BALLARAT FL
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
SENIORS
Sunbury 14.9 (93) d East Point 9.12 (66)
Lake Wendouree 13.12 (90) d Melton 7.9 (51)
Bacchus Marsh 20.13 (133) d Melton South 11.11 (77)
Redan 17.20 (120) d Ballarat 11.4 (70)
Darley 19.16 (130) d Sebastopol 5.9 (39)
RESERVES
East Point 16.3 (99) d Sunbury 5.7 (37)
Lake Wendouree 13.4 (82) d Melton 7.7 (49)
Melton South 8.14 (62) d Bacchus Marsh 6.10 (36)
Redan 12.4 (76) d Ballarat 8.9 (57)
Darley 20.18 (138) d Sebastopol 3.1 (19)
UNDER-18.5
East Point 17.9 (111) d Sunbury 2.2 (14)
Lake Wendouree 11.11 (77) d Melton 5.7 (37)
Bacchus Marsh 14.15 (99) d Melton South 6.4 (40)
Redan 11.15 (81) d Ballarat 1.8 (14)
Darley 17.17 (119) d Sebastopol 2.3 (15)
CENTRAL HIGHLANDS FL
SENIORS
Buninyong 8.16 (64) d Waubra 8.11 (59)
Gordon 16.14 (110) d Rokewood-Corindhap 8.11 (59)
Bungaree 15.13 (103) d Skipton 3.5 (23)
Creswick 13.8 (86) d Daylesford 8.9 (57)
Carngham-Linton 10.10 (70) d Newlyn 10.7 (67)
Learmonth 13.22 (100) d Clunes 8.10 (58)
Hepburn 21.14 (140) d Ballan 4.7 (31)
Beaufort 12.8 (80) d Dunnstown 2.5 (17)
RESERVES
Waubra 10.11 (71) d Buninyong 4.6 (30)
Gordon 11.9 (75) d Rokewood-Corindhap 7.7 (49)
Bungaree 17.20 (122) d Skipton 1.2 (8)
Creswick 16.8 (104) d Daylesford 6.5 (41)
Carngham-Linton 10.14 (74) d Newlyn 11.4 (70)
Learmonth 11.10 (76) d Clunes 5.11 (41)
Hepburn 13.6 (84) d Ballan 8.10 (58)
Beaufort 7.9 (51) d Dunnstown 7.4 (46)
Smythesdale 7.4 (46) d Springbank 5.9 (39)
UNDER-18
Skipton 9.22 (76) d Bungaree 0.2 (2)
Newlyn 19.9 (123) d Carngham-Linton 1.5 (11)
Learmonth 5.12 (42) d Clunes 2.9 (21)
Hepburn 22.11 (143) d Ballan 3.7 (25)
Beaufort 7.8 (50) d Dunnstown 3.4 (22)
Springbank 19.28 (142) d Smythesdale 0.0 (0)
UNDER-15
Skipton 14.13 (97) d Bungaree 3.8 (26)
Newlyn 8.12 (60) d Carngham-Linton 7.3 (45)
Clunes 6.11 (47) d Learmonth 3.3 (21)
Dunnstown 8.9 (57) d Beaufort 3.9 (27)
Gordon 21.13 (139) d Rokewood-Corindhap 0.0 (0)
Creswick 8.7 (55) d Daylesford 4.5 (29)
Springbank 18.10 (118) d Smythesdale 1.0 (6)
MARYBOROUGH AND CASTLEMAINE FL
SENIORS
Avoca 14.9 (93) d Talbot 6.14 (50)
Carisbrook 22.21 (153) d Campbells Creek 5.6 (36)
Natte Bealiba 7.13 (55) d Harcourt 7.10 (52)
Navarre 17.19 (121) d Lexton 3.6 (24)
Maryborough Rovers 32.19 (211) d Dunolly 6.5 (41)
RESERVES
Avoca 9.7 (61) d Talbot 9.6 (60)
Carisbrook 25.18 (168) d Campbells Creek 1.0 (6)
Natte Bealiba 20.17 (137) d Harcourt 1.3 (9)
Lexton 12.9 (81) d Navarre 7.9 (51)
Maryborough Rovers 11.16 (82) d Dunolly 4.3 (27)
Trentham 12.8 (80) d Royal Park 5.7 (37)
UNDER 17.5
Carisbrook 24.6 (150) d Campbells Creek 3.0 (18)
Navarre 9.5 (59) d Lexton 7.8 (50)
Natte Bealiba 16.12 (108) d Maryborough Rovers 0.2 (2)
Trentham 28.12 (180) d Royal Park 2.2 (14)
UNDER 14.5
Avoca 28.15 (183) d Talbot 0.0 (0)
Carisbrook 13.6 (84) d Campbells Creek 3.7 (25)
Maryborough Rovers 18.12 (120) d Natte Bealiba 0.1 (1)
Trentham 24.16 (160) d Royal Park 2.1 (13)
UNDER 11.5
Avoca 12.6 (78) d Talbot 1.0 (6)
Carisbrook 19.15 (129) d Campbells Creek 0.0 (0)
Royal Park 13.14 (92) d Trentham 3.0 (18)
MININERA DISTRICT FL
SENIORS
Hawkesdale-Macarthur 29.16 (190) d Ararat Eagles 7.5 (47)
Wickliffe-Lake Bolac 20.12 (132) d Caramut 7.10 (52)
Glenthompson Dunkeld 19.8 (122) d Great Western 7.10 (52)
Moyston-Willaura 16.17 (113) d Tatyoon 6.4 (40)
Penshurst 14.16 (100) d Woorndoo-Mortlake 6.7 (43)
Lismore-Derrinallum 20.16 (136) d SMW Rovers 12.5 (77)
RESERVES
Hawkesdale Macarthur 20.8 (128) d Ararat Eagles 3.3 (21)
Wickliffe-Lake Bolac 16.14 (110) d Caramut 8.2 (50)
Glenthompson-Dunkeld 19.11 (125) d Great Western 4.3 (27)
Moyston-Willaura 11.12 (78) d Tatyoon 7.6 (48)
Woorndoo-Mortlake 13.4 (82) d Penshurst 8.10 (58)
SMW Rovers 12.8 (80) d Lismore-Derrinallum 5.5 (35)
UNDER-16.5
Penshurst 18.8 (116) d Lismore-Derrinallum 3.7 (25)
Hawkesdale Macarthur 14.14 (98) d Ararat Eagles 7.0 (42)
Great Western 8.8 (56) d Glenthompson-Dunkeld 8.2 (50)
Moyston-Willaura 13.12 (90) d Tatyoon 3.3 (21)
VFL
North Ballarat has narrowly missed out on its first win of the season on Saturday.
The Roosters kicked four of the last five goals, but missed out by five points at Eureka
North Ballarat 1.3 3.9 5.10 9.13 (67)
Werribee 4.5 6.8 9.9 10.12 (72)
GOALS – North Ballarat: Hooper 4 Walters 2 Cassidy Keeble Nott. Werribee: Daw 3 Pinnuck 2 Larkey 2 Fordham Augerinos Robinson
BEST – North Ballarat: Cassidy Nott Buckwell Hooper Austin Lyle. Werribee: Jacobs Preuss Barrack Pinnuck Daw Augerinos
TAC CUP
Sandringham Dragons 1.2 6.4 10.7 14.9 (93)
Greater Western Victoria Rebels 4.4 6.6 7.8 7.12 (54)
GOALS – Sandringham Dragons: Trusler 4 Mclean 3 Brayshaw 2 Long Gorman Bakes Barrett Brunning. Greater Western Victoria Rebels: Hill 3 Johnston 2 McRoberts Schnerring
BEST – Sandringham Dragons: Mclean Sofronidis Brayshaw Barrett Trusler Bakes. Greater Western Victoria Rebels: Wellings Domic Scott Appleby Hill Johnston
NETBALL
BALLARAT FNL
A GRADE
Melton South 62 d Bacchus Marsh 50
Lake Wendouree 42 d Melton 33
Redan v Ballarat
Sebastopol 45 d Darley 27
Sunbury 49 d East Point 34
B GRADE
Melton South 56 d Bacchus Marsh 29
Lake Wendouree 72 d Melton 10
Darley 35 d Sebastopol 33
Sunbury 52 d East Point 42
C GRADE
Melton South 37 d Bacchus Marsh 29
Lake Wendouree 33 d Melton 15
Ballarat 35 d Redan 28
Darley 36 d Sebastopol 24
Sunbury 27 d East Point 20
D GRADE
Bacchus Marsh 35 d Melton South 27
Lake Wendouree40 d Melton 20
Redan 33 d Ballarat 31
Darley 34 d Sebastopol 29
Sunbury 35 d East Point 29
19/UNDER
Melton South 35 d Bacchus Marsh 26
Melton 31 d Lake Wendouree 22
Redan 31 d Ballarat 27
Darley 24 d Sebastopol 15
Sunbury 24 d East Point 19
CENTRAL HIGHLANDS FOOTBALL LEAGUE
A GRADE
Dunnstown 35 d Beaufort 31
Newlyn 74 d Carngham 19
Learmonth 69 d Clunes 38
Ballan 55 d Hepburn 48
Rokewood 69 d Gordon 36
Bungaree 41 d Skipton 28
Springbank 98 d Smythesdale 10
Buninyong 43 d Waubra 28
B GRADE
Dunnstown 41 d Beaufort 30
Newlyn 48 d Carngham 18
Learmonth 44 d Clunes 33
Ballan 34 d Hepburn 29
Rokewood 38 d Gordon 26
Bungaree 39 d Skipton 8
Springbank 81 d Smythesdale 5
Buninyong 30 d Waubra 26
C GRADE
Dunnstown 35 d Beaufort 31
Newlyn 43 d Carngham 21
Learmonth 44 d Clunes 22
Creswick 29 d Daylesford 20
Hepburn 75 d Ballan 6
Rokewood 40 d Gordon 28
Bungaree 42 d Skipton 9
Springbank 58 d Smythesdale 4
Buninyong 39 d Waubra 20
17/UNDER
Beaufort 26 d Dunnstown 19
Newlyn 28 d Carngham 13
Learmonth 31 d Clunes 25
Creswick 36 d Daylesford 11
Hepburn 67 d Ballan 3
Gordon 31 d Rokewood 20
Bungaree 30 d Skipton 8
Springbank 25 d Smythesdale 16
Buninyong 25 d Waubra 14
15/UNDER
Dunnstown 34 d Beaufort 19
Newlyn 29 d Carngham 8
Learmonth 58 d Clunes 18
Daylesford 24 d Creswick 20
Hepburn 43 d Ballan 13
Gordon 27 d Rokewood 16
Bungaree 34 d Skipton 11
Springbank 32 d Smythesdale 8
Buninyong 48 d Waubra 2
13/UNDER
Dunnstown 16 d Beaufort 7
Newlyn 22 d Carngham 14
Learmonth 13 d Clunes 9
Creswick 6 d Daylesford 2
Hepburn 23 d Ballan 8
Gordon 23 d Rokewood 2
Bungaree 19 d Skipton 9
Smythesdale 21 d Springbank 19
Buninyong 38 d Waubra 4
MARYBOROUGH AND CASTLEMAINE DISTRICT
A GRADE
Avoca 64 d Talbot 25
Carisbrook 50 d Campbells Creek 36
Harcourt 44 d Natte Bealiba 36
Navarre 31 d Lexton 25
Maryborough Rovers 36 d Dunolly 30
Trentham 58 d Royal Park 40
B GRADE
Avoca 46 d Talbot 24
Carisbrook 55 d Campbells Creek 23
Harcourt 40 drew with Natte Bealiba 40
Navarre 31 d Lexton 29
Maryborough Rovers 31 d Dunolly 26
Trentham 44 d Royal Park 18
C GRADE
Avoca 43 d Talbot 12
Carisbrook 42 d Campbells Creek 24
Harcourt 29 drew with Natte Bealiba 29
Navarre 46 d Lexton 30
Maryborough Rovers 25 d Dunolly 24
Trentham 38 d Royal Park 21
17/UNDER
Talbot 46 d Avoca 18
Carisbrook 35 d Campbells Creek 33
Harcourt 28 d Natte Bealiba 20
Lexton 32 d Navarre 21
Maryborough Rovers 34 d Dunolly 17
Trentham 42 d Royal Park 11
15/UNDER
Talbot 35 d Avoca 11
Campbells Creek 37 d Carisbrook 18
Harcourt 24 d Natte Bealiba 12
Lexton 18 d Navarre 8
Maryborough Rovers 29 d Dunolly 25
Trentham 11 d Royal Park 10
13/UNDER
Talbot 14 d Avoca 8
Carisbrook 30 d Campbells Creek 15
Natte Bealiba 46 d Harcourt 8
Lexton 17 d Navarre 5
Maryborough Rovers 43 d Dunolly 4
Trentham 30 d Royal Park 1
MININERA DISTRICT FNL
A GRADE
Wickliffe Lake Bolac 60 d Caramut 29
Glenthompson-Dunkeld 10 d Great Western 0
Hawkesdale-Macarthur 61 d Ararat Eagles 49
Tatyoon 44 d Moyston-Willaura 28
Penshurst 47 d Woorndoo-Mortlake 42
SMW Rovers 38 d Lismore-Derrinallum 33
B GRADE
Caramut 38 d Wickliffe-Lake Bolac 37
Glenthompson-Dunkeld 35 d Great Western 12
Hawkesdale Macarthur 52 d d Ararat Eagles 36
Tatyoon 32 d Moyston-Willaura 24
Penshurst 29 d Woorndoo-Mortlake 20
SMW Rovers 48 d Lismore-Derrinallum 23
C GRADE
Wickliffe Lake Bolac 42 d Caramut 20
Glenthompson-Dunkeld 43 d Great Western 11
Hawkesdale Macarthur 33 d Ararat Eagles 11
Tatyoon 25 d Moyston Willaura 18
Penshurst 27 d Woorndoo-Mortlake 25
SMW Rovers 22 d Lismore-Derrinallum 12
17/UNDER
Wickliffe-Lake Bolac 35 d Caramut 21
Great Western 26 d Glenthompson-Dunkeld 18
Hawkesdale Macarthur 68 d Ararat Eagles 7
Moyston Willaura 24 d Tatyoon 19
Penshurst 10 d Woorndoo-Mortlake 0
SMW Rovers v Lismore-Derrinallum abandoned
15/UNDER
Wickliffe-Lake Bolac 23 d Caramut 8
Glenthompson-Dunkeld 54 d Great Western 12
Hawkesdale-Macarthur 37 d Ararat Eagles 11
Tatyoon 21 d Moyston-Willaura 15
Woorndoo-Mortlake 24 d Penshurst 17
Lismore-Derrinallum 10 d SMW Rovers 0
13/UNDER
Caramut 11 d Wickliffe-Lake Bolac 7
Glenthompson-Dunkeld 27 d Great Western 12
Ararat Eagles 6 Hawkesdale-Macarthur 4
Tatyoon 8 d Moyston-Willaura 6
Penshurst 24 d Woorndoo-Mortlake 4
Lismore Derrinallum 15 d SMW Rovers 3
VICTORIAN NETBALL LEAGUE
Championship: City West Falcons 60 d ACU Sovereigns 36
Ladder: Geelong Cougars 20, 133.85; Melbourne Uni Lightning 16, 146.97; North East Blaze 12, 131.52; City West Falcons 12, 106.38; Boroondara Express 12, 102.44; Southern Saints 8, 101.09; Monash Uni Storm 8, 87.73; Peninsula Waves 4, 93.36; ACU Sovereigns 4, 64.93; Ariels 0, 65.14
Division 1: City West Falcons 68 d ACU Sovereigns 53
Ladder: North East Blaze 20, 131.02; Geelong Cougars 16, 111.24; City West Falcons 12, 111.07; Ariels 12, 103.49; Southern Saints 12, 94.82; Monash Uni Storm 12, 93.36; Melbourne Uni Lightning 8, 94.90; ACU Sovereigns 8, 92.53; Boroondara Express 0, 87.02; Peninsula Waves 0, 86.19
19/under: City West Falcons 60 d ACU Sovereigns 36
Ladder: City West Falcons 16, 131.53; North East Blaze 16, 129.86; Melbourne Uni Lightning 16, 129.59; Geelong Cougars 16, 16, 120.78; Ariels 12, 104.35; Boroondara Express 12, 82.72; Monash Uni Storm 8, 91.52; Peninsula Waves 4, 85.77; Southern Saints 0, 85.77; ACU Sovereigns 0, 63.09
SOCCER
FFV STATE LEAGUE FOUR WEST
Sebastopol Vikings 6 d North Melbourne Athletic 2