BCA sets senior, junior semi-final fixtures

Minor premier Golden Point will be chock-full of confidence going into the Ballarat Cricket Association firsts finals.

Point has a semi-final date with North Ballarat fresh after giving the Roosters a lesson in the last assignment of the home and away season.

Golden Point, 217, dismissed North Ballarat for a disappointing 85 at St Patrick’s College on Saturday.

Already with losses at the hands of the two other finalists in Wendouree and Mt Clear since the mid-season break, North Ballarat needed to show something with the bat in readiness for a finals campaign.

The Roosters started day two at 0-19, but struggled. Prabath Priyankara top scored with 22, but once he was gone there was little resistance as North lost 4-6 in the middle order and 3-3 at the end of its innings.

Simon Ogilvie, 3-16 off 11 overs, and Daniel McDonald, 2-5 off seven overs, did most of the damage in the middle order collapse.

The loss opened the door for Mt Clear to climb one position and finish third, with North Ballarat dropping to fourth.

Mt Clear will meet Wendouree in a semi-final after cruising home against Napoleons-Sebastopol at Mt Clear.

Naps-Sebas was always going to struggle to get near Mounties’ massive 6-389 and had to toil hard to get to 147 in its last appearance.

Jacob Eyers, 38, Will Ringin, 25, and Anthony Taylor, 25, all made starts, but a middle order collapse of 3-13 took the task for Naps-Sebas from extremely difficult to impossible.

Ash George was the pick of the Mt Clear bowlers with 5-62 off 21.5 overs.

Darley, 5-192dec and 1-60, defeated Brown Hill, 138, as each team brought down the curtain on disappointing campaigns.

The Bulls resumed at 6-80 facing the inevitable, with Cam Inglis giving the scoreboard some respectability with 46 runs.

East Ballarat finished on a high by chasing down Ballarat-Redan's 197 with one wicket to spare in BCA firsts at Alfredton on Saturday.

The Hawks looked in control at 7-195, but two wickets in the space of one run gave Ballarat-Redan hope.

Harli Givvens, 32 (5 fours), and Harry Ganley, 40, put East Ballarat on track early, but it suffered a middle order collapse.

The departure of Ganley sparked a run of 4-19 and at 7-125 East was in trouble as a run players reached double figures, but were unable to get out of the teens.

It took a captain's knock by Josh Brown of 52 (5 fours) off 61 balls to get East Ballarat home, although his departure with two runs needed and just one wicket in hand did have the Hawks on the edge of their seats.

Brendan Thomson was Ballarat-Redan's most successful bowler with 4-36, while Lachlan Snaith was almost a match-winner with 3-21.

LADDERS

FIRSTS

Golden Point 54 2.1900 

Wendouree 45 1.3259 

Mt Clear 39 1.6100

North Ballarat 39 1.1246

Darley 33 1.1157 

East Ballarat 27 0.8959 

Ballarat-Redan 21 0.9260 

Napoleons-Sebas 9 0.6100 

Brown Hill 0 0.3742 

SECONDS

ODDS

VRI Delacombe 62 2.1507 

Wendouree 48 1.2046 

Dunnstown 42 1.1124 

Ballan 36 0.9366 

Coronet City 34 0.7955 

North Ballarat 30 0.7185 

Mt Clear 18 0.7760 

EVENS

Golden Point 66 1.9723 

Darley 54 1.1846 

Ballarat-Redan 54 1.1681 

Buninyong 49 1.1085 

Napoleons-Sebastopol 31 0.7906 

East Ballarat 30 0.7039 

Brown Hill 6 0.4367 

THIRDS

Golden Point 55 1.8580 

Buninyong 46 1.5039 

Ballarat-Redan 45 1.3393 

Mt Clear 42 0.9786 

Wendouree White 36 1.1906 

Wendouree Red 36 1.0181 

East Ballarat 30 0.9536 

North Ballarat 30 0.9524 

Darley 27 0.6390 

Napoleons-Sebastopol 24 0.9419 

Coronet City 24 0.8464 

Brown Hill 9 0.4262 

ONE-DAY A GRADE

Lucas 72 1.7787 

BFB 69 1.5892 

Mt Clear 42 1.0963 

Burrumbeet 42 1.0897 

Golden Point 27 0.5727 

Newlyn 18 0.5350 

ONE-DAY B GRADE

VRI Delacombe 81 1.6726 

Lucas 75 1.7724 A

Burrumbeet 60 1.2580 

Dunnstown 54 1.1514 

Coronet City 54 1.1052 

Wendouree 36 0.7697 

Ballarat-Redan 33 0.6738 

Brown Hill 24 0.5444 

East Ballarat 21 0.5652 

ONE-DAY C GRADE

BFB 84 2.0798 

Ballarat-Redan 81 1.7143 

VRI Delacombe 78 1.5865 

North Ballarat 72 1.9830 

Ballan 60 0.9341 

Buninyong 36 0.8758 

Darley 33 1.0270 

Mt Clear 33 0.7997 

Golden Point 30 0.7305 

Lucas 27 0.6941 

Napoleons-Sebastopol 24 0.5709 

Coronet City 18 0.4840 

SEMI-FINAL FIXTURES

FIRSTS

Golden Point v North Ballarat at Wendouree No.1

Wendouree v Mt Clear at Alfredton No.1

SECONDS

Wendouree v Dunnstown at Western Oval

VRI Delacombe v Ballan at Northern Oval

Darley v Ballarat-Redan at Russell Square Oval

Golden Point v Buninyong at St Patrick's College No.1

THIRDS

Golden Point v Mt Clear at White Flat

Buninyong v Ballarat-Redan at Alfredton No.2

ONE-DAY A GRADE

Lucas v Burrumbeet at Sebastopol No.2

Ballarat Fire Brigade v Mt Clear at Brown Hill

ONE-DAY B GRADE

Lucas v Burrumbeet at Wendouree No.2

VRI Delacombe v Dunnstown at Delacombe

ONE-DAY C GRADE

Ballarat Fire Brigade v North Ballarat at Wendouree West

Ballarat-Redan v VRI Delacombe at Russell Square Oval

UNDER-16 FIRSTS

Ballarat-Redan v East Ballarat Gold at Alfredton No.2  

Wendouree White v Wendouree Red Wendouree No.2

UNDER-16 SECONDS

Darley v Elaine at Darley Civic Hub  

Golden Point v Buninyong at White Flat

​UNDER-14 FIRSTS

Ballarat-Redan v Golden Point at Sebastopol No.2

Darley v Mt Clear at Brown Hill

UNDER-14 SECONDS

VRI Delacombe v Golden Point Blue at Russell Square Field

Buninyong v Ballan at Russell Square Oval

UNDER-13 HOLLIOAKE

VRI Delacombe v Ballarat-Redan Green at Russell Square Field

Mt Clear Blue v East Ballarat at Russell Square Oval

UNDER-13 SPRATLING

Naps-Sebas/Elaine v Coronet City at Sebastopol No.2

Golden Point v Ballarat-Redan Blue at White Flat