BDSA: United locks in grand final

Ballarat North United has set up a top two grand final showdown with Sebastopol Vikings in division one of the Ballarat and District Soccer Association competition.

Jeremy Beggs. Picture: Dylan Burns

Jeremy Beggs. Picture: Dylan Burns

Second-placed North United managed to get the job done in the preliminary final against a persistent Warrnambool Rangers, winning 3-2 in a game that ebbed and flowed.

The young North United squad kicked into gear after a poor opening five minutes, scoring three unanswered goals. 

But a lapse in concentration allowed Rangers back into the game with two late goals before half time.

While North United coach Tim Beggs said the scoring-run from Warrnambool had dented the players confidence, they did well to defend their lead in the second half. 

“We are bound to have a five or 10-minute period (lapse), because we go pretty hard and our intensity is really high,” Beggs said.

“We just have to work through it a bit smarter, defend for that period and then we can go again, which is what we did in the second half.” 

Jack Gaffney was red-carded in the final 20 minutes of the match, which made the task more difficult for North United being a player down.

Beggs said the team played a good passing game in patches, went hard at the ball and won the physical battles.

Stand out performers for North United included Nicholas Richardson, who played what Beggs labelled a “captain’s game”, while Anthony Antonetti communicated well and drove the team, and Jeremy Beggs scored two of North’s three goals.

RESULTS

PRELIMINARY FINALS

Division 1: Ballarat North United 3 d Warrnambool Rangers 2

Division 1 Women: Warrnambool Rangers 3 d Ballarat 2

Division 2: Victoria Park 4 d Forest Rangers 3

Under 17 Open: Ballarat 8 d Ballarat North United White 2

Under 16 Girls: Ballarat North United 5 d Buninyong 3

Under 15 Open Division 1: Ballarat Red 6 d Sebastopol Vikings 0

Under 13 Open Division 1: Ballarat North United Black 2 d Victoria Park Blue 1

Under 13 Open Division 2: Creswick Maroon 4 d Ballarat White 1

GRAND FINAL SCHEDULE

Saturday, Morshead Stadium

Division 1: Sebastopol Vikings v Ballarat North United, 7.30pm

Division 1 Women: Sebastopol Vikings v Warrnambool Rangers, 5pm

Division 2: Sebastopol Vikings v Victoria Park, 2pm 

Under 17 Open: Ballarat North United Black v Ballarat, 11.30am

Under 16 Girls: Victoria Park v Ballarat North United, 9.30am

Under 15 Open Division 1: Victoria Park v Ballarat Red, 2.45pm

Under 13 Open Division 1: Sebastopol Vikings v Ballarat North United Black, 10.45am

Under 13 Open Division 2: Victoria Park White v Creswick Maroon, 9am