FOOTBALL
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
VFL
Coburg 9.1 10.3 13.6 16.9 (105)
North Ballarat 3.1 9.7 10.7 14.9 (93)
GOALS – Coburg: Mullane 3, Exon 3, Brown 2, Bunker 2, Kerbatieh 2, McEvoy, Lawlor, Hunt, Ercolano. North Ballarat: Hooper 5, George 3, Kiel, Walters, McQueen, Keeble, Lusby, Jones.
BEST – Coburg: Blair, Gregory, Hunt, Kerbatieh, Allan, McEvoy. North Ballarat: Hooper, Kiel, Keeble, Lusby, Lyle, George.
BALLARAT FL
SENIORS
Bacchus Marsh 22.28 (160) d Sebastopol 1.3 (9)
Darley 15.17 (107) d Ballarat 7.8 (50)
East Point 17.8 (110) d North Ballarat City 14.11 (95)
Melton South 13.7 (85) d Melton 12.6 (78)
RESERVES
Bacchus Marsh 19.13 (127) d Sebastopol 4.4 (28)
Darley 13.15 (93) d Ballarat 6.8 (44)
East Point 26.18 (174) d North Ballarat City 3.1 (19)
Melton 9.7 (61) d Melton South 7.13 (55)
UNDER-18.5
Bacchus Marsh won by forfeit Sebastopol
Ballarat 12.10 (82) d Darley 2.4 (16)
East Point 10.6 (66) d North Ballarat City 2.4 (16)
Melton 5.13 (43) d Melton South 5.11 (41)
CENTRAL HIGHLANDS
SATURDAY
SENIORS
Qualifying Final
Beaufort 8.5 (53) d Buninyong 7.8 (50)
Elimination final
Daylesford 8.11 (59) d Waubra 7.7 (49)
RESERVES
Qualifying final
Buninyong 13.4 (82) d Creswick 6.10 (46)
Elimination final
Beaufort 10.6 (66) d Dunnstown 3.3 (21)
UNDER-18
Qualifying final
Hepburn 17.9 (111) d Springbank 5.4 (34)
Elimination final
Newlyn 13.5 (83) d Skipton 1.3 (9)
UNDER-15
Qualifying final
Buninyong 5.9 (39) d Gordon 3.4 (22)
Elimination final
Learmonth 6.8 (44) d Carngham Linton 5.0 (30)
SUNDAY
SENIORS
Qualifying final
Hepburn 17.12 (114) d Springbank 10.7 (67)
Elimination final
Gordon 12.17 (89) d Bungaree 10.7 (67)
RESERVES
Qualifying final
Waubra 9.12 (66) d Learmonth 8.12 (60)
Elimination final
Daylesford 13.5 (83) d Hepburn 4.3 (27)
UNDER-18
Qualifying final
Ballan 7.11 (53) d Buninyong 5.4 (34)
Elimination final
Beaufort 12.6 (78) d Creswick 7.8 (50)
UNDER-15
Qualifying final
Springbank 7.7 (49) d Hepburn 3.3 (21)
Elimination final
Clunes 9.10 (64) d Skipton 6.2 (38)
MININERA AND DISTRICT
SENIORS
Hawkesdale Macarthur 26.11 (167) d Ararat Eagles 4.5 (29)
Wickliffe Lake Bolac 17.20 (122) d Caramut 1.2 (8)
Glenthompson Dunkeld 22.22 (154) d Great Western 4.1 (25)
Moyston Willaura 18.15 (123) d Tatyoon 4.6 (30)
Penshurst 14.12 (96) d Woorndoo Mortlake 9.10 (64)
SMW Rovers 18.5 (113) d Lismore Derrinallum 11.9 (75)
RESERVES
Hawkesdale Macarthur 23.26 (164) d Ararat Eagles 0.0 (0)
Wickliffe Lake Bolac 19.22 (136) d Caramut 1.0 (6)
Glenthompson Dunkeld 11.6 (72) d Great Western 5.7 (37)
Moyston Willaura 17.9 (111) d Tatyoon 2.3 (15)
Woorndoo Mortlake 8.12 (60) d Penshurst 4.5 (29)
SMW Rovers 10.5 (65) d Lismore Derrinallum 9.6 (60)
UNDER-16.5
Penshurst 17.9 (111) d Lismore Derrinallum 0.1 (1)
Hawkesdale Macarthur 17.11 (113) d Ararat Eagles 5.1 (31)
Great Western 9.10 (64) d Glenthompson Dunkeld 4.3 (27)
Moyston Willaura 18.17 (125) d Tatyoon 1.3 (9)
MARYBOROUGH CASTLEMAINE
SENIORS
Carisbrook 12.9 (81) d Trentham 8.5 (53)
Harcourt 18.18 (126) d Lexton 4.3 (27)
Maldon 12.14 (86) d Dunolly 11.3 (69)
Royal Park 11.10 (76) d Maryborough 7.12 (54)
Natte Bealiba 23.15 (153) d Newstead 4.5 (29)
Navarre 24.16 (160) d Avoca 0.0 (0)
Talbot 16.16 (112) d Campbells Creek 9.5 (59)
RESERVES
Trentham 12.14 (86) d Carisbrook 6.10 (46)
Lexton 16.12 (108) d Harcourt 4.6 (30)
Dunolly 8.10 (58) d Maldon 6.5 (41)
Royal Park 32.10 (202) d Maryborough Rovers 0.3 (3)
Natte Bealiba 14.16 (100) d Newstead 3.1 (19)
Navarre 9.13 (67) d Avoca 2.7 (19)
Talbot 18.15 (123) d Campbells Creek 5.4 (34)
UNDER-17.5
Trentham 11.15 (81) d Carisbrook 2.2 (14)
Lexton 9.8 (62) d Maldon 8.9 (57)
Royal Park 31.19 (205) d Maryborough Rovers 0.0 (0)
Newstead 10.9 (69) d Natte Bealiba 5.4 (34)
Avoca 4.4 (28) d Navarre 3.6 (24)
UNDER-14.5
Trentham 15.7 (97) d Carisbrook 1.2 (8)
Lexton 10.13 (73) d Maldon 3.4 (22)
Maryborough Rovers 12.13 (85) d Royal Park 2.2 (14)
Newstead 13.24 (102) d Natte Bealiba 1.1 (7)
Avoca 7.10 (52) d Navarre 3.1 (19)
Campbells Creek 11.9 (75) d Talbot 5.6 (36)
UNDER-11.5
Carisbrook 9.6 (60) d Trentham 1.0 (6)
Lexton 9.11 (65) d Harcourt 0.0 (0)
Maldon 9.7 (61) d Dunolly 1.1 (7)
Royal Park 9.6 (60) d Maryborough Rovers 0.0 (0)
Avoca 6.8 (44) d Navarre 4.0 (24)
Talbot 2.4 (16) d Campbells Creek 2.2 (14)
NETBALL
BALLARAT
A GRADE
Sebastopol 49 d Bacchus Marsh 42
Ballarat 41 d Darley 31
North Ballarat City 55 d East Point 50
Melton 32 d Melton South 23
LADDER: Sunbury 66, 163.86; Redan 50, 147.05; Sebastopol 50, 109.65; East Point 48, 123.55; North Ballarat City 48, 123.09; Lake Wendouree 44, 104.99; Bacchus Marsh 30, 91.08; Ballarat 24, 84.40; Melton South 24, 73.74; Darley 20, 75.57; Melton 12, 49.60.
B GRADE
Bacchus Marsh 36 d Sebastopol 31
Ballarat 47 d Darley 23
East Point 55 d North Ballarat City 49
Melton South 52 d Melton 45
LADDER: Sunbury 68, 163.42; Lake Wendouree 60, 195.26; East Point 52, 135.92; Ballarat 44, 128.44; North Ballarat City 44, 114.41; Redan 40, 114.31; Melton South 36, 94.85; Bacchus Marsh 28, 74.82; Darley 24, 63.29; Sebastopol 12, 56.16; Melton 8, 44.93.
C GRADE
Bacchus Marsh 49 d Sebastopol 29
Ballarat 37 d Darley 31
East Point 51 d North Ballarat City 20
Melton South 41 d Melton 15
LADDER: Sunbury 60, 141.08; Ballarat 52, 145.91; Lake Wendouree 44, 137.43; Redan 44, 133.41; Bacchus Marsh 44, 110.66; East Point 36, 127.90; Melton South 36, 111.75; Darley 34, 102.70; Melton 16, 54.89; North Ballarat City 14, 57.20; Sebastopol 8, 44.16.
D GRADE
Bacchus Marsh 52 d Sebastopol 33
Darley 29 d Ballarat 28
East Point 45 d North Ballarat City 30
Melton 32 drew with Melton South 32
LADDER: Lake Wendouree 66, 168.72; Bacchus Marsh 56, 141.13; Sunbury 56, 139.47; East Point 54, 132.24; Melton South 44, 113.94; Redan 32, 105.50; Melton 32, 78.72; Darley 24, 61.33; Ballarat 22, 87.22; North Ballarat City 18, 67.65; Sebastopol 12, 65.30.
19/UNDER
Bacchus Marsh 57 d Sebastopol 18
Ballarat 50 d Darley 27
North Ballarat City 40 d East Point 24
Melton South 31 d Melton 30
LADDER: Redan 64, 225.32; Ballarat 64, 178.51; Melton South 52, 136.06; North Ballarat City 52, 131.68; Melton 44, 120.15; Bacchus Marsh 40, 115.99; Darley 28, 80.69; Lake Wendouree 26, 95.03; Sunbury 20, 59.45; East Point 18, 59.03; Sebastopol 8, 30.47.
CENTRAL HIGHLANDS
A GRADE
Qualifying final
Dunnstown 53 d Beaufort 47
Learmonth 50 d Springbank 47
Elimination final
Bungaree 44 d Waubra 30
Buninyong 55 d Ballan 46
B GRADE
Qualifying final
Learmonth 38 d Creswick 26
Bungaree 42 d Springbank 32
Elimination final
Clunes 38 d Buninyong 27
Newlyn 36 d Dunnstown 31
C GRADE
Qualifying final
Bungaree 35 d Springbank 27
Learmonth 52 d Buninyong 21
Elimination final
Hepburn 46 d Rokewood 34
Newlyn 39 d Waubra 27
17/UNDER
Qualifying final
Hepburn 48 d Learmonth 27
Bungaree 33 d Buninyong 13
Elimination final
Creswick 47 d Gordon 22
Clunes 31 d Newlyn 25
15/UNDER
Qualifying final
Learmonth 31 d Bungaree 21
Buninyong 42 d Hepburn 31
Elimination final
Newlyn 28 d Springbank 16
Dunnstown 33 d Ballan 21
13/UNDER
Qualifying final
Buninyong 35 d Waubra 13
Hepburn 19 d Dunnstown 15
Elimination final
Bungaree 18 d Smythesdale 16
Newlyn 25 d Creswick 14
MININERA AND DISTRICT
A GRADE
Hawkesdale Macarthur 58 d Ararat Eagles 22
Glenthompson-Dunkeld 10 d Great Western 1
Lismore Derrinallum 53 d SMW Rovers 35
Tatyoon 59 d Moyston Willaura 33
Wickliffe Lake Bolac 61 d Caramut 29
LADDER: Penshurst 68, Tatyoon 60, Woorndoo-Mortlake 56, Glenthompson-Dunkeld 46, Hawkesdale Macarthur 40, SMW Rovers 36, Lismore Derrinallum 32, Moyston Willaura 30, Ararat Eagles 20, Wickliffe Lake Bolac 16, Caramut 4, Great Western 0.
B GRADE
Hawkesdale Macarthur 42 d Ararat Eagles 33
Glenthompson-Dunkeld 39 d Great Western 16
SMW Rovers 40 d Lismore Derrinallum 23
Tatyoon 36 d Moyston Willaura 12
Wickliffe Lake Bolac 29 d Caramut 27
LADDER: Penshurst 64, Hawkesdale Macarthur 60, Tatyoon 56, SMW Rovers 48, Woorndoo-Mortlake 48, Moyston Willaura 38, Glenthompson-Dunkeld 32, Ararat Eagles 30, Wickliffe Lake Bolac 16, Lismore Derrinallum 8, Caramut 4, Great Western 4.
C GRADE
Hawkesdale Macarthur 30 d Ararat Eagles 18
Glenthompson-Dunkeld 36 d Great Western 16
SMW Rovers 20 d Lismore Derrinallum 19
Tatyoon 27 d Moyston Willaura 23
Wickliffe Lake Bolac 25 d Caramut 18
LADDER: Penshurst 68, Glenthompson-Dunkeld 60, Woorndoo-Mortlake 60, Tatyoon 48, Hawkesdale Macarthur 44, SMW Rovers 40, Moyston Willaura 32, Great Western 20, Ararat Eagles 12, Lismore Derrinallum 12, Wickliffe Lake Bolac 12, Caramut 0.
17/UNDER
Hawkesdale Macarthur 64 d Ararat Eagles 3
Glenthompson-Dunkeld 28 d Great Western 18
Lismore Derrinallum 0 drew with SMW Rovers 0
Tatyoon 35 d Moyston Willaura 21
Wickliffe Lake Bolac 30 d Caramut 29
LADDER: Tatyoon 64, Moyston Willaura 60, Hawkesdale Macarthur 60, Penshurst 46, Wickliffe Lake Bolac 46, Caramut 36, Great Western 36, Glenthompson-Dunkeld 28, Ararat Eagles 12, Lismore Derrinallum 0, SMW Rovers 0, Woorndoo-Mortlake 0.
15/UNDER
Hawkesdale Macarthur 32 d Ararat Eagles 9
Glenthompson-Dunkeld 48 d Great Western 13
Lismore Derrinallum 10 d SMW Rovers 0
Tatyoon 19 d Moyston Willaura 7
Caramut 29 d Wickliffe Lake Bolac 17
LADDER: Glenthompson-Dunkeld 68, Woorndoo-Mortlake 60, Tatyoon 60, Penshurst 46, Moyston Willaura 40, Hawkesdale Macarthur 38, Great Western 36, Lismore Derrinallum 20, Caramut 20, Wickliffe Lake Bolac 12, Ararat Eagles 4, SMW Rovers 0.
13/UNDER
Ararat Eagles 11 d Hawkesdale Macarthur 5
Glenthompson-Dunkeld 26 d Great Western 13
Lismore Derrinallum 20 d SMW Rovers 13
Tatyoon 16 d Moyston Willaura 10
Caramut 16 d Wickliffe Lake Bolac 14
LADDER: Glenthompson-Dunkeld 68, Penshurst 64, Ararat Eagles 52, Great Western 46, Tatyoon 46, Hawkesdale Macarthur 36, Moyston Willaura 32, Caramut 28, Woorndoo-Mortlake 18, Lismore Derrinallum 12, Wickliffe Lake Bolac 6, SMW Rovers 0.
MARYBOROUGH CASTLEMAINE
A GRADE
Lexton 44 d Harcourt 41
Dunolly 51 d Maldon 46
Maryborough Rovers 58 f Royal Park 27
Natte Bealiba 59 d Newstead 24
Navarre 49 d Avoca 46
Campbells Creek 44 d Talbot 27
Trentham 58 d Carisbrook 42
LADDER: Trentham 64, 156.03; Maryborough Rovers 48, 125.91; Lexton 44, 131.60; Harcourt 44, 125.89; Avoca 44, 121.44; Carisbrook 42, 119.13; Natte Bealiba 36, 129.48; Navarre 36, 108.65; Maldon 32, 105.47; Dunolly 30, 106.41; Royal Park 12, 82.81; Newstead 8, 80; Campbells Creek 8, 54.48; Talbot 0, 36.70.
B GRADE
Lexton 37 d Harcourt 31
Dunolly 37 d Maldon 31
Maryborough 44 d Royal Park 19
Natte Bealiba 51 d Newstead 22
Navarre 35 d Avoca 24
Campbells Creek 34 d Talbot 27
Trentham 41 d Carisbrook 20
LADDER: Trentham 60, 189.11; Lexton 56, 174.80; Harcourt 50, 141.19; Navarre 46, 131.88; Avoca 46, 122.51; Natte Bealiba 42, 131.21; Dunolly 34, 93.49; Carisbrook 30, 111.42; Maryborough Rovers 28, 113.29; Royal Park 20, 67.50; Maldon 16, 74.45; Newstead 12, 63.25; Campbells Creek 8, 59.52; Talbot 0, 37.54.
C GRADE
Lexton 41 d Harcourt 38
Dunolly 24 d Maldon 23
Maryborough Rovers 28 d Royal Park 24
Natte Bealiba 43 d Newstead 23
Navarre 43 d Avoca 32
Campbells Creek 37 d Talbot 17
Trentham 39 d Carisbrook 31
LADDER: Harcourt 58, 185.14; Trentham 56, 182.26; Avoca 52, 165.91; Navarre 52, 140.47; Natte Bealiba 46, 133.64; Lexton 44, 151.40; Carisbrook 32, 116.70; Dunolly 28, 81.34; Maryborough Rovers 28, 81.24; Campbells Creek 20, 72.73; Royal Park 16, 69.91; Newstead 10, 61.54; Talbot 4, 26.97; Maldon 2, 56.49.
17/UNDER
Harcourt 39 d Lexton 20
Dunolly 31 d Maldon 13
Maryborough Rovers 54 d Royal Park 3
Natte Bealiba 22 d Newstead 18
Navarre 39 d Avoca 15
Talbot 39 d Campbells Creek 27
Trentham 41 d Carisbrook 20
LADDER: Trentham 64, 210.89; Maryborough Rovers 60, 238.97; Harcourt 50, 164.74; Navarre 44, 148.68; Lexton 42, 131.25; Talbot 40, 104.55; Dunolly 32, 108.90; Newstead 32, 99.44; Natte Bealiba 30, 92.09; Avoca 26, 85.26; Maldon 12, 76.12; Campbells Creek 8, 74.17; Carisbrook 8, 47.42; Royal Park 0, 20.94.
15/UNDER
Harcourt 32 d Lexton 15
Maldon 31 d Dunolly 29
Maryborough Rovers 44 d Royal Park 2
Newstead 24 d Natte Bealiba 17
Avoca 33 d Navarre 12
Talbot 33 d Campbells Creek 29
Carisbrook 21 d Trentham 10
LADDER: Maryborough Rovers 64, 227.63; Talbot 60, 243.55; Maldon 52, 177.24; Natte Bealiba 40, 116.04; Harcourt 34, 134.93; Newstead 34, 103.64; Lexton 32, 104.19; Dunolly 32, 102.06; Campbells Creek 32, 96.29; Avoca 30, 112.97; Navarre 18, 48.96; Carisbrook 12, 61.57; Trentham 8, 33.85; Royal Park 0, 14.88.
13/UNDER
Harcourt 19 d Lexton 12
Maldon 50 d Dunolly 5
Maryborough Rovers 68 d Royal Park 3
Natte Bealiba 37 d Newstead 6
Avoca 45 d Navarre 5
Talbot 29 d Campbells Creek 17
Carisbrook 18 d Trentham 14
LADDER: Maryborough Rovers 60, 547.79; Natte Bealiba 60, 384.72; Maldon 60, 368.35; Carisbrook 52, 213.48; Talbot 40, 171.14; Avoca 32, 107.17; Trentham 32, 94.83; Campbells Creek 28, 99.41; Newstead 28, 96.43; Harcourt 28, 84.25; Lexton 16, 32.09; Dunolly 8, 20.81; Navarre 4, 10.58; Royal Park 0, 6.26.
SOCCER
NPLV2
Melbourne Victory 2 drew with Ballarat City 2
MEN’S STATE LEAGUE 4
Altona North 3 d Sebastopol Vikings 2