Loreto, St Pat's set Lake Wendouree alight in state rowing title

Loreto College's firsts crew: Teagan Blythe, Maddi Clark, Laura Foley, Molly Grech and cox Grace Turner
Loreto College's firsts crew: Teagan Blythe, Maddi Clark, Laura Foley, Molly Grech and cox Grace Turner

Loreto College and St Patrick’s College are the new state school coxed fours open division one rowing champions.

The Ballarat duo clinched the titles at the three-day Victorian Rowing Championships on Lake Wendouree on Saturday.

Loreto came off a third in the Ballarat Head of the Lake to defend its state female crown, while St Pat’s backed up from its Head of the Lake victory six days earlier

Loreto gave notice that it was back to the form which had made it Head of the Lake favourite by winning the second of two heats in convincing fashion.

The crew of Teagan Blythe, Maddi Clark, Laura Foley, Molly Grech and cox Grace Turner clocked nine minutes, 3.53 seconds for the 2000m – 6.53 seconds clear of Firbank Grammar School, with Shelford Girls' Grammar School third.

St Patrick's College firsts crew Connor Shugg, Regan Champley, James Crilly, Hamish Crawley and cox Jackson Long

St Patrick's College firsts crew Connor Shugg, Regan Champley, James Crilly, Hamish Crawley and cox Jackson Long

Loreto was also 20 seconds faster than Ballarat Clarendon College, which improved on its fifth in the Head of the Lake to win the first heat.

Ballarat High School was a close second to BCC ahead of Damascus College and Head of the Lake champion Ballarat Grammar School.

Loreto went even quicker in the final, stopping the clock at 8:51.64.

Ballarat Grammar lifted to get second (+7.61) and Ballarat Clarendon College finished third.

With just the eight entries, St Pat’s needed to row just once to take out the male school championship.

Connor Shugg, Regan Champley, James Crilly, Hamish Crawley and cox Jackson Long hit the line in 7:45.90. 

St Kevin’s (1) (+5.36) was second, with Ballarat Clarendon College (+7.26) third.

Ballarat schools and clubs collected medals at the Victorian Rowing Championships on Lake Wendouree at the weekend.

GOLD

Loreto College  (Teagan Blythe, Maddi Clark, Laura Foley, Molly Grech, Cox: Grace Turner): Female Under 21 Coxed Four

Loreto College  (Teagan Blythe, Maddi Clark, Laura Foley, Molly Grech, Cox: Grace Turner): Female School Coxed Four Open Division 1

Loreto College  (Claire Demuth, Lucy O'Loughlin, Hannah Augustine, Hannah Cahir, Cox: Eyrin McCarthy): Female School Coxed Four Open Division 2

Loreto College  (Molly Curran, Rachel Huber, Amy Foley, Molly Johnson, Cox: Shalya Lamb): Female School Coxed Four Open Division 3

St Patrick's College (Connor Shugg, Regan Champley, James Crilly, Hamish Crawley, Cox: Jackson Long): Male School Coxed Four Open Division 1

St Patrick's College (Connor Shugg, Regan Champley, James Crilly, Hamish Crawley, Cox: Jackson Long): male Under 19 Coxed Four

St Patrick's College (Matthew Harbour, Jonathan Debono, Jed Cargeeg, Samuel McCrum, Cox: Harry Taylor): Male School Coxed Four Open Division 3

Ballarat Grammar School  (Jessica Mahony, Isabella Conheady, Cecilia Hearn, Sophie Reinehr, Cox: Harriet Jones): Female Under 19 Coxed Four

Ballarat Grammar School  (Guy A'speculo, Davis Coutts, Jonty Trotter, Oliver Pescott, Cox: Bryce Henwood): Male School Coxed Four Open Division 2

Ballarat City Rowing Club (Natalie Morgan, Kathy Lloyd): Female D Grade Double Scull

Ballarat City Rowing Club (Courtney Hay, Sarah O'Brien, Kellie Dunn, Natalie Morgan, Kathryn Mills, Danielle Foley, Katelin Cartledge, Claire Boatman, Cox: Holly Dexter): Female C Grade Eight

Ballarat Clarendon College (Poppy Douglass, Grace Davies, Gemma Sounness, Zoe Cowan, Cox: Cheyanne Bradshaw): Female C Grade Coxed Four

Wendouree Ballarat Rowing Club (Annika Harris, Georgia Edwards, Tash David, Alicia Ivory, Cox: Katie Riddel): Female D Grade Coxed Four

SILVER

Loreto College  (Claire Demuth, Lucy O'Loughlin, Hannah Augustine, Hannah Cahir, Cox: Eyrin McCarthy): Female Under 19 Coxed Four

Ballarat Grammar School  (Chloe Stewart, Bronte Rix, Sophie Tan, Isabella Robson, Kate Hawker, Annie Trotter, India Flamsteed, Febey McClure, Cox: Alexandra Gaylard): Female School Eight Open Division 3 

Ballarat Grammar School  (Jessica Mahony, Isabella Conheady, Cecilia Hearn, Sophie Reinehr, Cox: Harriet Jones): Female School Coxed Four Open Division 1

Ballarat Grammar School  (Grace Henwood, Courtney Betts, Ele Allen, Isabel Unwin, Cox: Lily Dolan): Female School Coxed Four Open Division 2

Ballarat Grammar School  (Catherine Lidgett, Tessa Heath, Scarlett Robinson, Lucy Kirwan-Hamilton, Cox: Alice Young): Female School Coxed Four Open Division 3

Ballarat Grammar School  (Noah Esmonde, Fergus Macdonald, Felix Oliver, Sam Crothers-Bade, Cox: Henry Dickinson): Male Under 17 Coxed Quad Scull

Ballarat Grammar School  (Tessa Heath, Lucy Kirwan-Hamilton): Female C Grade Pair

Ballarat Grammar School  (Grace Henwood, Courtney Betts, Ele Allen, Isabel Unwin, Cox: Lily Dolan): Female B Grade Coxed Four

Ballarat Grammar School  (Tim McConchie, Henry Armstrong, David Cuff, Zac Oliver, Cox: Henry Dickinson): Male Under 19 Coxed Four

Ballarat City Rowing Club (Natalie Morgan): Female D Grade Single Scull

Ballarat City Rowing Club (David O'Doherty, Caleb McGrath, Hubert Hill-Reid, Jordan O'Keefe, Cox: Eyrin McCarthy): Male C Grade Coxed Four

BRONZE

Loreto College  (Molly Curran, Rachel Huber, Amy Foley, Molly Johnson, Cox: Shalya Lamb): Female Under 19 Coxed Four

St Patrick's College (Brayden Sands, Mason Coutts, Will Peucker, Duncan Cadman, Cox: Zachary Smith): Male School Coxed Four Open Division 2

St Patrick's College (Justin Bleicher, Bailey O'Keefe, Max Daunt, Kristofer Swan, Cox: Declan Mong): Male School Coxed Four Open Division 3

Ballarat Grammar School  (Noah Esmonde, Fergus Macdonald, Felix Oliver, Sam Crothers-Bade, Cox: Henry Dickinson): Male School Coxed Quad Scull Open Division 1

Ballarat City Rowing Club (Kathryn Mills, Sue Peacock): Female C Grade Pair

Ballarat Clarendon College (Lachlan Matheson, William Harris, Fraser Davies, Joe Tyndall, Cox: Belle Crumpler): Male School Coxed Four Open Division 1

Ballarat Clarendon College (Jelena Black, Eddi Eppingstall, Emily Richardson, Phoebe Cameron, Cox: Aftyn Whitfield): Female School Coxed Four Open Division 1

Ballarat Clarendon College (Lauren Gingell, Wynona Goldsworthy, Ellie Kaufmann, Lily Kittelty, Cox: Ruby De Ruiter): Female School Coxed Four Open Division 3

Ballarat Clarendon College (Ned Quail, William Talbot, James Caligari, George Tennant, Cox: Charlie Sutton): Male D Grade Coxed Four

Damascus College (Gemma Smith, Millicent Hockey, Erin Gore, Charlotte Ashley, Cox: Maddie Lamb): Female Under 21 Coxed Four