Hometown medal haul in state rowing titles on Lake Wendouree

Ballarat schools and clubs collected medals at the Victorian Rowing Championships on Lake Wendouree at the weekend:

GOLD

Loreto College  (Teagan Blythe, Maddi Clark, Laura Foley, Molly Grech, Cox: Grace Turner): Female Under 21 Coxed Four

Loreto College  (Teagan Blythe, Maddi Clark, Laura Foley, Molly Grech, Cox: Grace Turner): Female School Coxed Four Open Division 1

Loreto College  (Claire Demuth, Lucy O'Loughlin, Hannah Augustine, Hannah Cahir, Cox: Eyrin McCarthy): Female School Coxed Four Open Division 2

Loreto College  (Molly Curran, Rachel Huber, Amy Foley, Molly Johnson, Cox: Shalya Lamb): Female School Coxed Four Open Division 3

St Patrick's College (Connor Shugg, Regan Champley, James Crilly, Hamish Crawley, Cox: Jackson Long): Male School Coxed Four Open Division 1

St Patrick's College (Connor Shugg, Regan Champley, James Crilly, Hamish Crawley, Cox: Jackson Long): male Under 19 Coxed Four

St Patrick's College (Matthew Harbour, Jonathan Debono, Jed Cargeeg, Samuel McCrum, Cox: Harry Taylor): Male School Coxed Four Open Division 3

Ballarat Grammar School  (Jessica Mahony, Isabella Conheady, Cecilia Hearn, Sophie Reinehr, Cox: Harriet Jones): Female Under 19 Coxed Four

Ballarat Grammar School  (Guy A'speculo, Davis Coutts, Jonty Trotter, Oliver Pescott, Cox: Bryce Henwood): Male School Coxed Four Open Division 2

Ballarat City Rowing Club (Natalie Morgan, Kathy Lloyd): Female D Grade Double Scull

Ballarat City Rowing Club (Courtney Hay, Sarah O'Brien, Kellie Dunn, Natalie Morgan, Kathryn Mills, Danielle Foley, Katelin Cartledge, Claire Boatman, Cox: Holly Dexter): Female C Grade Eight

Ballarat Clarendon College (Poppy Douglass, Grace Davies, Gemma Sounness, Zoe Cowan, Cox: Cheyanne Bradshaw): Female C Grade Coxed Four

Wendouree Ballarat Rowing Club (Annika Harris, Georgia Edwards, Tash David, Alicia Ivory, Cox: Katie Riddel): Female D Grade Coxed Four

SILVER

Loreto College  (Claire Demuth, Lucy O'Loughlin, Hannah Augustine, Hannah Cahir, Cox: Eyrin McCarthy): Female Under 19 Coxed Four

Ballarat Grammar School  (Chloe Stewart, Bronte Rix, Sophie Tan, Isabella Robson, Kate Hawker, Annie Trotter, India Flamsteed, Febey McClure, Cox: Alexandra Gaylard): Female School Eight Open Division 3 

Ballarat Grammar School  (Jessica Mahony, Isabella Conheady, Cecilia Hearn, Sophie Reinehr, Cox: Harriet Jones): Female School Coxed Four Open Division 1

Ballarat Grammar School  (Grace Henwood, Courtney Betts, Ele Allen, Isabel Unwin, Cox: Lily Dolan): Female School Coxed Four Open Division 2

Ballarat Grammar School  (Catherine Lidgett, Tessa Heath, Scarlett Robinson, Lucy Kirwan-Hamilton, Cox: Alice Young): Female School Coxed Four Open Division 3

Ballarat Grammar School  (Noah Esmonde, Fergus Macdonald, Felix Oliver, Sam Crothers-Bade, Cox: Henry Dickinson): Male Under 17 Coxed Quad Scull

Ballarat Grammar School  (Tessa Heath, Lucy Kirwan-Hamilton): Female C Grade Pair

Ballarat Grammar School  (Grace Henwood, Courtney Betts, Ele Allen, Isabel Unwin, Cox: Lily Dolan): Female B Grade Coxed Four

Ballarat Grammar School  (Tim McConchie, Henry Armstrong, David Cuff, Zac Oliver, Cox: Henry Dickinson): Male Under 19 Coxed Four

Ballarat City Rowing Club (Natalie Morgan): Female D Grade Single Scull

Ballarat City Rowing Club (David O'Doherty, Caleb McGrath, Hubert Hill-Reid, Jordan O'Keefe, Cox: Eyrin McCarthy): Male C Grade Coxed Four

BRONZE

Loreto College  (Molly Curran, Rachel Huber, Amy Foley, Molly Johnson, Cox: Shalya Lamb): Female Under 19 Coxed Four

St Patrick's College (Brayden Sands, Mason Coutts, Will Peucker, Duncan Cadman, Cox: Zachary Smith): Male School Coxed Four Open Division 2

St Patrick's College (Justin Bleicher, Bailey O'Keefe, Max Daunt, Kristofer Swan, Cox: Declan Mong): Male School Coxed Four Open Division 3

Ballarat Grammar School  (Noah Esmonde, Fergus Macdonald, Felix Oliver, Sam Crothers-Bade, Cox: Henry Dickinson): Male School Coxed Quad Scull Open Division 1

Ballarat City Rowing Club (Kathryn Mills, Sue Peacock): Female C Grade Pair

Ballarat Clarendon College (Lachlan Matheson, William Harris, Fraser Davies, Joe Tyndall, Cox: Belle Crumpler): Male School Coxed Four Open Division 1

Ballarat Clarendon College (Jelena Black, Eddi Eppingstall, Emily Richardson, Phoebe Cameron, Cox: Aftyn Whitfield): Female School Coxed Four Open Division 1

Ballarat Clarendon College (Lauren Gingell, Wynona Goldsworthy, Ellie Kaufmann, Lily Kittelty, Cox: Ruby De Ruiter): Female School Coxed Four Open Division 3

Ballarat Clarendon College (Ned Quail, William Talbot, James Caligari, George Tennant, Cox: Charlie Sutton): Male D Grade Coxed Four

Damascus College (Gemma Smith, Millicent Hockey, Erin Gore, Charlotte Ashley, Cox: Maddie Lamb): Female Under 21 Coxed Four