EMUS LAND LONG-AWAITED WIN OVER BULLDOGS
Skipton has defeated Daylesford for only the second time since arriving in the Central Highlands Football League.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The Emus registered their second victory of the 2018 season with a 10-point triumph on home soil.
Skipton trailed by 16 points in a low-scoring encounter at three quarter time, but booted seven goals to three in the last term to prevail.
Curtis Townrow converted three goals for the victors and Josh Draffin was named best, while Sam Winnard kicked four majors in a best afield effort for the winless Bulldogs.
Elsewhere on Saturday, Buninyong handed Hepburn its second-straight defeat.
The Bombers landed an impressive 50-point success on the Burras’ home turf and have joined a group of six teams level on 16 points at the top of the ladder.
Part of that group is weekend winners Beaufort, Learmonth, Newlyn and Waubra, as well as Springbank, which slipped from first to sixth on the back of a narrow six-point loss to Dunnstown.
The Towners landed a long-awaited success against the Tigers, with the likes of Nick English, Harry McKimmie and Sam Jenkins impressive in the win.
Bungaree was the round's other winner after getting home in a close game against Rokewood-Corindhap.
LADDER
1 Beaufort 222.61, 16
2 Learmonth 195.55, 16
3 Newlyn 180.82, 16
4 Buninyong 168.18, 16
5 Waubra 147.24, 16
6 Springbank 142.55, 16
7 Hepburn 87.47, 12
8 Creswick 87.34, 12
9 Dunnstown 78.74, 12
10 Skipton 75.51, 12
11 Bungaree 94.87, 8
12 Gordon 86.07, 8
13 Carngham-Linton 67.15, 8
14 Rokewood-Corindhap 63.29, 8
15 Clunes 48.43, 4
16 Daylesford 59.39, 0
17 Ballan 52.05, 0
Follow the live feed here.
WINNERS AND LOSERS
FOOTBALL
BFL
SENIORS
Sunbury 9.9 (63) d Darley 9.8 (62)
East Point 13.7 (85) d Melton 12.11 (83)
Bacchus Marsh 25.15 (165) d North Ballarat City 10.12 (72)
Lake Wendouree 8.17 (65) d Redan 7.10 (52)
RESERVES
Darley 6.6 (42) d Sunbury 5.5 (35)
East Point 12.11 (83) d Melton 6.5 (41)
Bacchus Marsh 13.19 (97) d North Ballarat City 5.9 (39)
Lake Wendouree 9.5 (59) d Redan 7.7 (49)
UNDER-18.5
Sunbury 10.9 (69) d Darley 3.9 (27)
East Point 8.8 (56) d Melton 7.11 (53)
North Ballarat City 21.10 (136) d Bacchus Marsh 4.5 (29)
Lake Wendouree 16.5 (101) d Redan 4.8 (32)
CENTRAL HIGHLANDS
SENIORS
Buninyong 14.9 (93) d Hepburn 6.7 (43)
Waubra 13.17 (95) d Gordon 4.8 (32)
Bungaree 9.15 (69) d Rokewood Corindhap 7.10 (52)
Skipton 10.10 (70) d Daylesford 8.12 (60)
Newlyn 13.12 (90) d Creswick 5.4 (34)
Learmonth 15.15 (105) d Carngham Linton 9.4 (58)
Beaufort 21.10 (136) d Ballan 5.6 (36)
Dunnstown 12.11 (83) d Springbank 11.11 (77)
RESERVES
Buninyong 16.11 (107) d Hepburn 1.5 (11)
Gordon 8.6 (54) d Waubra 4.15 (39)
Rokewood Corindhap 7.10 (52) d Bungaree 7.6 (48)
Daylesford 9.6 (60) d Skipton 3.3 (21)
Creswick 6.6 (42) d Newlyn 5.6 (36)
Learmonth 16.4 (100) d Carngham Linton 2.5 (17)
Beaufort 12.4 (76) d Ballan 5.2 (32)
Dunnstown 14.9 (93) d Springbank 7.4 (46)
Clunes 8.7 (55) d Smythesdale 7.6 (48)
UNDER-18
Buninyong 6.12 (48) d Hepburn 6.11 (47)
Gordon 6.14 (50) d Waubra 2.7 (19)
Bungaree 11.10 (76) d Rokewood Corindhap 8.12 (60)
Skipton 13.14 (92) d Daylesford 1.3 (9)
Newlyn 10.13 (73) d Creswick 4.8 (32)
Learmonth 10.7 (67) d Carngham Linton 4.4 (28)
Beaufort 13.11 (89) d Ballan 3.5 (23)
Springbank 14.10 (94) d Dunnstown 1.0 (6)
Clunes 11.13 (79) d Smythesdale 6.2 (38)
UNDER-15
Buninyong 17.12 (114) d Hepburn 3.5 (23)
Gordon 13.8 (86) d Waubra 1.0 (6)
Bungaree 9.6 (60) d Rokewood Corindhap 3.5 (23)
Skipton 11.8 (74) d Daylesford 2.0 (12)
Creswick 11.13 (79) d Newlyn 1.4 (10)
Learmonth 9.12 (66) d Carngham Linton 5.2 (32)
Beaufort 22.16 (148) d Ballan 0.0 (0)
Springbank 16.8 (104) d Dunnstown 0.0 (0)
Smythesdale 7.11 (53) d Clunes 2.1 (13)
MARYBOROUGH CASTLEMAINE DISTRICT
SENIORS
Natte Bealiba 21.19 (145) d Avoca 6.5 (41)
Newstead 24.27 (171) d Campbells Creek 1.1 (7)
Carisbrook 27.17 (179) d Harcourt 4.9 (33)
Lexton 17.12 (114) d Trentham 9.12 (66)
Talbot 14.13 (97) d Navarre 8.5 (53)
Royal Park 10.14 (74) d Maryborough Rovers 7.7 (49)
Dunolly v Maldon on Sunday
RESERVES
Avoca Football 9.9 (63) d Natte Bealiba 6.2 (38)
Newstead 24.13 (157) d Campbells Creek 3.3 (21)
Carisbrook 16.16 (112) d Harcourt 4.3 (27)
Trentham 10.12 (72) d Lexton 4.10 (34)
Talbot 8.7 (55) d Navarre 4.7 (31)
Royal Park 17.13 (115) d Maryborough Rovers 4.5 (29)
Dunolly v Maldon on Sunday
UNDER-17.5
Natte Bealiba 17.9 (111) d Avoca Football 0.0 (0)
Newstead 7.11 (53) d Campbells Creek 2.3 (15)
Trentham 11.9 (75) d Lexton 2.8 (20)
Royal Park 12.10 (82) d Maryborough Rovers 6.8 (44)
Navarre v Carisbrook on Sunday
UNDER-14.5
Newstead 22.17 (149) d Campbells Creek 0.0 (0)
Lexton 14.11 (95) d Trentham 1.0 (6)
Royal Park 7.7 (49) d Maryborough Rovers 3.0 (18)
Avoca v Carisbrook on Suunday
Dunolly v Maldon on Sunday
UNDER-11.5
Campbells Creek 11.11 (77) d Newstead 2.1 (13)
Carisbrook 17.12 (114) d Harcourt 1.0 (6)
Lexton 15.12 (102) d Trentham 0.2 (2)
Talbot 2.3 (15) d Navarre 2.2 (14)
Royal Park 12.4 (76) d Maryborough Rovers 0.1 (1)
Dunolly v Maldon on Sunday
MININERA AND DISTRICT
SENIORS
Glenthompson-Dunkeld 10.8 (68) d SMW Rovers 9.8 (62)
Lismore-Derrinallum 16.17 (113) d Great Western 14.10 (94)
Penshurst 17.12 (114) d Ararat Eagles 5.13 (43)
Moyston-Willaura 20.19 (139) d Hawkesdale-Macarthur 10.9 (69)
Woorndoo-Mortlake 21.22 (148) d Caramut 4.6 (30)
Wickliffe-Lake Bolac 16.13 (109) d Tatyoon 11.5 (71)
RESERVES
SMW Rovers 14.16 (100) d Glenthompson-Dunkeld 4.1 (25)
Lismore-Derrinallum 9.10 (64) d Great Western 7.14 (56)
Penshurst 23.13 (151) d Ararat Eagles 2.1 (13)
Moyston-Willaura 29.21 (195) d Hawkesdale-Macarthur 0.0 (0)
Woorndoo-Mortlake 29.13 (187) d Caramut 7.6 (48)
Wickliffe-Lake Bolac 9.14 (68) d Tatyoon 7.3 (45)
UNDER-16.5
Tatyoon 8.10 (58) d Glenthompson-Dunkeld 1.3 (9)
Great Western 11.16 (82) d Lismore-Derrinallum 0.0 (0)
Moyston-Willaura 17.15 (117) d Hawkesdale-Macarthur 0.1 (1)
NETBALL
BALLARAT
A GRADE
North Ballarat City 46 d Bacchus Marsh 38
Sunbury 62 d Darley 24
East Point 53 d Melton 21
Lake Wendouree 53 d Redan 34
B GRADE
Bacchus Marsh 40 d North Ballarat City 36
East Point 63 d Melton 31
Sunbury 70 d Darley 28
Lake Wendouree 43 d Redan 34
C GRADE
Bacchus Marsh 37 d North Ballarat City 17
East Point 36 d Melton 19
Sunbury 34 d Darley 24
Redan 36 d Lake Wendouree 25
D GRADE
Bacchus Marsh 41 d North Ballarat City 10
East Point 32 d Melton 31
Darley 31 d Sunbury 27
Lake Wendouree 31 d Redan 13
19/UNDER
North Ballarat CIty 33 d Bacchus Marsh 12
Melton 30 d East Point 25
Sunbury 32 d Darley 29
Redan 50 d Lake Wendouree
CENTRAL HIGHLANDS
A GRADE
Beaufort 21 d Ballan 20
Bungaree 65 d Rokewood Corindhap 18
Buninyong 60 d Hepburn 46
Skipton 50 d Daylesford 16
Springbank 54 d Dunnstown 53
Waubra 38 d Gordon 29
Clunes 71 d Smythesdale 20
Learmonth 78 d Carngham Linton 21
Creswick 48 d Newlyn 35
B GRADE
Ballan 32 d Beaufort 27
Bungaree 45 d Rokewood 15
Buninyong 39 d Hepburn 34
Skipton 33 d Daylesford 14
Springbank 49 d Dunnstown 34
Waubra 41 d Gordon 25
Clunes 88 d Smythesdale 5
Learmonth 36 d Carngham 30
Newlyn 31 d Creswick 26
C GRADE
Beaufort 21 d Ballan 20
Bungaree 49 d Rokewood 20
Buninyong 34 d Hepburn 27
Daylesford 27 d Skipton 24
Springbank 21 d Dunnstown 16
Gordon 28 d Waubra 21
Clunes 60 d Smythesdale 4
Learmonth 45 d Carngham Linton 19
Newlyn 41 d Creswick 19
17/UNDER
Beaufort 25 d Ballan 18
Bungaree 39 d Rokewood 8
Hepburn 42 d Buninyong 37
Daylesford 23 d Skipton 20
Dunnstown 27 d Springbank 12
Gordon 37 d Waubra 20
Clunes 21 d Smythesdale 15
Learmonth 54 d Carngham 3
Newlyn 30 d Creswick 14
15/UNDER
Ballan 19 d Beaufort 5
Buninyong 48 d Hepburn 12
Daylesford 22 d Skipton 12
Springbank 21 d Dunnstown 17
Waubra 26 d Gordon 12
Clunes 23 d Smythesdale 21
Learmonth 43 d Carngham Linton 9
Newlyn 16 d Creswick 12
13/UNDER
Beaufort 9 d Ballan 3
Buninyong 43 d Hepburn 25
Daylesford 11 d Skipton 5
Dunnstown 25 d Springbank 8
Gordon 29 d Waubra 5
Smythesdale 19 d Clunes 20
Carngham 31 d Learmonth 10
Creswick 20 d Newlyn 9
Bungaree 16 d Rokewood Corindhap 9
13/UNDER B
Springbank 7 d Dunnstown 2
Learmonth 5 d Carngham 2
Rokewood Corindhap 18 d Bungaree 7
MARYBOROUGH CASTLEMAINE DISTRICT
A GRADE
Avoca 48 d Natte Bealiba 37
Newstead 49 d Campbells Creek 34
Carisbrook 45 d Harcourt 35
Trentham 53 d Lexton 34
Navarre 46 d Talbot 40
Maryborough Rovers 54 d Royal Park 31
Dunolly v Maldon on Sunday
B GRADE
Natte Bealiba 35 d Avoca 14
Newstead 31 d Campbells Creek 16
Carisbrook 39 d Harcourt 35
Lexton 36 d Trentham 33
Navarre 30 d Talbot 29
Maryborough Rovers 36 drew with Royal Park 36
Dunolly v Maldon on Sunday
C GRADE
Avoca 43 d Natte Bealiba 37
Newstead 39 d Campbells Creek 16
Carisbrook 28 d Harcourt 27
Trentham 38 d Lexton 27
Navarre 24 d Talbot 23
Royal Park 34 d Maryborough Rovers 26
Dunolly v Maldon on Sunday
17/UNDER
Avoca 32 d Natte Bealiba 8
Newstead 36 d Campbells Creek 7
Harcourt 24 d Carisbrook 15
Lexton 24 d Trentham 21
Talbot 30 d Navarre 26
Maryborough Rovers 48 d Royal Park 16
Dunolly v Maldon on Sunday
15/UNDER
Natte Bealiba 14 d Avoca 12
Newstead 37 d Campbells Creek 9
Harcourt 49 d Carisbrook 12
Lexton 44 d Trentham 11
Talbot 32 d Navarre 13
Maryborough Rovers 66 d Royal Park 5
Dunolly v Maldon on Sunday
13/UNDER
Avoca 16 d Natte Bealiba 14
Newstead 18 d Campbells Creek 6
Carisbrook 27 d Harcourt 20
Trentham 23 d Lexton 10
Talbot 31 d Navarre 3
Maryborough Rovers 46 d Royal Park 5
Dunolly v Maldon on Sunday
MININERA AND DISTRICT
A GRADE
Penshurst 56 d Ararat Eagles 18
Glenthompson-Dunkeld 56 d SMW Rovers 31
Tatyoon 47 d Wickliffe-Lake Bolac 28
Woorndoo-Mortlake 85 d Caramut 16
Lismore-Derrinallum 55 d Great Western 33
Moyston-Willaura 66 d Hawkesdale Macarthur 37
B GRADE
Ararat Eagles 42 d Penshurst 29
Glenthompson-Dunkeld 52 d SMW Rovers 28
Tatyoon 30 d Wickliffe-Lake Bolac 22
Woorndoo-Mortlake 32 d Caramut 9
Lismore-Derrinallum 23 d Great Western 17
Moyston-Willaura 34 d Hawkesdale-Macarthur 16
C GRADE
Moyston-Willaura 10 d Hawkesdale-Macarthur 0
Penshurst 22 d Ararat Eagles 17
Glenthompson-Dunkeld 24 d SMW Rovers 19
Tatyoon 34 d Wickliffe-Lake Bolac 19
Woorndoo-Mortlake 27 d Caramut 14
Great Western 21 d Lismore-Derrinallum 16
17/UNDER
Great Western 10 d Lismore-Derrinallum 0
Penshurst 39 d Ararat Eagles 5
Glenthompson-Dunkeld 10 d SMW Rovers 0
Wickliffe-Lake Bolac 25 d Tatyoon 7
Caramut 10 d Woorndoo-Mortlake 0
Moyston-Willaura 37 d Hawkesdale-Macarthur 22
15/UNDER
Great Western 42 d Lismore-Derrinallum 1
Hawkesdale-Macarthur 19 d Moyston-Willaura 14
Penshurst 50 d Ararat Eagles 8
Glenthompson-Dunkeld 10 d SMW Rovers 0
Tatyoon 39 d Wickliffe-Lake Bolac 6
Woorndoo-Mortlake 18 d Caramut 13
13/UNDER
Great Western 34 d Lismore-Derrinallum 1
Moyston-Willaura 20 d Hawkesdale-Macarthur 1
Penshurst 21 d Ararat Eagles 6
Glenthompson-Dunkeld 32 d SMW Rovers 2
Wickliffe-Lake Bolac 21 d Tatyoon 10
Caramut 27 d Woorndoo-Mortlake 0
SOCCER
NATIONAL PREMIER LEAGUE 2
Ballarat City 2 d Box Hill United 1
STATE LEAGUE 3
Williamstown 4 d Sebastopol Vikings 0
BASKETBALL
SEABL
Ballarat Rush 83 d Albury Wodonga 74
Ballarat Miners 117 d Albury Wodonga 82