BCA releases firsts fixture

Ballarat Cricket Association firsts will begin the new season with a grand final rematch.

Reigning premier Wendouree will meet Darley in a one-day round at Darley Park on Saturday, October 7

This will be the first of two meetings between last season’s grand finalists, with them also clashing in a two-day battle in round five on November 11-18.

There will be just three matches in round one.

Napoleons-Sebastopol will play East Ballarat and North Ballarat take on Ballarat-Redan.

Mt Clear, Golden Point and Brown Hill will each have a bye, and open their seasons in two-day fixtures on October 14-21.

The 2017-18 schedule features 12 rounds, with each of the nine teams playing eight two-day matches and two one-dayers.

With a bye, this means nine two-day rounds and three one-days.

There will also be a return to some Sunday matches for the first time in two seasons, with one-dayers scheduled for November 5 and February 4.

BCA operations manager Greg Wakeling said there are a few minor anomalies in regard to teams playing twice and having a bye twice in a short period of time, but many of which could not be avoided with the manoeuvring required in the structure agreed upon and dates available.

There will be a mid-season break on December 23 and January 6, with semi-finals weekend on March 10-11 and grand final on March 17-18-24-25.

FIRST XI FIXTURE

ROUND 1 – OCTOBER 7

Darley v Wendouree

Napoleons-Sebastopol v East Ballarat

North Ballarat v Ballarat-Redan

Mt Clear, Golden Point, Brown Hill bye

ROUND 2 - OCTOBER 14-21

North Ballarat v Brown Hill

Mt Clear v Wendouree

Napoleons-Sebastopol v Darley

Golden Point v East Ballarat

Ballarat-Redan bye

ROUND 3 - OCTOBER 28-NOVEMBER 4

Mt Clear v Ballarat-Redan

East Ballarat v Darley

Wendouree v Golden Point

Brown Hill v Napoleons-Sebastopol

North Ballarat bye

ROUND 4 – NOVEMBER 5 (Sunday)

Wendouree v Mt Clear

Napoleons-Sebastopol v Golden Point

North Ballarat v Brown Hill

Ballarat-Redan, Darley, East Ballarat bye

ROUND 5 – NOVEMBER 11-18

Napoleons-Sebastopol v North Ballarat

Ballarat-Redan v Golden Point

Wendouree v Darley

Brown Hill v East Ballarat

Mt Clear bye

ROUND 6 – NOVEMBER 25-DECEMBER 2

Ballarat-Redan v Wendouree

North Ballarat v Darley

Mt Clear v East Ballarat

Napoleons-Sebastopol v Golden Point

Brown Hill bye

ROUND 7  - DECEMBER 9-16

Ballarat-Redan v North Ballarat

Brown Hill v Mt Clear

Wendouree v Napoleons-Sebastopol

Darley v Golden Point

East Ballarat bye

ROUND 8 – JANUARY 13-20

East Ballarat v Napoleons-Sebastopol

Darley v Mt Clear

Wendouree v North Ballarat

Brown Hill v Ballarat-Redan

Golden Point bye

ROUND 9 – JANUARY 27-FEBRUARY 3

Ballarat-Redan v Napoleons-Sebastopol

North Ballarat v Mt Clear

Golden Point v Brown Hill

East Ballarat v Wendouree

Darley bye

ROUND 10 – FEBRUARY 4 (Sunday)

Mt Clear v Darley

East Ballarat v Golden Point

Ballarat-Redan v Brown Hill

Wendouree, Napoleons-Sebastopol, North Ballarat bye

ROUND 11 – FEBRUARY 10-17

Golden Point v Mt Clear

East Ballarat v North Ballarat

Darley v Ballarat-Redan

Brown Hill v Wendouree

Napoleons-Sebastopol bye

ROUND 12 – FEBRUARY 24-MARCH 3

Ballarat-Redan v East Ballarat

Golden Point v North Ballarat

Mt Clear v Napoleons-Sebastopol

Darley v Brown Hill

Wendouree bye

SEMI-FINALS – MARCH 10-11

GRAND FINAL – MARCH 17-18-24-25