Welcome to The Courier’s Super Saturday Footy Feed.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
At the bottom of this page, (below the live feed) you will also find final scores from the day across Ballarat sports, formerly known as “Winners and Losers”.
NORTH BALLARAT CITY, DARLEY HOME IN BFL THRILLERS
North Ballarat City re-energised its season with a courageous six-point win over Bacchus Marsh in the Ballarat Football League at the Northern Oval on Saturday.
For City, it ended a three-game losing run to keep it in the top six.
North moved up to two positions to fourth and is now one of five teams on 32 premiership points from fourth to eighth with five rounds to play.
A goal by Mitch Johns from a down-field free kick on 29 minutes in the last quarter secured the badly needed victory.
Bacchus Marsh had two chances on goal after this, but each shot went out of bounds on the full - enabling North to hold on for the win it had to have.
This is the first time since Travis Hodgson took over as coach in 2016 that the Cobras have lost back-to-back games.
North Ballarat City coach Shane Skontra, grinning from ear-to-ear, said his players had shown real heart to get the result.
He said being able to provide a 99-point turn around since they played the Cobras early in the season was testimony to the work they had put in.
"It's a really good win."
While still second, Bacchus Marsh is now two games adrift of ladder leader East Point, which had a bye, and just percentage ahead of Darley.
The Devils dug deep to get home against Lake Wendouree by three points in a low-scoring see-sawing battle with Lake Wendouree at Wendouree.
Redan produced the other big result of the day - defeating Sunbury by 22 points at the City Oval.
It was just Redan's second win of the season and a massive change of fortunes from last time it met Sunbury.
Sunbury beat Redan by 118 points in round one.
Sunbury's finals hopes are now under massive pressure after its third loss in three visits to Ballarat venues.
Melton moved back into the top six with a run away 57-point win over arch-rival Melton South, while Sebastopol remains hot on the heels of the top six after demolishing a flagging Ballarat by 68 points at Alfredton.
LADDER
EAST POINT 44
BACCHUS MARSH 36
DARLEY 36
NORTH BALLARAT CITY 32
SUNBURY 32
MELTON 32
Lake Wendouree 32
Sebastopol 32
Ballarat 16
Redan 12
Melton South 8
RESULTS
Darley 8.9 (57) d Lake Wendouree 7.12 (54)
Redan 12.18 (90) d Sunbury 9.14 (68)
Melton 16.17 (113) d Melton South 8.8 (56)
North Ballarat 14.7 (91) d Bacchus Marsh 12.13 (85)
Sebastopol 13.15 (93) d Ballarat 3.7 (25)
CATS STUN BOMBERS IN CHFL THRILLER
Patrick Parr was the hero on Saturday afternoon as Newlyn captured a rare victory over Central Highlands Football League powerhouse Buninyong.
With the Cats looking beaten after putting up a huge fight, the young forward took a mark on the lead and goaled from long range to give his team a narrow advantage just before the final siren.
The Cats had led by 20 points early in the last quarter, but were forced to come from behind following a four-goal burst from the home side.
Newlyn's win is huge for its hopes of reaching finals in 2018, with the side now two games clear of the ninth-placed Learmonth.
It was a disappointing day for the Lakies, which lost to Ballan by a solitary point and tumbled outside the finals bracket.
Hepburn climbed into the top eight following a 33-goals-to-zip thrashing of Carngham-Linton, Rokewood-Corindhap landed a long-awaited success by beating Skipton, Gordon easily handled Daylesford, Beaufort was far too good for Clunes, Waubra fought off a gallant Creswick and Springbank beat rivals Bungaree by two points in other round 14 games on Saturday.
ROUND 14 RESULTS
Newlyn 10.10 (70) d Buninyong 10.9 (69)
Gordon 19.11 (125) d Daylesford 7.10 (52)
Springbank 12.7 (79) d Bungaree 11.11 (77)
Ballan 10.13 (73) d Learmonth 10.12 (72)
Beaufort 25.12 (162) d Clunes 3.5 (23)
Hepburn 33.14 (212) d Carngham-Linton 0.1 (1)
Waubra 12.7 (79) d Creswick 10.4 (64)
Rokewood-Corindhap 12.10 (82) d Skipton 10.7 (67)
LADDER
1 Waubra 162.28 52
2 Beaufort 234.88 48
3 Buninyong 239.74 44
4 Gordon 159.76 44
5 Springbank 117.03 44
6 Newlyn 153.81 40
7 Hepburn 155.67 36
8 Bungaree 149.00 36
9 Learmonth 130.48 32
10 Dunnstown 91.88 32
11 Ballan 69.10 24
12 Skipton 57.49 20
13 Creswick 70.44 16
14 Daylesford 61.19 12
15 Rokewood Corindhap 47.70 12
16 Carngham Linton 39.00 8
17 Clunes 38.19 4
WINNERS AND LOSERS
FOOTBALL
BALLARAT FL
SENIORS
Sebastopol 13.15 (93) d Ballarat 3.7 (25)
Darley 8.9 (57) d Lake Wendouree 7.12 (54)
Melton 16.17 (113) d Melton South 8.8 (56)
North Ballarat City 14.7 (91) d Bacchus Marsh 12.13 (85)
Redan 12.18 (90) d Sunbury 9.14 (68)
RESERVES
Sebastopol 12.15 (87) d Ballarat 5.15 (45)
Darley 9.9 (63) d Lake Wendouree 6.8 (44)
Melton South 12.8 (80) d Melton 10.6 (66)
Bacchus Marsh 14.9 (93) d North Ballarat City 5.4 (34)
Redan 13.6 (84) d Sunbury 4.9 (33)
UNDER-18.5
Lake Wendouree 9.7 (61) d Darley 8.6 (54)
Melton 19.13 (127) d Melton South 9.1 (55)
North Ballarat City 19.13 (127) d Bacchus Marsh 6.5 (41)
Sunbury 6.9 (45) d Redan 5.11 (41)
CENTRAL HIGHLANDS FL
SENIORS
Newlyn 10.10 (70) d Buninyong 10.9 (69)
Gordon 19.11 (125) d Daylesford 7.10 (52)
Springbank 12.7 (79) d Bungaree 11.11 (77)
Ballan 10.13 (73) d Learmonth 10.12 (72)
Beaufort 25.12 (162) d Clunes 3.5 (23)
Hepburn 33.14 (212) d Carngham-Linton 0.1 (1)
Waubra 12.7 (79) d Creswick 10.4 (64)
Rokewood-Corindhap 12.10 (82) d Skipton 10.7 (67)
RESERVES
Buninyong 21.17 (143) d Newlyn 1.1 (7)
Gordon 8.8 (56) d Daylesford 6.6 (42)
Bungaree 14.14 (98) d Springbank 5.3 (33)
Learmonth 13.14 (92) d Ballan 3.4 (22)
Beaufort 21.15 (141) d Clunes 0.2 (2)
Hepburn 15.12 (102) d Carngham-Linton 3.1 (19)
Creswick 9.5 (59) d Waubra 6.5 (41)
Rokewood-Corindhap 18.6 (114) d Skipton 7.1 (43)
Dunnstown 13.5 (83) d Smythesdale 4.5 (29)
UNDER-18
Buninyong 11.10 (76) d Newlyn 3.7 (25)
Gordon 22.24 (156) d Daylesford 0.0 (0)
Springbank 16.16 (112) d Bungaree 2.0 (12)
Learmonth 12.11 (83) d Ballan 4.1 (25)
Beaufort 15.15 (105) d Clunes 0.0 (0)
Hepburn 16.11 (107) d Carngham-Linton 7.2 (44)
Waubra 11.6 (72) d Creswick 4.5 (29)
Skipton 11.5 (71) d Rokewood-Corindhap 4.6 (30)
Dunnstown 19.12 (126) d Smythesdale 0.2 (2)
UNDER-15
Buninyong 14.11 (95) d Newlyn 1.1 (7)
Gordon 6.6 (42) d Daylesford 2.0 (12)
Bungaree 6.3 (39) d Springbank 5.8 (38)
Learmonth 17.22 (124) d Ballan 1.0 (6)
Beaufort 20.21 (141) d Clunes 0.0 (0)
Hepburn 10.8 (68) d Carngham-Linton 7.5 (47)
Creswick 4.10 (34) d Waubra 4.6 (30)
Skipton 6.7 (43) d Rokewood-Corindhap 0.2 (2)
Dunnstown 3.3 (21) d Smythesdale 1.6 (12)
MARYBOROUGH CASTLEMAINE DISTRICT FL
SENIORS
Trentham 28.24 (192) d Dunolly 2.2 (14)
Avoca 12.18 (90) d Maryborough 11.8 (74)
Carisbrook 15.16 (106) d Talbot 3.8 (26)
Harcourt Football Club 10.20 (80) d Natte Bealiba 5.7 (37)
Lexton 11.10 (76) d Newstead 1.3 (9)
Royal Park 13.9 (87)d Maldon 10.11 (71)
Navarre 34.18 (222) d Campbells Creek 4.0 (24)
RESERVES
Trentham District 21.16 (142) d Dunolly 2.0 (12)
Avoca 12.15 (87) d Maryborough Rovers 8.3 (51)
Carisbrook 15.11 (101) d Talbot 3.1 (19)
Natte Bealiba 8.7 (55) d Harcourt 6.6 (42)
Lexton 14.13 (97) d Newstead 6.5 (41)
Maldon 19.11 (125) d Royal Park 5.6 (36)
Navarre 11.17 (83) d Campbells Creek 2.5 (17)
UNDER-17.5
Maryborough Rovers 10.12 (72) d Avoca 6.7 (43)
Carisbrook 3.10 (28) d Natte Bealiba 2.3 (15)
Newstead 7.4 (46) d Lexton 4.6 (30)
Royal Park 29.10 (184) d Maldon 2.1 (13)
Campbells Creek 14.11 (95) d Navarre 1.4 (10)
UNDER-14.5
Avoca 16.5 (101) d Maryborough Rovers 2.3 (15)
Carisbrook 28.16 (184) d Talbot 1.1 (7)
Lexton 9.14 (68) d Newstead 1.2 (8)
Royal Park 14.12 (96) d Maldon 0.0 (0)
Trentham District 22.7 (139) d Dunolly 5.3 (33)
UNDER-11.5
Avoca 4.5 (29) d Maryborough Rovers 1.0 (6)
Carisbrook 10.4 (64) d Talbot 0.0 (0)
Lexton 8.4 (52) d Newstead 0.0 (0)
Royal Park 2.5 (17) d Maldon 1.1 (7)
Trentham District 7.6 (48) d Dunolly 3.1 (19)
Navarre 8.8 (56) d Campbells Creek 0.0 (0)
MININERA AND DISTRICT FL
SENIORS
Lismore-Derrinallum 12.13 (85) d Glenthompson-Dunkeld 8.14 (62)
Wickliffe-Lake Bolac 28.27 (195) d Ararat Eagles 3.2 (20)
Tatyoon 15.18 (108) d Hawkesdale-Macarthur 8.7 (55)
SMW Rovers 25.21 (171) d Caramut 6.4 (40)
Moyston-Willaura 21.21 (147) d Great Western 16.12 (108)
Penshurst 16.12 (108) d Woorndoo-Mortlake 11.12 (78)
RESERVES
Lismore-Derrinallum 9.9 (63) d Glenthompson-Dunkeld 8.10 (58)
Wickliffe-Lake Bolac 20.20 (140) d Ararat Eagles 1.3 (9)
Tatyoon 19.13 (127) d Hawkesdale-Macarthur 4.12 (36)
SMW Rovers 32.14 (206) d Caramut 0.2 (2)
Moyston-Willaura 13.19 (97) d Great Western 5.1 (31)
Woorndoo-Mortlake 12.5 (77) d Penshurst 8.6 (54)
UNDER-16.5
Glenthompson-Dunkeld 9.13 (67) d Lismore-Derrinallum 2.4 (16)
Hawkesdale-Macarthur 7.6 (48) d Tatyoon 1.3 (9)
Moyston-Willaura 15.12 (102) d Great Western 0.0 (0)
NETBALL
BALLARAT
A GRADE
Sebastopol 60 d Ballarat 44
Lake Wendouree 56 d Darley 42
Melton South 52 d Melton 35
North Ballarat City 58 d Bacchus Marsh 40
Sunbury 59 d Redan 32
B GRADE
Ballarat 63 d Sebastopol 36
Lake Wendouree 71 d Darley 24
Melton South 49 d Melton 31
North Ballarat City 38 d Bacchus Marsh 20
Sunbury 52 d Redan 36
C GRADE
Ballarat 53 d Sebastopol 11
Lake Wendouree v Darley not supplied
Melton South 38 d Melton 31
Bacchus Marsh 42 North Ballarat City 9
Sunbury 37 d Redan 35
D GRADE
Sebastopol 36 d Ballarat 25
Lake Wendouree 43 d Darley 21
Melton South 25 d Melton 22
Bacchus Marsh 51 North Ballarat City 18
Sunbury 22 d Redan 21
E GRADE
Ballarat 23 d Sebastopol 22
Lake Wendouree 40 d Darley 25
19/UNDER
Ballarat 47 d Sebastopol 11
Lake Wendouree 46 d Darley 24
Melton South 37 d Melton 25
North Ballarat City 43 d Bacchus Marsh 27
Sunbury 35 d Redan 29
CENTRAL HIGHLANDS
A GRADE
Springbank 46 dw Bungaree 46
Hepburn 73 d Carngham-Linton 28
Clunes 34 d Beaufort 30
Creswick 44 d Waubra 43
Gordon 56 d Daylesford 12
Dunnstown 97 d Smythesdale 23
Learmonth 56 d Ballan 31
Buninyong 68 d Newlyn 20
Rokewood-Corindhap 67 d Skipton 22
B GRADE
Bungaree 43 d Springbank 33
Hepburn 43 d Carngham-Linton 31
Clunes 45 d Beaufort 20
Waubra 56 d Creswick 37
Gordon 57 d Daylesford 16
Dunnstown 66 d Smythesdale 23
Learmonth 34 d Ballan 26
Buninyong 35 d Newlyn 30
Skipton 32 d Rokewood-Corindhap 19
C GRADE
Bungaree 40 d Springbank 33
Hepburn 73 d Carngham-Linton 19
Beaufort 31 d Clunes 26
Waubra 33 dw Creswick 33
Gordon 46 d Daylesford 16
Dunnstown 45 d Smythesdale 8
Learmonth 40 d Ballan 29
Newlyn 29 d Buninyong 21
Rokewood-Corindhap 37 d Skipton 35
17/UNDER
Bungaree 45 d Springbank 23
Hepburn 55 d Carngham-Linton 21
Beaufort 24 d Clunes 7
Creswick 36 d Waubra 12
Gordon 33 d Daylesford 18
Dunnstown 41 d Smythesdale 11
Learmonth 45 d Ballan 9
Buninyong 30 d Newlyn 27
Skipton 20 d Rokewood-Corindhap 14
15/UNDER
Bungaree 31 d Springbank 24
Carngham-Linton 32 d Hepburn 30
Clunes 22 d Beaufort 12
Creswick 25 d Waubra 19
Daylesford 31 d Gordon 7
Smythesdale 40 d Dunnstown 16
Learmonth 30 d Ballan 11
Buninyong 38 d Newlyn 7
13/UNDER
Springbank 27 d Bungaree 11
Hepburn 29 dw Carngham-Linton 29
Beaufort 18 d Clunes 10
Creswick 38 d Waubra 1
Gordon 17 d Daylesford 16
Dunnstown 28 d Smythesdale 18
Learmonth 12 d Ballan 7
Buninyong 28 d Newlyn 3
Skipton 15 d Rokewood-Corindhap 7
MARYBOROUGH CASTLEMAINE
A GRADE
Avoca 57 d Maryborough Rovers 51
Carisbrook 71 d Talbot 31
Harcourt 55 d Natte Bealiba 31
Lexton 78 d Newstead 41
Maldon 47 d Royal Park 38
Trentham 52 d Dunolly 25
Navarre 60 d Campbells Creek 32
B GRADE
Avoca 45 d Maryborough Rovers 26
Carisbrook 41 d Talbot 25
Natte Bealiba 44 d Harcourt 24
Newstead 50 d Lexton 31
Royal Park 34 d Maldon 19
Trentham 42 d Dunolly 11
Navarre 52 d Campbells Creek 13
C GRADE
Avoca 46 dw Maryborough Rovers 46
Carisbrook 47 d Talbot 12
Harcourt 30 d Natte Bealiba 28
Lexton 46 d Newstead 20
Royal Park 49 d Maldon 9
Trentham 38 d Dunolly 24
Campbells Creek 36 d Navarre 20
UNDER-17
Maryborough Rovers 35 d Avoca 24
Talbot 56 d Carisbrook 15
Harcourt 23 d Natte Bealiba 12
Lexton 32 d Newstead 22
Royal Park 37 dw Maldon 37
Trentham 21 d Dunolly 16
Navarre 39 d Campbells Creek 24
UNDER-15
Maryborough Rovers 39 d Avoca 10
Talbot 35 d Carisbrook 27
Natte Bealiba 23 d Harcourt 19
Newstead 34 d Lexton 12
Maldon 58 d Royal Park 0
Trentham 18 d Dunolly 4
Navarre 35 d Campbells Creek 16
UNDER-13
Maryborough Rovers 40 d Avoca 5
Carisbrook 26 d Talbot 19
Harcourt 35 d Natte Bealiba 19
Lexton 34 d Newstead 5
Maldon 44 d Royal Park 10
Trentham 27 d Dunolly 6
Navarre 16 dw Campbells Creek 16
MININERA DISTRICT
A GRADE
Lismore-Derrinallum 56 d Glenthompson-Dunkeld 46
Wickliffe-Lake Bolac 71 d Ararat Eagles 37
Tatyoon 73 d Hawkesdale-Macarthur 23
SMW Rovers 52 d Caramut 49
Moyston-Willaura 58 d Great Western 18
Woorndoo-Mortlake 62 d Penshurst 45
Ladder: WOORNDOO-MORTLAKE 52, 180.49; TATYOON 48, 220; PENSHURST 40, 177.62; WICKLIFFE-LAKE BOLAC 36, 131.82; GLENTHOMPSON-DUNKELD 28, 104.78; Lismore-Derrinallum 28, 104.78; Moyston-Willaura 24, 118.01; Hawkesdale-Macarthur 18, 78.14; SMW Rovers 14, 71.02; Ararat Eagles 12, 60.72; Great Western 8,50.68; Caramut 4, 46.59
B GRADE
Glenthompson-Dunkeld 41 d Lismore-Derrinallum 40
Ararat Eagles 46 d Wickliffe-Lake Bolac 27
Tatyoon 46 d Hawkesdale-Macarthur 10
SMW Rovers 36 d Caramut 22
Moyston-Willaura 46 d Great Western 29
Woorndoo-Mortlake 42 d Penshurst 39
Ladder: WOORNDOO-MORTLAKE 48, 154.89; ARARAT EAGLES 46, 146.51; TATYOON 40, 162.15; GLENTHOMPSON-DUNKELD 38, 121.19; PENSHURST 36, 115.15; Lismore-Derrinallum 24, 106.35; Wickliffe-Lake Bolac 22, 86.93; Great Western 20, 76.83; SMW Rovers 18, 83.73; Moyston-Willaura 16, 93.51; Caramut 4, 54.76; Hawkesdale-Macarthur 0, 56.37
C GRADE
Glenthompson-Dunkeld 36 d Lismore-Derrinallum 22
Wickliffe-Lake Bolac 19 d Ararat Eagles 16
Tatyoon 10 d Hawkesdale-Macarthur 0
SMW Rovers 23 d Caramut 19
Moyston-Willaura 42 d Great Western 16
Penshurst 30 d Woorndoo-Mortlake 29
Ladder: PENSHURST 52, 173.27; WOORNDOO-MORTLAKE 40, 162.21; TATYOON 40, 133.77; GLENTHOMPSON-DUNKELD 40, 133.33; MOYSTON-WILLAURA 32, 125.17; SMW Rovers 32, 94.42; Wickliffe-Lake Bolac 20, 85.76; Caramut 20, 68.85; Lismore-Derrinallum 16, 83.21; Great Western 16, 70.16; Ararat Eagles 4, 64.44
17/UNDER
Glenthompson-Dunkeld 10 d Lismore-Derrinallum 0
Wickliffe-Lake Bolac 42 d Ararat Eagles 10
Tatyoon 18 d Hawkesdale-Macarthur 17
Caramut 10 d SMW Rovers 0
Moyston-Willaura 38 d Great Western 27
Penshurst 10 d Woorndoo-Mortlake 0
Ladder: MOYSTON-WILLAURA 48, 233.33; WICKLIFFE-LAKE BOLAC 48, 213.38; TATYOON 44, 157.89; HAWKESDALE-MACARTHUR 44, 152.86; GREAT WESTERN 32, 150; Penshurst 28, 145.58; Glenthompson-Dunkeld 20, 80.15; Caramut 16, 46.46; Ararat Eagles 16, 34.69
15/UNDER
Glenthompson-Dunkeld 28 d Lismore-Derrinallum 4
Wickliffe-Lake Bolac 47 d Ararat Eagles 20
Tatyoon 48 d Hawkesdale-Macarthur 5
Caramut 10 d SMW Rovers 0
Great Western 29 d Moyston-Willaura 18
Penshurst 53 d Woorndoo-Mortlake 2
Ladder: TATYOON 52, 457.84; PENSHURST 48, 481.73; GREAT WESTERN 40, 205.03; GLENTHOMPSON-DUNKELD 36, 129.03; MOYSTON-WILLAURA 32, 141; Hawkesdale-Macarthur 32, 123.77; Wickliffe-Lake Bolac 28, 118.3; Woorndoo-Mortlake 16, 47.98; Ararat Eagles 16, 46.67; Caramut 8, 21.88; Lismore-Derrinallum 4, 12.68.
13/UNDER
Glenthompson-Dunkeld 11 d Lismore-Derrinallum 7
Ararat Eagles 18 d Wickliffe-Lake Bolac 13
Tatyoon 20 d Hawkesdale-Macarthur 3
Caramut 30 d SMW Rovers 2
Great Western 11 d Moyston-Willaura 6
Penshurst 30 d Woorndoo-Mortlake 0
Ladder: PENSHURST 46, 287.83; MOYSTON-WILLAURA 44, 39.70; GREAT WESTERN 40, 247.96; CARAMUT 36, 150.38; WICKLIFFE-LAKE BOLAC 157.23; Glenthompson-Dunkeld 28, 157.35; Ararat Eagles 28, 112.50; Tatyoon 24, 72.78; Hawkesdale-Macarthur 16, 62.5; Lismore-Derrinallum 8, 25.82; SMW Rovers 4, 27.8; Woorndoo-Mortlake 0, 4.3
BASKETBALL
SEABL
WOMEN
Diamond Valley 99 d Ballarat Rush 62
MEN
Ballarat Miners 76 d Kilsyth 66
SOCCER
Sebastopol Vikings 2 d Upfield 0