Conn an outright leader in player of the year award

Sunbury's Mitch Conn has moved to the outright lead in The Courier Ballarat Football League player of the year award.

Mitch Conn in 2014 when he won Rookie of the Year for Sunbury.

Mitch Conn in 2014 when he won Rookie of the Year for Sunbury.

He is on 12 votes after secuting two in the Lions' round four win over Melton.

Conn is two votes clear of East Point's Daniel Tung, while Darley ruckman Dylan Reid has moved into equal third on nine.

BFL, ROUND 4 

REDAN V EAST POINT: Lucas Dahlenberg (EP) 5, Jordan Johnston (EP) 4, Jake McQueen (EP) 3, Nathan Horbury (R) 2, Matt Johnston (EP) 1

DARLEY V LAKE WENDOUREE: Dylan Reid (D) 5, Brian Graham (D) 4, Tim Malone (LW) 3, Shane Page (D) 2, Sam Clifton (LW) 1

MELTON SOUTH V BACCHUS MARSH: Troy Angwin (BM) 5, Aaron Willitts (BM) 4, Jacob Chisari (BM) 3, Reece Miles (MS) 2, Mitch Golby (MS) 1

BALLARAT V NORTH BALLARAT CITY: Mitch Gilbert (NBC) 5, Ryan Luke (NBC) 4, Marcus Powling (B) 3, Simon McCartin (NBC) 2, Daniel Kennedy (B) 1

SUNBURY V MELTON:  Pat Macdonough (S) 5, Jack Walker (M) 4, Jayden Eales (S) 3, Mitch Conn (S) 2, Jaycob Hicke (M) 1

PROGRESSIVE LEADERS

12-Mitch Conn (Sunbury) 

10-Daniel Tung (East Point) 

9-Dylan Reid (Darley), Bailey Edwards (Lake Wendouree), Connor Griffiths (Melton)

8-Scott Sherlock, Aaron Willitts (Bacchus Marsh), Jordan Johnston (EP), Ryan Luke (North Ballarat City)

7-Shane Page (D), Tim Malone (LW), Matt Denham (M), Mitch Gilbert (NBC), Liam Hoy (Redan), Jayden Eales (S)

6-Hayden Hughes (Ballarat), Brian Graham (D), Darren Haby (M) 

CHFL, ROUND 6 

Buninyong v Waubra 

Buninyong: Jarrod Rodgers 3, Jack Robertson 2, Lachlan Baker 1

Waubra: Dean Robertson 3, Ben Wilson 2, William Booth 1 

Gordon v Rokewood Corindhap

Gordon: Brendan Sutcliffe 3, Ethan Crackel 2, Taylem Wason 1 

Rokewood Corindhap: Brayden Ferguson 3, Jake Carr 2, Damon Delaney 1 

Bungaree v Skipton

Bungaree: Matthew Sheridan 3, David Benson 2, Grant Trevenen 1

Skipton: Andrew Pitson 3, Kal Dubbeldam 2, Xavier Lourey 1 

Daylesford v Creswick 

Daylesford: Emlyn Nettleton 3, Zac Tisdale 2, Sebastian Eyles 1

Creswick: Clinton Robinson 3, Joel Berry 2, Joshua Mitchell 1

Newlyn v Carngham Linton

Newlyn: Jarrod Fryar 3, Patrick Parr 2, Declan Lourey 1 

Carngham Linton: Jacob Dawson 3, Luke Parker 2, Beau Ketchen 1 

Learmonth v Clunes

Learmonth: Zachary Tunbridge 3, Brenton Powell 2, Kyle Mackay 1 

Clunes: Jesse Baird 3, Matthew Wrigley 2, Ryan Thompson 1 

Ballan v Hepburn

Ballan: Jasan McNamara 3, Darren Tanti 2, Harley Bongart 1 

Hepburn: Liam O’Halloran 3, Rhys Jenkins 2, Hayden Rodgers 1 

Dunnstown v Beaufort 

Dunnstown: Timothy Collins 3, Sam Jenkins 2, Peter McGettigan 1 

Beaufort: Rupert Sangster 3, Benjamin Hayes 2, Daniel Venditti 1

PROGRESSIVE LEADERS 

14- Brenton Powell (Learmonth)

13- Sam Jenkins (Dunnstown)

12-Jason McNamara (Ballan)