Miners, Rush snare seven titles in Ballarat junior basketball tournament

Ballarat Rush and Miners combined for seven titles in the Basketball Ballarat Queen’s Birthday long weekend junior tournament.

LEADING THE WAY: Meg Stowe transitions down the court ahead of Bacchus Marsh's Charlie McKinnon in a 12A girls' game at the Minerdome. Picture: Kate Healy

LEADING THE WAY: Meg Stowe transitions down the court ahead of Bacchus Marsh's Charlie McKinnon in a 12A girls' game at the Minerdome. Picture: Kate Healy

Rush enjoyed a productive three days by taking out five girls’ grand finals on Monday.

The Miners made up the balance with two.

Ballarat took out A grade titles in under-12 boys and girls, under-14 boys and girls, and under-16 girls.

Rush also picked up titles in 12B1 and 14B divisions

More than 250 teams contested 600 games in 37 divisions across nine venues.

Tournament manager Mark Valentine said event required a great deal of logistical planning because of the spread of venues.

He said the six new courts under construction at the Ballarat Sports and Events Centre would hopefully be ready for next year’s tournament – streamlining the work load overall for the management team.

DIVISION WINNERS

12A BOYS: Ballarat Miners 41 d Whittlesa Pacers 34

12A1 BOYS: Melbourne Tigers 30 d Bellarine Storm 27

12B BOYS: Mornington 49 d Collingwood 32

12B1 BOYS: Woodend Hawks 50 d Ballarat Miners 19

12C BOYS: Ararat Redbacks 51 d Sandringham 35

12C1 BOYS: Sunbury Jets 47 d Keilor 25

12A GIRLS: Ballarat Rush 24 d Bacchus Marsh Lions 22

12A1 GIRLS: Generals 35 d Altona Gators 33

12B GIRLS: Whittlesa Pacers 27 d Frankston 15

12B1 GIRLS: Ballarat Rush 29 d Geelong 25

12C GIRLS: Surfcoasters 33 d Collingwood 19

14A BOYS: Ballarat Miners 51 d Broadmeadows Broncos 43

14B BOYS: Altona 51 d Oakleigh Warriors 40 

14B1 BOYS: Mornington Breakers 48 d Broadmeadows Broncos 47

14C BOYS: Hustle 29 d Sunbury Jets 28

14C1 BOYS: Chelsea 44 d Phoenix United 41

14C2 BOYS: Collingwood 41 d Bellarine Storm 34

14A GIRLS: Ballarat Rush 45 d Collingwood 20

14B GIRLS: Ballarat Rush 33 d Broadmeadows Broncos 31

14B1 GIRLS: Coburg 28 d Geelong Supercats 21

14C GIRLS: Surfcoasters 52 d Bellarine Storm 17

14C1 GIRLS: Bacchus Marsh Lions 39 d Chelsea 21

16A BOYS: Westgate 58 d Ballarat Miners 39

16A1 BOYS: Altona 60 d Melton Thoroughbreds 48

16B BOYS: Whittlesea Pacers 46 d Western Port Steelers 24

16B1 BOYS: Chelsea 51 d Warrnambool Seahawks 49

16C BOYS: Chelsea 40 d Frankston 40

16C1 BOYS: Corio Boy 85 d Altona Gators 39

16A GIRLS: Ballarat Rush 41 d Sunbury Jets 34

16B GIRLS: CCG Eagles 38 d Keilor Thunder 32

16B1 GIRLS: Bellarine Storm 36 d Whittlesea Pacers 22

16C GIRLS: Sunbury Jets 63 d Broadmeadows 20

18A BOYS: Westgate 48 d Craigieburn 34

18B BOYS: Ararat Redbacks 60 d Geelong 40

18B1 BOYS: Altona 44 d Western Port Steelers 32

18A GIRLS: Broadmeadows 50 d Ballarat Rush 38

18B GIRLS: Keilor Thunder 41 d Western Port Steelers 43