37
Ladder: Learmonth 40, 332.64; Dunnstown 40, 160; Springbank 32, 167.91; Buninyong 30, 139.66; Newlyn 28, 133.79; Bungaree 26, 151.87; Clunes 26, 126.93; Beaufort 24, 123.91; Ballan 22, 99.75; Waubra 20, 75.25; Creswick 16, 82.27; Hepburn 16, 80.13; Rokewood 12, 84.69; Gordon 8, 92.38; Skipton 8, 48.09; Carngham 8, 40.51; Smythesdale 4, 20.79.
B GRADE
Buninyong 44 d Carngham-Linton 27
Clunes 55 d Creswick 23
Creswick 45 d Ballan 12
Bungaree 93 d Smythesdale 5
Springbank 44 d Newlyn 21
Rokewood-Corindhap 39 d Beaufort 19
Waubra 40 d Hepburn 26
Ladder: Learmonth 40, 293.83; Bungaree 36, 217.56; Springbank 36, 207.86; Creswick 32, 143.65; Dunnstown 32, 122.68; Clunes 24, 151.06; Newlyn 24, 144.79; Buninyong 24, 118.15; Gordon 22, 89.49; Rokewood 20, 106.81; Waubra 18, 84.70; Beaufort 18, 81.37; Ballan 10, 72.08; Skipton 8, 56.62; Carngham 8, 46.99; Hepburn 4, 64.99; Smythesdale 4, 12.60.
C GRADE
Buninyong 37 d Carngham-Linton 17
Gordon 41 d Clunes 34
Creswick 46 d Ballan 18
Bungaree 83 d Smythesdale 11
Learmonth 34 d Daylesford 17
Springbank 28 d Newlyn 24
Beaufort 35 d Rokewood-Corindhap 28
Hepburn 37 d Waubra 31
Ladder: Bungaree 40, 336.48; Learmonth 40, 236.93; Buninyong 40, 196.32; Springbank 32, 166.19; Newlyn 28, 159.21; Hepburn 24, 125.18; Rokewood 24, 118.15; Creswick 20, 115.21; Gordon 20, 101.30; Waubra 20, 88.02; Beaufort 16, 89.39; Clunes 14, 85.51; Dunnstown 12, 80.49; Skipton 12, 68.55; Daylesford 10, 76.30; Ballan 4, 50.47; Carngham 4, 43.37; Smythesdale 0, 17.16.
17/UNDER
Buninyong 46 d Carngham-Linton 18
Gordon 58 d Clunes 15
Creswick 40 d Ballan 6
Bungaree 51 d Smythesdale 10
Learmonth 44 d Daylesford 7
Newlyn 28 d Springbank 21
Rokewood-Corindhap 22 d Beaufort 18
Dunnstown 24 d Skipton 5
Hepburn 48 d Waubra 21
Ladder: Learmonth 40, 294.96; Hepburn 40, 269.77; Bungaree 36, 293.75; Buninyong 36, 255.78; Newlyn 28, 116.09; Creswick 24, 144.08; Gordon 24, 139.35; Clunes 22, 109.51; Beaufort 20, 107.20; Rokewood 16, 105.43; Waubra 16, 62.76; Springbank 12, 62.45; Dunnstown 12, 59.93; Skipton 10, 64.17; Carngham 8, 53.89; Ballan 8, 30.91; Daylesford 4, 46.32; Smythesdale 0, 38.03.
15/UNDER
Buninyong 57 d Carngham-Linton 10
Gordon 32 d Clunes 18
Ballan 26 d Creswick 21
Bungaree 50 d Smythesdale 4
Learmonth 34 d Daylesford 22
Newlyn 38 d Springbank 14
Beaufort 26 d Rokewood-Corindhap 16
Dunnstown 38 d Skipton 11
Hepburn 50 d Waubra 19
Ladder: Learmonth 40, 467.74; Buninyong 40, 439.60; Bungaree 40, 321.85; Hepburn 32, 186.79; Daylesford 32, 129.67; Newlyn 28, 216.28; Ballan 28, 97.10; Gordon 26, 125.89; Dunnstown 24, 103.49; Springbank 20, 77.61; Creswick 12, 75.51; Clunes 12, 73.06; Beaufort 8, 67.84; Rokewood 8, 51.10; Skipton 6, 44.87; Carngham 4, 30.29; Smythesdale 0, 24.03; Waubra 0, 19.31.
13/UNDER
Buninyong 45 d Carngham-Linton 3
Clunes 12 d Gordon 10
Creswick 26 d Ballan 14
Bungaree 26 d Smythesdale 21
Learmonth 8 d Daylesford 1
Newlyn 20 d Springbank 10
Beaufort 47 d Rokewood-Corindhap 2
Dunnstown 25 d Skipton 7
Hepburn 31 d Waubra 21
Ladder: Buninyong 40, 1538.71; Hepburn 36, 164.89; Newlyn 36, 164.35; Dunnstown 28, 166.93; Smythesdale 28, 164.38; Bungaree 28, 123.19; Creswick 24, 118.29; Beaufort 24, 96.45; Waubra 24, 86.01; Learmonth 18, 100; Carngham 14, 61.95; Daylesford 12, 85.57; Springbank 12, 59.09; Skipton 12, 53.08; Ballan 8, 57.06; Gordon 4, 63.54; Clunes 4, 51.93; Rokewood 0, 4.78.
MARYBOROUGH CASTLEMAINE DISTRICT
A GRADE
Carisbrook 77 d Talbot 29
Harcourt 40 d Maldon 29
Avoca 35 d Lexton 4
Natte Bealiba 47 d Navarre 32
Maryborough Rovers 35 d Newstead 30
Trentham 50 d Dunolly 41
Royal Park 53 d Campbells Creek 40
Ladder: Trentham 28, 175; Natte Bealiba 24, 137.60; Harcourt 24, 130.53; Lexton 20, 133.33; Maryborough Rovers 20, 125.57; Carisbrook 18, 120.41; Avoca 18, 116.60; Navarre 16, 98.28; Maldon 12, 91.32; Newstead 4, 103.10; Dunolly 4, 88.15; Campbells Creek 4, 60.91; Royal Park 4, 74.32; Talbot 0, 34.39.
B GRADE
Carisbrook 59 d Talbot 16
Harcourt 34 d Maldon 22
Avoca 34 d Lexton 25
Navarre 38 d Natte Bealiba 37
Maryborough Rovers 41 d Newsted 32
Trentham 37 d Dunolly 16
Royal Park 33 d Campbells Creek 31
Ladder: Trentham 28, 217.39; Avoca 28, 147.80; Natte Bealiba 22, 149.76; Harcourt 22, 145.21; Lexton 20, 162.28; Carisbrook 20, 152.85; Navarre 16, 115.76; Maryborough Rovers 12, 104.69; Royal Park 12, 66.96; Dunolly 8, 76.50; Maldon 4, 75.19; Newstead 4, 56.93; Campbells Creek 42.52; Talbot 0, 34.92.
C GRADE
Carisbrook 51 d Talbot 9
Harcourt 53 d Maldon 11
Avoca 51 d Lexton 31
Navarre 41 d Natte Bealiba 36
Maryborough Rovers 26 d Newstead 21
Trentham 52 d Dunolly 24
Royal Park 40 d Campbells Creek 33
Ladder: Harcourt 26, 170.72; Trentham 24, 216.67; Avoca 24, 170.81; Natte Bealiba 22, 142.16; Carisbrook 20, 143.62; Navarre 20, 107.85; Lexton 16, 154.08; Maryborough Rovers 16, 77.19; Newstead 8, 75.12; Dunolly 8, 68.63; Royal Park 8, 64.50; Campbells Creek 4, 60.53; Maldon 0, 47.91; Talbot 0, 28.62.
17/UNDER
Talbot 42 d Carisbrook 23
Harcourt 37 d Maldon 21
Lexton 30 d Avoca 25
Navarre 25 d Natte Bealiba 14
Maryborough Rovers 38 d Newstead 26
Trentham 33 d Dunolly 12
Campbells Creek 41 d Royal Park 13
Ladder: Maryborough Rovers 28, 304; Trentham 28, 232.08; Harcourt 24, 174.22; Navarre 20, 137.3; Lexton 20, 126.59; Natte Bealiba 16, 100.63; Newstead 12, 88.62; Dunolly 12, 86.81; Talbot 12, 83.26; Maldon 8, 101.22; Avoca 8, 83.74; Carisbrook 4, 44.66; Campbells Creek 4, 79.4; Royal Park 0, 21.8.
15/UNDER
Talbot 55 d Carisbrook 15
Maldon 29 d Harcourt 19
Lexton 29 drew with Avoca 29
Natte Bealiba 15 d Navarre 10
Maryborough Rovers 29 d Newstead 21
Dunolly 35 d Trentham 14
Campbells Creek 46 d Royal Park 4
Ladder: Maryborough Rovers 28, 185.27; Talbot 24, 292.78; Maldon 24, 204.39; Natte Bealiba 20, 130.97; Avoca 18, 148.41; Harcourt 18, 133.04; Lexton 16, 87.79; Dunolly 12, 108.11; Campbells Creek 12, 95.56; Navarre 10, 90; Newstead 6, 63.35; Carisbrook 4, 51.75; Trentham 4, 37.91; Royal Park 0, 13.47.
13/UNDER
Carisbrook 21 d Talbot 13
Maldon 32 d Harcourt 8
Avoca 35 d Lexton 4
Natte Bealiba 56 d Navarre 3
Maryborough Rovers 34 d Newstead 3
Trentham 16 d Dunolly 5
Campbells Creek 22 d Royal Park 2
Ladder: Maryborough Rovers 28, 762.86; Natte Bealiba 28, 451.56; Maldon 24, 383.33; Carisbrook 20, 173.91; Avoca 20, 170; Harcourt 16, 120.31; Trentham 16, 106.73; Talbot 12, 105.22; Newstead 12, 105.22; Campbells Creek 12, 104.51; Lexton 8, 29.27; Dunolly 0, 10.53; Navarre 0, 9.06; Royal Park 0, 2.58.
MININERA AND DISTRICT FNL
A GRADE
Caramut 10 d Great Western 0
Hawkesdale Macarthur 43 d Moyston Willaura 30
Penshurst 41 d Tatyoon 32
Glenthompson-Dunkeld 54 d SMW Rovers 48
Woorndoo-Mortlake 73 d Wickliffe Lake Bolac 29
Ladder: Penshurst 36; Tatyoon 32; Woorndoo-Mortlake 32; Glenthompson-Dunkeld 26; SMW Rovers 20; Hawkesdale Macarthur 20; Moyston Willuara 18; Lismore Derrinallum 12; Ararat Eagles 8; Wickliffe Lake Bolac 8; Caramut 4; Great Western 0.
B GRADE
Great Western 32 d Caramut 22
Hawkesdale Macarthur 44 d Moyston Willaura 30
Penshurst 26 d Tatyoon 20
SMW Rovers 42 d Glenthompson-Dunkeld 19
Woorndoo-Mortlake 54 d Wickliffe Lake Bolac 17
Ladder: Penshurst 36; SMW Rovers 32; Tatyoon 28; Hawkesdale Macarthur 28; Woorndoo-Mortlake 24; Moyston Willaura 24; Glenthompson-Dunkeld 16; Ararat Eagles 12; Lismore Derrinallum 4; Wickliffe Lake Bolac 4; Caramut 4; Great Western 4.
C GRADE
Great Western 26 d Caramut 21
Hawkesdale Macarthur 36 d Moyston Willaura 23
Penshurst 28 d Tatyoon 21
Glenthompson-Dunkeld 27 d SMW Rovers 22
Woorndoo-Mortlake 51 d Wickliffe Lake Bolac 15
Ladder: Penshurst 36; Glenthompson-Dunkeld 32; Woorndoo-Mortlake 32; Tatyoon 24; Hawkesdale Macarthur 24; Moyston Willaura 20; SMW Rovers 20; Great Western 12; Lismore Derrinallum 8; Wickliffe Lake Bolac 4; Ararat Eagles 4; Caramut 0.
17/UNDER
Great Western 38 d Caramut 26
Hawkesdale Macarthur 46 d Moyston Willaura 44
Tatyoon 36 d Penshurst 11
Glenthompson-Dunkeld 10 d SMW Rovers 0
Wickliffe Lake Bolac 10 d Woorndoo-Mortlake 0
Ladder: Tatyoon 32; Moyston Willaura 32; Hawkesdale Macarthur 32; Great Western 24; Penshurst 22; Wickliffe Lake Bolac 22; Caramut 20; Ararat Eagles 12; Glenthompson-Duneld 8; Lismore Derrinallum 0; SMW Rovers 0; Woorndoo-Mortlake 0.
15/UNDER
Lismore Derrinallum 28 d Ararat Eagles 9
Great Western 47 d Caramut 16
Moyston Willaura 19 d Hawkesdale Macarthur 18
Tatyoon 20 d Penshurst 15
Glenthompson-Dunkeld 10 d SMW Rovers 0
Ladder: Glenthompson-Dunkeld 36; Woorndoo-Mortlake 36; Tatyoon 32; Penshurst 24; Moyston WIllaura 24; Great Western 16; Hawkesdale Macarthur 16; Lismore Derrinallum 12; Wickliffe Lake Bolac 8; Caramut 8; Ararat Eagles 4; SMW Rovers 0.
13/UNDER
Ararat Eagles 21 d Lismore Derrinallum 6
Great Western 22 d Caramut 7
Moyston Willaura 14 d Hawkesdale Macarthur 12
Penshurst 13 d Tatyoon 12
Glenthompson-Dunkeld 24 d SMW Rovers 2
Ladder: Glenthompson-Dunkeld 36; Penshurst 32; Ararat Eagles 28; Great Western 26; Tatyoon 26; Moyston Willaura 16; Hawkesdale Macarthur 16; Caramut 16; Woorndoo-Mortlake 10; Wickliffe Lake Bolac 6; Lismore Derrinallum 4; SMW Rovers 0.
SOCCER
NPLV2 WEST
SENIORS
Ballarat City FC 4 d Eastern Lions 0
FFV STATE LEAGUE 4 WEST
SENIORS
Vikings 2 d Melton Phoenix 0
RESERVES
Vikings 6 d Melton Phoenix 0
BASKETBALL
SEABL WOMEN
Ballarat Rush 73 d Hobart Lady Chargers 63
SEABL MEN
Ballarat Miners 81 d Hobart Chargers 76