Winners and Losers

FOOTBALL

BALLARAT FL

SENIORS

Darley 5.15 (45) d  Lake Wendouree 4.3 (27)

Bacchus Marsh 10.21 (81) d  Melton South 7.9 (51)

East Point 14.14 (98) d  Redan 10.10 (70)

Sunbury 5.9 (39) d Melton 4.7 (31)

North Ballarat City 13.16 (94) d Ballarat, 0.13 (13)

RESERVES

Darley 13.11 (89) d  Lake Wendouree 3.2 (20)

Melton South 9.11 (65) d  Bacchus Marsh 5.3 (33)

East Point 18.15 (123) d  Redan 1.2 (8)

North Ballarat City 9.13 (67) d  Ballarat 7.14 (56)

UNDER-18.5

Lake Wendouree 9.11 (65) d  Darley 3.9 (27)

Bacchus Marsh 13.14 (92) d  Melton South 7.7 (49)

East Point 4.7 (31) d  Redan 2.3 (15)

Ballarat 7.6 (48) d  North Ballarat City 0.0 (0)

Sunbury 7.9 (51) d  Melton 7.6 (48)

CHFL

SENIORS

Waubra 7.12 (54) d Buninyong 7.10 (52)

Gordon 17.14 (116) d Rokewood-Corindhap 4.5 (29)

Bungaree 17.12 (114) d Skipton 2.3 (15)

Creswick 7.17 (59) d Daylesford 5.6 (36)

Newlyn 14.11 (95) d Carngham-Linton 4.6 (30)

Learmonth 18.12 (120) d Clunes 5.9 (39)

Hepburn 11.13 (79) d Ballan 4.8 (32)

Beaufort 12.14 (86) d Dunnstown 7.6 (48)

RESERVES

Buninyong 17.16 (118) d Waubra 3.1 (19)

Rokewood-Corindhap 6.8 (44) d Gordon 5.3 (33)

Skipton 6.4 (40) d Bungaree 5.8 (38)

Creswick 10.11 (71) d Daylesford 2.3 (15)

Carngham-Linton 7.8 (50) d Newlyn 4.12 (36)

Learmonth 4.10 (34) d Clunes 0.2 (2)

Ballan 9.6 (60) d Hepburn 4.2 (26)

Beaufort 9.2 (56) d Dunnstown 4.1 (25)

Smythesdale 7.10 (52) d Springbank 3.3 (21)

UNDER-18

Buninyong 2.8 (20) d Waubra 0.4 (4)

Gordon 8.14 (62) d Rokewood-Corindhap 3.3 (21)

Bungaree 9.7 (61) d Skipton 4.3 (27)

Creswick 22.12 (144) d Daylesford 0.1 (1)

Newlyn 5.11 (41) d Carngham-Linton 5.6 (36)

Learmonth 13.18 (96) d Clunes 0.0 (0)

Hepburn 18.15 (123) d Ballan 1.5 (11)

Dunnstown 6.3 (39) d Beaufort 4.6 (30)

Springbank 22.17 (149) d Smythesdale 1.1 (7)

UNDER-15

Buninyong 9.4 (58) d Waubra 2.6 (18)

Gordon 7.5 (47) d Rokewood-Corindhap 2.1 (13)

Skipton 7.6 (48) d Bungaree 2.4 (16)

DaylEsford 7.5 (47) d Creswick 4.9 (33)

Newlyn 2.8 (20) d Carngham-Linton 1.3 (9)

Learmonth 6.6 (42) d Clunes 1.1 (7)

Hepburn 14.19 (103) d Ballan 0.0 (0)

Beaufort 10.23 (83) d Dunnstown 0.0 (3)

Springbank 4.9 (33) d Smythesdale 4.5 (29)

MARYBOROUGH CASTLEMAINE DISTRICT FL

SENIORS

Lexton 25.19 (169) d Campbells Creek 1.5 (11)

Natte Bealiba 11.4 (70) d Carisbrook 4.24 (48)

Rovers 15.16 (106) d Newstead 8.7 (55)

Navarre 11.6 (72) d Royal Park 8.12 (60)

Talbot 39.19 (253) d Dunolly 2.0 (12)

Trentham 6.9 (45) d Harcourt 4.5 (29)

Avoca 7.12 (54) d Maldon 5.6 (36)

RESERVES

Lexton 45.16 (286) d Campbells Creek 0.0 (0)

Carisbrook 17.24 (126) d Natte Bealiba 1.5 (11)

Newstead 13.9 (87) d Rovers 3.4 (22)

Royal Park 9.2 (56) d Navarre 5.10 (40)

Talbot 19.13 (121) d Dunolly 4.3 (27)

Trentham 8.8 (58) d Harcourt 4.8 (32)

Maldon 9.15 (69) d Avoca 5.8 (38)

UNDER-17.5

Lexton 6.10 (46) d Campbells Creek 3.3 (21)

Natte Bealiba 4.6 (30) d Carisbrook 2.3 (15)

Newstead 15.2 (92) d Rovers 11.9 (75)

Royal Park 19.13 (127) d Navarre 0.2 (2)

Avoca 18.18 (126) Maldon 2.6 (18)

UNDER-14.5

Lexton 22.14 (146) d Campbells Creek 6.8 (44)

Carisbrook 19.16 (130) d Natte Bealiba 3.2 (20)

Rovers 7.23 (65) d Newstead 2.5 (17)

Dunolly 11.13 (79) d Talbot 2.1 (13)

Avoca 5.8 (38) 20.8 (128) d Maldon 2.0 (12)

UNDER-11.5

Lexton 11.14 (80) d Campbells Creek 0.0 (0)

Rovers 10.3 (63) d Newstead 3.2 (20)

Royal Park 11.6 (72) d Navarre 1.1 (7)

Talbot 14.17 (101) d Dunolly 0.0 (2)

Harcourt 6.6 (42) d Trentham 1.2 (8)

Maldon 1.1 (61) d Avoca 0.0 (0)

MININERA DFL

SENIORS

Glenthompson-Dunkeld 12.14 (86) d Great Western 6.6 (42)

Penshurst 14.18 (102) d Lismore-Derrinallum 4.13 (37)

Moyston-Willaura 14.20 (104) d Ararat Eagles 9.12 (66)

Hawkesdale-Macarthur 24.13 (157) d Caramut 6.11 (47)

Wickliffe-Lake Bolac 16.22 (118) d SMW Rovers 6.5 (41)

Tatyoon 11.5 (71) d Woorndoo-Mortlake 6.16 (52)

RESERVES

Glenthompson-Dunkeld 13.4 (82) d Great Western 2.12 (24)

Lismore-Derrinallum 18.10 (112) d Penshurst 4.9 (33)

Moyston-Willaura 17.19 (121) d Ararat Eagles 1.1 (7)

Hawkesdale-Macarthur 9.16 (70) d Caramut 6.3 (39)

SMW Rovers 5.6 (36) d Wickliffe-Lake Bolac 2.9 (21)

Woorndoo-Mortlake 9.6 (60) d Tatyoon 2.6 (18)

UNDER-16.5

Glenthompson-Dunkeld 5.6 (36) d Great Western 3.2 (20)

Penshurst 16.12 (108) d Lismore-Derrinallum 2.0 (12) 

Hawkesdale-Macarthur 18.12 (120) d Caramut 1.0 (6)

NETBALL

BALLARAT

A GRADE

Lake Wendouree 48 d Darley 29

Bacchus Marsh 30 d Melton South 28

North Ballarat City 46 d Ballarat 28

East Point 46 d Redan 42

Sunbury 64 d Melton 24

B GRADE

Lake Wendouree 57 d Darley 21

Melton South 32 d Bacchus Marsh 31

North Ballarat City 47 d Ballarat 36

East Point 41 d Redan 33

Sunbury 49 d Melton 18

C GRADE

Darley 33 d Lake Wendouree 30

Bacchus Marsh 43 Melton South 17

Ballarat 48 d North Ballarat City 20

East Point 27 d Redan 21 

Sunbury 38 d Melton 16

D GRADE

Lake Wendouree 37 d Darley 19

Bacchus Marsh 31 d Melton South 17

Ballarat 33 d North Ballarat City 23

East Point 33 d Redan 8

Melton 38 d Sunbury 23

E GRADE

Lake Wendouree 37 d Darley 23

Bacchus Marsh 25 d Melton South 23

19/UNDER

Lake Wendouree 44 d Darley 25

Melton South 27 d Bacchus Marsh 16

Ballarat 30 dw North Ballarat City 30

East Point 36 d Redan 23

Melton 50 d Sunbury 20

CENTRAL HIGHLANDS

A GRADE

Dunnstown 49 d Beaufort 29

Carngham-Linton 37 d Newlyn 30

Learmonth 60 d CLunes 23

Creswick 59 d Daylesford 11

Ballan 43 d Hepburn 29

Rokewood-Corindhap 30 d Gordon 22

Bungaree 62 d Skipton 7

Waubra 38 d Buninyong 32

B GRADE

Dunnstown 54 d Beaufort 29

Newlyn 36 d Carngham-Linton 24

Learmonth 42 d Clunes 19

Creswick 43 d Daylesford 22

Hepburn 33 d Ballan 30

Gordon 19 d Rokewood-Corindhap 17

Bungaree 40 d Skipton 20

Waubra 26 d Buninyong 25

C GRADE

Dunnstown 22 d Beaufort 14

Newlyn 25 d Carngham-Linton 15

Learmonth 40 d Clunes 17

Daylesford 19 d Creswick 17

Hepburn 48 d Ballan 19

Gordon 26 d Rokewood-Corindhap 14

Bungaree 53 d Skipton 19

Buninyong 34 d Waubra 13

17/UNDER

Newlyn 24 d Carngham-Linton 14

Learmonth 35 d Clunes 7

Creswick 30 d Daylesford 11

Buninyong 46 d Waubra 5

15/UNDER

Newlyn 27 d Carngham-Linton 4

Learmonth 22 d Clunes 14

Daylesford 22 d Creswick 15

Buninyong 34 d Waubra 9

13/UNDER

Carngham-Linton 17 d Newlyn 4

Learmonth 24 d Clunes 16

Bungaree 17 d Skipton 12

Buninyong 38 d Waubra 1

MARYBOROUGH CASTLEMAINE DISTRICT 

A GRADE

Lexton 63 d Campbells Creeks 29 

Carisbrook 36 d Natte Bealiba 25

Maryborough Rovers 53 d Newstead 40

Navarre 49 d Royal Park 36

Dunolly 52 d Talbot 29

Trentham 57 d Harcourt 29 

Avoca 61 d Maldon 31

B GRADE

Lexton 46 d Campbells Creek 16

Natte Bealiba 28 d Carisbrook 19

Maryborough Rovers 37 d Newstead 36

Navarre 31 d Royal Park 22

Dunolly 35 d Talbot 25

Harcourt 31 d Trentham 23

Avoca 42 d Maldon 19

C GRADE

Lexton 52 d Campbells Creek 11

Carisbrook 24 d Natte Bealiba 17

Maryborough Rovers 42 d Newstead 23

Royal Park 51 d Navarre 8

Dunolly 45 d Talbot 19

Trentham 46 d Harcourt 24 

Avoca 60 d Maldon 17

17/UNDER

Lexton 47 d Campbells Creek 8

Carisbrook 31 d Natte Bealiba 28 

Maryborough Rovers 27 d Newstead 21 

Navarre 30 d Royal Park 19 

Talbot 47 d Dunolly 24

Harcourt 25 d Trentham 18

Avoca 41 d Maldon 15

15/UNDER

Lexton 35 d Campbells Creek 19

Natte Bealiba 27 d Carisbrook 12

Maryborough Rovers 27 d Newstead 8

Navarre 14 d Royal Park 11 

Talbot 33 d Dunolly 9

Trentham 15 dw Harcourt 15

Maldon 37 d Avoca 8

13/UNDER

Lexton 18 d Campbells Creek 6

Carisbrook 40 d Natte Bealiba 3

Maryborough Rovers 38 d Newstead 8

Royal Park 14 d Navarre 8

Talbot 23 d Dunolly 10 

Harcourt 17 d Trentham 12 

Maldon 42 d Avoca 9 

MININERA DISTRICT

A GRADE

Moyston Willaura 53 d Ararat Eagles 28

Glenthompson-Dunkeld 45 d Great Western 23

Hawkesdale Macarthur 53 d Caramut 31

Penshurst 53 d Lismore Derrinallum 36

Woorndoo-Mortlake 43 d Tatyoon 42

B GRADE

Ararat Eagles 47 d Moyston Willaura 26

Glenthompson-Dunkeld 38 d Great Western 21

Caramut 33 d Hawkesdale Macarthur 27

Penshurst 34 d Lismore Derrinallum 29

Woorndoo-Mortlake 31 d Tatyoon 26

C GRADE

Moyston Willaura 23 d Ararat Eagles 11

Glenthompson-Dunkeld 29 d Great Western 20

Caramut 10 d Hawkesdale Macarthur 0

Penshurst 25 d Lismore Derrinallum 8

Tatyoon 26 d Woorndoo-Mortlake 23

17/UNDER

Moyston Willaura 46 d Ararat Eagles 3

Great Western 48 d Glenthompson-Dunkeld 10

Hawkesdale Macarthur 42 d Caramut 22

Penshurst 10 d Lismore Derrinallum 0 

Tatyoon 10 d Woorndoo-Mortlake 0

15/UNDER

Moyston Willaura 30 d Ararat Eagles 14

Glenthompson-Dunkeld 22 d Great Western 21 

Hawkesdale Macarthur 36 d Caramut 5

Penshurst 62 d Lismore Derrinallum 0

Tatyoon 38 d Woorndoo-Mortlake 7

13/UNDER

Moyston Willaura 18 d Ararat Eagles 5

Great Western 16 d Glenthompson-Dunkeld 10

Caramut 16 d Hawkesdale Macarthur 8

Penshurst 27 d Lismore Derrinallum 4

Tatyoon 10 d Woorndoo-Mortlake 0

SOCCER

NPL2 WEST VIC

UNDER-20

Ballarat City FC 2 (Lachie Wright, Thon Chawech) d Goulburn Valley Suns

SENIORS

Goulburn Valley Suns 3 d Ballarat City FC 0

FFV STATE LEAGUE 3 NORTH WEST

SENIORS

Epping City 1 d Vikings 0

RESERVES

Vikings 2 drew with Epping City 2

BASKETBALL

SEABL WOMEN

Sandringham 73 d Ballarat Rush 66

SEABL MEN

Ballarat Miners 91 d Sandringham 80