Ballarat Football Netball League grand final day at Mars Stadium on Sunday:
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
All the teams:
BFNL JUNIOR GRAND FINALS
FOOTBALL
UNDER-16.5 SENIORS
NORTHIES V BULLDOGS
At Mars Stadium, Sunday, 3.30pm
NORTH BALLARAT
B Tom McKenzie, Angus Drain, Liam Wood
HB Fletcher McCarty, Jackson Kurzman, Mitch McKee
C Jason Parker, Riley Polkinghorne, Jack Christie
HF Elijah Kelly, Riley O'Keefe, Max Riding
F Ryan Aikman, Jamie Quick, Alonso Soloman
Foll Jake Polkinghorne, Isaac Carey, George Simpson
Interchange: Joe Darbin, Isaac Lovinson, Nick Huf, Ethan Azzapardi, Josh Phillips, Garth Dwyer
EAST POINT
B Tyler Owins, Cody Charters, Austin Reinehr
HB Geordy Slater, Flynn Stevenson, Jordan Hayes
C Kyle Smith, Liam O’Brien, Fletcher Gallagher
HF Ethan Prenc, Delroy Tranter, Liam Canny
F Luke Cullen, James Richardson, Josh Gibcus
Foll Matthew Gray, Nick Stevens, Harry Sharp
Interchange: Patrick Tuddenham, Jack Carey, Angus Treweek, Jack Clinton, Liam Warmington
UNDER-16.5 RESERVES
COBRAS V SWANS
At Mars Stadium, Sunday, 1.45pm
BACCHUS MARSH
B Connor Hains, Jaycob Hayes, Kai Tyrell
HB Oliver Cukavac, Daniel Lalor, Solomon Miesen
C Jayden Coutts, Riley Huxtable, Coby Kakoschke
HF Spencer Jenks, Ben Crawford, Pat Tyler
F Flynn Giani, Jaylan Altay, Jake Potter
Foll Flynn Pettitt, Jack Darling, Hamish Garner
Interchange: Cameron Clayton, Darcy Bishop, Kaeden Dunnell-Grundy, Will Cook, Darcy Neal, Josh McGrath, Ethan Meyer, Ashton Craig, Cordell Schembri, Ash Brent-Lay, Ethan Thewma, Loki Baker-Radford
BALLARAT
B Charlie Sutton, Bailey Blomeley, Simon Wilson
HB Ryley Lopes, Ky Smith, Jesse Gilbert
C James Archibald, Padraig Simpson, Lachie Constable
HF Wyatt Squires, Riley Constable, Luke Gray
F Blake Quinlan, Mitch Nicholson, Matthew Burrows
Foll Napoleon John,Rory O’Keefe, Jake Drever
Interchange: Connor Allan, Noah Curran, Zackarie Andrews, Benjamin Stevens, Zac Smith, Finn Smith, Riley Fisher, Jordan Leedham, Charlie Stepnell, Wes Quilliam, Riley Graham
UNDER-14 SENIORS
BULLDOGS V NORTHIES
At Mars Stadium, Sunday, 12.15pm
EAST POINT
B Bryn Thompson, Kane Irvin, Hamish Thompson
HB Noah Ryan, Aidan Brien, Adam Jurik
C Cooper Sherman, Lachie Charleson, Deng Lual
HF Josh McCulloch, Jake Allen, Harry Roscoe
F Ryan Humphries, Jack Jeffery Cooper McKenzie
Foll Felix Fogarty, James Clark, Jessie Cairns
Interchange: Zac Kennedy, Harper Clark, Ben Gibcus
NORTH BALLARAT
B Declan Kenny, Liam Burnham, Reggie Palmer
HB Lachlan Thompson, Josh Sarkman, Ethan Horsburgh
C Oliver Huf ,Ethan York, Will Quinlan
HF James Van Es, Declyn McGuigan, Tom Ford
F Nathan Tuddenham, Max Faulkner, Hugh Bond
Foll Angus Murnane, Isaiah Cross, Nelson Troon
Interchange: Jude McGuire, Jake Ashmore, Tynan Oakley, Riley Tuddenham
UNDER-14 RESERVES
NORTHIES V LIONS
At Mars Stadium, Sunday, 10.50am
NORTH BALLARAT
B Pat Collins, Laclan Harris, Rory Abbott
HB Adam Lovett, Lachlan Barnes, Jesse Holloway
C Tom Smart, Tom Murphy, Edward Peucker
HF Ned McInerney, Josh Gollan, Will Byvoet
F Leo Taylor, Charlie Darbin, Oliver Warrick
Foll Blake Pollock, Nathan Ling, Toby Amoore
Interchange: Harvey Driscoll, Dylan Talbot, Hemi Butler, Reuben Hasse, Riley Scott, Angus Watson
REDAN
B Michael Allen-Wythes, Tristan Puddy, James Taylor
HB Blake Kelly, Josh Smith, Gabriel Kalouche
C Bailey Carroll, Zach Lang, George Evans
HF Lachie Abrams, Riley Mackay, Jordan Kroussoratis
F Rory Gunsser, Rory Bentley, Lachlan Kroussoratis
Foll Sam Litras, Ted O’Brien, Jackson Quayle
Interchange: Max Marshman, Declan Atkins, Charlie Mader, Angus Bennett, Orlando Stevens, Archie Kiellerup, Xavier Bennett, Will Middleton, Ziggy Lee
UNDER-12 SENIORS
NORTHIES V SWANS
At Mars Stadium, Sunday, 9.20am
NORTH BALLARAT
B Mason Young, Jacob Britt, Ashton Trainer
HB Rhys Pollock, Tyler Cowan, Nick Sardo
C Alex Convy, Daniel Malcom, Lachlan Newton
HF Tom Palmer, Darcye Moloney, Jamie Sardo
F Travis Baxter, Joe McManus, Oliver Finch
Foll Jed Pertzel, Brandon Ling, Hugh Trigg
Interchange: Zane Attard, Angus Haire, Zac Maclure-Page, Trenton Sands, Max Young, Daniel Norton
BALLARAT
B Toby Jones, Paddy O’Brien, Owen Murphy
HB Nick Glass, Jeremy Lovel, Kolby Strybosch
C Sam Macdonald, Hunter Nairn, Riley Gray
HF Jack Bik, Luke Drummond, Nate Harwood
F Lewis Stone, Eli Smart, Mason O’Loughlin
Foll Harry Alsop, Eli Holloway, Isaac O’Neill
Interchange: Jack Williamson, Wyatt Torney, Chris Boehle-Mitchell, Lachlan Bates, Jamieson Stowe, Brodie Graham
UNDER-12 RESERVES
NORTHIES V LIONS
At Mars Stadium, Sunday, 8.15am
NORTH BALLARAT
B Jed Bently, Will Molesworthy, Nick Convy
HB Jackson McInerney, Luke Connolly, Josh Capoulous
C Simon Neville-Ireland, Taj Bowman, Jack Cleary
HF Tom Sparkman, Maxx Mason, Jake Scott
F Henry Faulkner, Aaron Kelly, Eamon Newton
Foll Baxter Horsburgh, Bond Ripper, Oliver Erikson
Interchange: Jesse Baker, Zach Allen, Nick Young, Riley Barnes, Will Jowlett, Hugh Jackson, Mytheas Porter, Noah Svanosio
REDAN
B Ryan Kroussaratis, Sam Kalio, Brody Gunsser
HB Oliver Pittard, Jordan Roberts, Bailey Mckay
C Ryley Wooller, Jaxon Coon, Will McCahon
HF Henry Marshman, Charile Eckel, Billy Twaites
F Jesse Carroll, Brock Healey, Tom Faull
Foll Will Charles, Tynan Craig-Peters, Cohen Lillingston
Interchange: Jake Abrams, Alex Grima, Scut Quinlan, Luke Adaway, Toby Cuthbertson, Campbell Hoare, Campbell Taylor, Finn Houlihan, Toby Bentley
NETBALL
17/UNDER SENIORS
NORTHIES V LAKERS
At Mars Stadium, Sunday, 3.10pm
North Ballarat: GK Eden Squire, GD Ella Squire, WD Kira Howard, C Lily Pfitzner, WA Maddy Selmon, GA Millie Cross, GS Remy Hooper; reserves, Remy Lawless, Sophie Grylewicz, Tessa O'Callaghan
Lake Wendouree: GK Ellena Raven, GDS Charlotte Todd, WD Annie Bissinella, C Zoe Cowan, WA Paetyn Jarred, GA Mia Conlan, GS Latesha Shanks; Jayde McSparron, Ruby Cheesman, Tessa Canny
17/UNDER RESERVES
NORTHIES V COBRAS
At Mars Stadium, Sunday, 1.55pm
North Ballarat: GK Ayla Huf, GD Courtney Coutts, WD Emily Partington, C Alex Ridley, WA Emily Selmon, GA Hayley Saunders, GS Zoe Polkinghorne; reserves, Tessa Fasham, Nellie Palmer, Annika Haase
Bacchus Marsh: GK Jessica Wardell, GD Siobhan Bradford, WD Annabel Conroy, C Sophie Hine, WA Layla Foster-Travers, GA Rylee Love, GS Megan Harrington; reserves, Alexandra Dellar, Abbey Segrave, Audrey Griffiths
15/UNDER SENIORS
NORTHIES V LAKERS
At Mars Stadium, Sunday, 12.35pm
North Ballarat: GK Keeley Smith, GD Ella Hutchinson, WD Milly Simpson, C Brydi Hutchinson, WA Alana Bodey, GA Poppy Douglass, GS Larni Howard; reserves, Sophie Kurzman, Ava Polkinghorne, Guilia Dunn, Ellah Vanderwent
Lake Wendouree: GK Annie Cowan, GD Rosie Todd, WD Demi Thompson, C Macey Cheesman, WA Rhyley Bath, GA Ellie Carr, GA Talia Hurdsfield; reserves, Bella Clark, Zarli Clark
15/UNDER RESERVES
NORTHIES V LAKERS
At Mars Stadium, Sunday, 11.20am
North Ballarat: GK Charlotte Malcom, GD Elisa Ridley, WD Jess Hawker, C Paige Folett, WA Annabelle Bennett, GA Anna Smart, GS Bridget McManus; reserves, Tyne Hoskin, Georgia Dridan, Charlotte Dolan, Ella Vanderwent
Lake Wendouree: GK Enya Duke, GD Makalah Drew, WD Elise Amarant, C Lily Gilbert, WA Alexandra Grieve, GA Greya Valpied, GS Laura O'Connor; reserves, Cassidy Spratling, Angelique Nunn, Lucy Carter, Juels Valpied
13/UNDER SENIORS
NORTHIES V LAKERS
At Mars Stadium, Sunday, 10am
North Ballarat: GK Emma Aikman, GD Katie Jackson, WD Elly Polkinghorne, C Jemma Amoore, WA Jarrah Bowman, GA Mya Grylewicz, GS Amelia Ridley; reserves, Jesse Stute, Dailey Darbin, Georgia Bodey
Lake Wendouree: GK Molly Clifton-Larkin, GD Sadie Cheesman, WD Morgan James, C Holly McSparron, WA Mia Carter, GA Tess Squire, GS Polly Thompson; reserves, Olivia Black, Tess Clark, Gemma Walton
13/UNDER RESERVES
NORTHIES V DEVILS
At Mars Stadium, Sunday, 8.45am
North Ballarat: GK Annabelle Moloney, GD Rose Murnane, WD Bella Ford, C Georgia Partington, WA Maya Driscoll, GA Maya Howard, GS Gemma Phillips; reserves, Amelia Hoffman, Delaney Troon, Zara Jones, Chloe Vanderwet
Darley: GK Madison Vella, GD Jordy Mace, WD Madeline Richardson, C Sienna Duggan, WA Ayla Scicchitano, GA Charlotte Drevensek, GS Ella Coster; reserves, Emma Shaw, Ava Krajina