BALLARAT FL
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
SENIORS
ELIMINATION FINAL
DARLEY v. NORTH BALLARAT CITY
at Darley Park on Saturday
Darley
B: L. Baker, D. Leonard, J. Pearson
HB: J. Carrick, L. Delahey, R. Ellis
C: B. Graham, L. Spiteri, T. Evans
HF: A. Kur, K. Docherty, M. Hanson
F: N. Thacker, D. Grenfell, H. Scotland
R: A. Cameron, C. Graham, D. Robson
Int: H. Inglis, J. Zeestraten, J. Ancrum, T. Minns
Emg: C. Pepi, J. Spiteri, T. Stone, D. Edwards
No Change
North Ballarat City
B: J. Vanderkley, M. Johns, C. Jenkins
HB: T. Hotchin, O. Nash, A. Turley
C: S. McCartin, D. Jones, S. Willian
HF: J. Burke, R. Luke, B. Simpson
F: R. Hobbs, H. Loader, M. Curtis
R: N. Dunstan, M. Giddings, M. Gilbert
Int: J. Bromley-Lynch, B. Draffin, D. Kilpatrick, E. Lamb
Emg: L. Simpson, N. Olver, T. McPhan, T. Bromley-Lynch
In: B. Simpson
Out: N. Olver
QUALIFYING FINAL
LAKE WENDOUREE v. BACCHUS MARSH
at Eastern Oval on Saturday
Lake Wendouree
B: S. Carey, L. O'Connell, A. Kirby
HB: I. Kirby, H. Herben, T. Malone
C: N. Monk, N. Peters, N. Pring
HF: L. Bucknall, J. Hooper, S. Willmott
F: T. Nijam, L. Anderson, B. Taylor
R: A. Armstrong, S. Clifton, J. Alexander
Int: A. Simpson, E. Mc Cuskey, L. Findlay, B. Hayes
Emg: N. Fraser, Sa. Clifton, K. Raven, H. Monk
In: J. Hooper, A. Armstrong,
Out: Sa. Clifton, H. Monk
Bacchus Marsh
B: M. Sutherland, D. Heta, D. Velden
HB: K. White, L. Phyland, L. Mullen
C: J. Trowsdale, T. Shea, H. Coulton
HF: R. Stuhldreier, R. Mc Nay, A. Del Papa
F: B. Griffiths, J. Maksymow, J. Calma-Holt
R: D. Burton, L. Blundell, M. Denham
Int: S. Lafranchi, D. Phyland, J. Bolton, D. Bishop
Emg: L. Noonan
In: M. Denham, D. Phyland, J. Bolton
Out: T. Angwin, B. Graham, L. Noonan
ELIMINATION FINAL
REDAN v. SUNBURY
at Eastern Oval on Sunday
Redan
B: J. Short, P. Britt, J. Giampaolo
HB: J. Jess, A. Cleary, K. Waterbury
C: D. Chester, G. Bell, T. Lamb
HF: M. Phelps, B. Smyth, N. Willox
F: C. Giampaolo, D. Horbury, L. Hoy
R: O. Stephenson, N. Horbury, B. Peace
Int: D. Mathews, Z. Jenkins, K. Hayes, N. Hausler
Emg: L. McLean, T. Douglass, P. Fitzgibbon, C. Currie, J. Baker, H. Edwards
In: D. Mathews, K. Waterbury, N. Hausler, L. Hoy, J. Short
Out: S. Carr, L. McLean, T. Douglass, J. Baker, H. Edwards
Sunbury
B: R. Allen, T. Stead, R. Wood
HB: J. Guthrie, P. MacDonough, N. Bridgland
C: M. Edwards, A. Duhau, J. Hannett
HF: A. Magin, G. Valles, J. Flannery
F: W. Healy, A. Goodson, B. Said
R: D. Kovacevic, G. Hay, T. Donoghue
Int: B. Guthrie, J. Eales, J. Rizk, B. Mundy
Emg: M. Trimboli, N. Cox, C. Smith, J. Bygate
In: B. Said, J. Rizk, A. Duhau
Out: D. Sanderson, T. Lenaz, N. Cox
RESERVES
SUNBURY v. MELTON SOUTH
Sunbury
B: P. Barry, A. Gilbertson, J. Johnson
HB: D. Muir, J. Muir, B. Robinson
C: D. Jurczyluc, A. Sammut, J. Hamilton
HF: M. Trimboli, A. O'Connor, B. Riley
F: C. Smith, C. Burrows, J. Bygate
R: R. Ritchie, C. Casson, M. Parker
Int: N. Cox, M. Pearce, B. Ferrari, J. Dillon
Emg: R. Turner
Melton South
B: J. Carlin, J. Morrissey, J. Kovarik
HB: J. Bell , C. Ogston, B. Notman
C: D. Nicholson, M. Callus, L. Notman
HF: D. Van Heemst, J. Ficheroux, B. Cottam
F: R. Holzer, J. Madafferi, B. Wood
R: M. Dransman, B. Hooper, J. Vincent
Int: T. Darcy, J. Krojs, S. Humphries, B. Binek
Emg: J. Mepstead, H. Fleetwood, A. Chavasse, M. Scicchitano
EAST POINT v. DARLEY
East Point
B: L. Faull, B. Fitzpatrick, J. Peeters
HB: B. Leonard, L. Thornton, K. Rattley
C: J. Draffin, C. Banwell, K. McNicol
HF: J. Buttler, S. Tung, J. Bassett
F: T. Whittington, M. McCrow, A. Wright
R: J. Kirby, S. Romeril, C. Raine
Int: J. Payne, J. McClure, J. Lewis, J. Park
Emg: B. Yoa, J. Downey, A. Hynes, J. Tung
Darley
B: C. Cullen, D. Locke, D. Edwards
HB: L. Cahill, J. Spiteri, S. Holt
C: Z. Dix, D. Peacock, T. Thacker
HF: T. Stone, K. Doyle, B. Hall
F: B. Holt, A. Speak, R. Gundry
R: T. Stephenson, K. Fenton, R. Hawkins
Int: K. Forde, S. Mc Donald, B. Inglis, C. Pepi
Emg: J. Beecham, M. Smith-Bye, J. Wells
LAKE WENDOUREE v. BACCHUS MARSH
Lake Wendouree
B: M. Neal, M. Madden, S. Clifton
HB: T. Littore, S. Peeters, L. Wood
C: H. Robertson, N. Clifton, A. Gillett
HF: J. Foster, J. McLean, O. Yeung
F: N. Fraser, C. Landry, L. Edwards
R: D. Hickey, D. Mahony, J. Monk
Int: P. O'Connell, J. Leman, D. Sliwa, T. Mc Kay
Emg: I. Medina, J. Clough, M. Emerson-Jones
Bacchus Marsh
B: B. Cracknell, T. Delahey, L Noonan
HB: T. Mullen, M. Garofalo, J. Calvitto
C: A. Sweet, T. Wardell, A. Sweet
HF: M. McCann, Q. Butt, T. Castrignano
F: D. Bonnici, A. Whittle, J. Millar
R: C. Suban, T. Hughes, K Bench
Int: T. Walsh, M. Whittle, B. Jenkins, D. Walker
Emg: J. Dickson, Z. Miesen, K. Grima
UNDER-18.5
REDAN v. BALLARAT
Redan
B: L. Frawley, D. Okely, X. Fitzgerald
HB: K. Linton, H. Hall, T. O'Keane
C: R. Petrascu, J. Toulmin, Z. Oliver
HF: T. Douglass, W. Madden, M. Judd
F: S. Carr, A. Harvey, Z. Wilson
R: D. Murphy, K. Dawborn, T. Bryans
Int: N. Vincent, L. McLean, J. O'Donnell, H. Edwards, J. Curnow, J. Flynn
Ballarat
B: H. Butler, J. Graham, E. Liston
HB: M. Reynolds, L. Kinnersly, R. Bradshaw
C: L. Fisher, A. McPherson, K. Swan
HF: Z. Fiegert, A. Gray, T. Sutton
F: T. Nunn, W. Johnston, I. Shearer
R: D. Rumler, J. Robertson, B. Pickering
Int: J. Taylor, J. Greville, L. Rinaldi, M. McGrath, M. Keast, B. Patullo, L. Wynd
EAST POINT v. NORTH BALLARAT CITY
East Point
B: J. Learmonth, S. McKeegan, Z. Gladman
HB: M. Romeril, I. Quick, J. Gallagher
C: C. Bowden, L. Gunn, J. Price
HF: W. McLoughlin, L. Ross, B. Noonan
F: B. Medwell, N. Canny, E. McMasters
R: D. Martin, M. Tuddenham, T. Clark
Int: M. Spark, W. McGannon, R. McDougall, N. Collins
Emg: L. McGurk, Z. Price
North Ballarat City
B: T. Alkemade, R. Wood, M. Lawless
HB: T. Haintz, C. Perks, P. Keogh
C: H. Mulcahy, B. Leonard, J. Duffy
HF: C. Patterson, M. Willian, J. Simpson
F: F. Loader, T. Moss, S. Duffy
R: I. Pertzel, J. Curran, T. Bromley-Lynch
Int: G. Dwyer, M. Riding, B. Sands, R. Aikman
LAKE WENDOUREE v. BACCHUS MARSH
Lake Wendouree
From: W. Henderson, D. Brereton, T. Salau, C. Harte, H. Turner, J. Hammond, S. Canny, R. Emerson-Jones, A. Lourey, K. Raven, C. McKay, K. Postlethwaite, P. Taranto, J. Irvin, A. Walter, J. New, A. McDougall, M. Beaumont, F. Brennan, H. Monk, X. Schuurs, J. Pekin, B. McPhan, W. Greig, C. Bade
Bacchus Marsh
B: M. Thacker, R. Bishop, J. Dickson
HB: J. Homewood, B. Solomon, J. Lalor
C: S. Rousch, J. Harrington, S. Griffiths
HF: K. Dickson, C. McKenzie, L. Randall
F: M. Mitchell, R. Porter, L. Pigott
R: L. Belcher, B. Drew, C. Stone
Int: N. Chester, B. Graham, J. Hehir, B. Baldo, D. Miesen, X. Jenks, N. Hartfiel
CENTRAL HIGHLANDS FL
SENIORS
BEAUFORT v. SPRINGBANK Preliminary Final 2 - 02/09/2017
Beaufort
B: L. Marshall, B. Howard, L. Cox
HB: M. Jenkins, J. Trigg, T. Stapleton
C: J. Duke, M. Foster, Z. Marrow
HF: T. Haase, C. Drew, J. Orr
F: R. Sangster, L. Murray, Z. Thompson
R: J. Garvey, A. Petrie, J. Mason
Int: J. McCorkell, H. Macinness, D. Day, J. McDermott
In: M. Foster
Out: S. Lodge
Springbank
B: J. Simpson, P. Lewis, S. Cue
HB: M. Searl, M. Tyler, M. Anderson
C: B. Beasley, B. Rix, S. Quinlan
HF: M. Keighrey, W. Driscoll, M. Lakey
F: K. Maher, M. Couch, T. Maher
R: B. Freeman, J. Maher, T. George
Int: S. Donegan, J. White, T. Toohey, B. Maher
In: S. Donegan
Out: J. Galea
HEPBURN v. BUNINYONG Preliminary Final 1 - 03/09/2017
Hepburn
B: A. Ware, J. Clarke, L. Santurini
HB: S. Asa Leausa, F. Anscombe, J. Brown
C: M. McKay, D. O'Halloran, L. Stanton
HF: L. Cox, J. Hogan, S. Salmon
F: D. Rees, S. Carman, A. McKay
R: M. Watt, B. McKay, K. Ogilvie
Int (from): M. Marshall, T. Wills, J. Rodgers, B. Coffey, T. Godsell, A. Burns
In: A. Burns, D. O'Halloran
Buninyong
B: A. Bomitali, N. Shell, D. Pelchen
HB: B. Guest, J. Robertson, C. Wills
C: J. Gorman, N. Gilbert, J. Rodgers
HF: L. Baker, J. Dunne, J. Romeril
F: M. Phelps, L. Rigby, F. Russell
R: A. Ebery, J. Morgan, J. Coxall
Int: I. Baker, T. Conlan, M. Turner, S. Van Meel
In: I. Baker, D. Pelchen
Out: T. Dittloff, J. Renga
RESERVES
BUNINYONG v. LEARMONTH Preliminary Final 2 - 02/09/2017
Buninyong
B: M. Hartigan, D. Kelly, T. Dittloff
HB: L. Burbidge, C. Kennedy, J. Finley
C: J. Renga, M. Kerr, Z. Whykes
HF: C. O'Keefe, A. Hart, M. Chapman
F: T. Goss, I. Firns, K. Terry
R: P. Benn, P. Lannen, J. Mann
Int: T. Paterson, M. Carroll, D. Westblade, A. Scott
Learmonth
B: B. Oswald, L. Karslake, N. Gudgeon
HB: T. Owen, M. Beaumont, P. Rogan
C: M. Treweek, D. Box, J. Wells
HF: L. Tyndall, T. Martin, J. Duffy
F: D. George, W. Veldhuis, A. Broughton
R: M. McKinnon, J. Leyonhjelm, B. Knowles
Int (from): T. Reyner, B. McEwin, J. Powell, M. Fraser, L. Williamson
Emg: B. Challis
WAUBRA v. BEAUFORT Preliminary Final 1 - 03/09/2017
Waubra
B: N. Waterson, N. Moran, A. Jarvis
HB: J. Sardo, M. Gallagher, L. Bourke
C: D. Payne , B. McDonald, J. Doggett
HF: C. Molloy, A. Ham, W. Booth
F: N. Holding, Z. Kennedy, B. Guinea
R: D. Layton, M. Molloy, D. Jenkins
Int: R. Murphy, C. Doggett, L. McLeod, K. Burnside
Beaufort
B: N. Trengove, D. Edwards, T. McWilliam
HB: J. Davis, S. Broadbent, D. Sangster
C: S. Lodge, A. Beer, T. Cameron
HF: J. Turner, J. Slater, J. Blackburn
F: A. George, T. Le Lievre, J. Hart
R: T. Mc Gregor, L. Ward, B. Hart
Int: S. Leckie, E. Powlett, B. Lofts, S. Howard
Emg: B. Turner
UNDER 18
HEPBURN v. BEAUFORT Preliminary Final 2 - 02/09/2017
Hepburn
From: T. Brown, J. Barnes, P. Sewell, T. Henderson, Z. Petkovic, S. Sinclair, J. Rasic, R. Thiesz, J. Portyka Stone, T. Olver, I. Grant, N. Rodgers, S. Harraghy, J. Grant, B. Pedretti, H. Rodgers, A. Raak, H. Nevill, N. Johns, B. Coffey, A. Ferrier, J. Wallesz
Beaufort
From: B. Thompson, R. Brennen, L. Marr, B. Thompson, J. Broadbent, H. Parkins, K. Mazzarella, J. Franc, O. Pescott, T. Collins, J. Chester, J. Peacock, J. Watkins, H. McLinden, J. Poyser, H. Talbett, C. Smith, J. Mulcahy, J. Montgomery, M. Ryan, W. MacInnes, B. Clark
BALLAN v. SPRINGBANK Preliminary Final 1 - 03/09/2017
Ballan
From: J. Crowe, L. Folly, H. Webb, J. Stone, K. Fernandez, H. Thompson, L. Currie-Jones, J. Mullane, S. Wilkinson, S. Dale, L. Hodge, L. Trickey, S. Dehnert, C. Brown, E. Shaw, C. Pascoe, L. Furlong, R. Bongart, A. Hine, L. Taffe, C. McLeod, C. Sparrow, L. Conlan, D. Bulluss
Springbank
B: N. Richards, T. Simpson, M. Darby
HB: L. Boers, A. Wethling, F. Marchant
C: M. Doll, I. Akuatse, T. McMaster
HF: S. Baldwin, D. Porteous, A. East
F: D. Waller, T. Kurzman, C. Johnson
R: W. Grawich, A. Middleton, B. O'Neil
Int: V. Topui, N. Kennedy, L. Dean, D. Hanrahan
Emg: J. Spicer, A. Moneim, J. Tolley, K. Maher, J. McHenry, F. Donegan
UNDER 15
BUNINYONG v. HEPBURN Preliminary Final 2 - 02/09/2017
Buninyong
B: F. Drendel, D. Kierce, Z. Palmer
HB: A. Campbell, K. Wells, M. Hodder
C: M. Devries, L. Baker, B. Retallick
HF: J. Inglis, J. Lawler, W. Deans
F: M. Warner, A. Trevisan, J. White
R: L. Inglis, G. Dickson, H. Carlyle-Marks
Int (from): N. Sutcliffe, S. Dunne, L. Taylor, N. Pantzidis, B. Marchant, Z. Jelencic, J. Atkinson, H. O'Keane
Hepburn
From: J. Wallesz, L. van der Voort, R. Haneveld, S. Pendlebury, F. Geurts, Z. Petkovic, S. Eguchi, X. Penny, C. Malone, J. Liversedge, D. Dennis, S. Armstrong, L. O'Neill, B. Thomas, R. Thiesz, B. Yanner, N. Robinson, S. Quinn, S. Harraghy, J. Pedretti, A. Boyd, H. Johns
SPRINGBANK v. LEARMONTH Preliminary Final 1 - 03/09/2017
Springbank
B: B. Prendergast, B. Rogers, J. Butler
HB: W. McCallum, N. Butler, D. Baldwin
C: J. Dallenger, P. Simpson, R. Maher
HF: C. Parkin, S. Hanrahan, M. Olver
F: M. Simpson, M. Waller, J. Sides
R: J. Oro, A. Stewart, H. Porter
Int (from): F. Khan, X. Butler, C. McEldrew, B. Hanrahan, C. Jurisic, A. Hamilton
Learmonth
B: A. Carter, A. Treweek, D. Fisher
HB: B. McDonald, M. Gray, C. Smith
C: L. Forde, E. Banks, J. Loader
HF: A. Hay, A. Hare, N. Hutchinson
F: C. Martin, N. Griffin, R. Nelson
R: J. Pegg, N. Hoskin, E. Hughes
Int: T. Ward, J. Possingham, L. Rayner, M. Griffin
Emg: C. Wright, Z. Douglas