FOOTBALL
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
BALLARAT
SEMI FINALS
SENIORS
Darley 18.18 (126) d Bacchus Marsh 3.10 (28)
Lake Wendouree 10.7 (67) d Redan 7.10 (52)
RESERVES
Bacchus Marsh 12.8 (80) d East Point 4.17 (41)
Darley 7.17 (59) d Melton South 6.7 (43)
UNDER-18.5
East Point 6.10 (46) d Redan 6.9 (45)
North Ballarat City 7.4 (46) d Lake Wendouree 4.3 (27)
CENTRAL HIGHLANDS
GRAND FINALS
SENIORS
Hepburn 15.15 (105) d Beaufort 13.9 (87)
RESERVES
Buninyong 7.8 (50) d Beaufort 5.12 (42)
UNDER-18
Hepburn 23.15 (153) d Springbank 2.2 (14)
UNDER-15
Springbank 5.5 (35) d Hepburn 0.5 (5)
MARYBOROUGH CASTLEMAINE DISTRICT
PRELIMINARY FINALS
SENIORS
Navarre 16.10 (106) d Natte Bealiba 2.14 (26)
Carisbrook 18.22 (130) d Royal Park 3.5 (23)
RESERVES
Royal Park 10.6 (66) d Natte Bealiba 7.5 (47)
Carisbrook 9.7 (61) d Lexton 7.7 (49)
UNDER-17.5
Trentham 17.17 (119) d Newstead 3.2 (20)
Carisbrook 11.11 (77) d Royal Park 0.3 (3)
UNDER-14.5
Trentham 9.10 (64) d Maryborough Rovers 4.2 (26)
Navarre 11.10 (76) d Carisbrook 1.4 (10)
UNDER-11.5
Carisbrook 7.7 (49) d Maldon 1.3 (9)
Royal Park 4.6 (30) d Lexton 0.1 (1)
MININERA AND DISTRICT
PRELIMINARY FINALS
SENIORS
Lismore-Derrinallum 19.19 (133) d Moyston-Willaura 11.6 (72)
RESERVES
Glenthompson Dunkeld 10.11 (71) d Wickliffe Lake Bolac 9.14 (68)
UNDER-16.5
Hawkesdale Macarthur 8.5 (53) d Moyston Willaura 6.8 (44)
NETBALL
BALLARAT
SEMI FINALS
A GRADE:
North Ballarat City 55 d Sunbury 54
Redan 50 d East Point 37
B GRADE:
Lake Wendouree 53 d Ballarat 39
Sunbury 55 d Redan 45
C GRADE:
Sunbury 39 d Lake Wendouree 36
Ballarat 42 d Redan 36
D GRADE:
Sunbury 36 d East Point 32
Lake Wendouree 37 d Redan 20
19/UNDER:
Redan 47 d North Ballarat City 30
Ballarat 52 d Bacchus Marsh 27
CENTRAL HIGHLANDS
GRAND FINALS
A GRADE:
Springbank 48 d Learmonth 46
B GRADE:
Springbank 49 d Bungaree 44
C GRADE:
Learmonth 40 d Bungaree 29
17/UNDER:
Bungaree 42 d Hepburn 33
15/UNDER:
Bungaree 32 d Learmonth 30 (in extra-time)
13/UNDER:
Buninyong 39 d Hepburn 14
MARYBOROUGH CASTLEMAINE
PRELIMINARY FINALS
A GRADE:
Trentham 47 d Carisbrook 40
Maryborough Rovers 47 d Avoca 44
B GRADE:
Navarre 35 d Natte Bealiba 32
Lexton 45 d Avoca 19
C GRADE:
Harcourt 32 d Lexton 31
Natte Bealiba 34 d Trentham 29
17/UNDER:
Trentham 38 d Dunolly 15
Maryborough 26 d Lexton 25
15/UNDER:
Maryborough Rovers 29 d Maldon 19
Talbot 39 d Harcourt 16
13/UNDER:
Maryborough Rovers 22 d Maldon 17
Natte Bealiba 29 d Carisbrook 13
MININERA DISTRICT
PRELIMINARY FINALS
A GRADE:
Tatyoon 59 d Penshurst 38
B GRADE:
Hawkesdale Macarthur 40 d Penshurst 36
C GRADE:
Glenthompson-Dunkeld 22 d Penshurst 21
17/UNDER:
Hawkesdale Macarthur 34 d Moyston Willaura 33
15/UNDER:
Woorndoo-Mortlake 25 d Tatyoon 17
SOCCER
FFV STATE LEAGUE 4 WEST
Western Eagles 0 lt Sebastopol Vikings 1
- Vikings finished second in the league behind Point Cook, which won on Saturday