Omeara (middle) with Jess Rainsford (left) and Adele Nairn (right). Picture: Adam Trafford
Rokewood-Corindhap's Kate Omeara ran away a comfortable winner in the end in the Central Highlands Netball League's A Grade best and fairest count.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Challengers were hot on her heels throughout the count, making for an entertaining watch.
See who received votes throughout the season in this game-by-game look at the league best and fairest.
ROUND ONE
Carngham-Linton vs Beaufort
L Powell (Beaufort) - 3
A Roberts (Beaufort) - 2
L O'Loughlin (Carngham-Linton) - 1
Bungaree vs Buninyong
L Bourke (Buninyong) - 3
E Riley (Buninyong) - 2
Z Ottavi (Buninyong) - 1
Clunes vs Creswick
S Clark (Creswick) - 3
S Gafa (Creswick) - 2
T Hodge (Clunes) - 1
Waubra vs Dunnstown
T Henderson (Dunnstown) - 3
B Van Rossum (Waubra) - 2
A Purtell (Dunnstown) - 1
Skipton vs Gordon
I Burke (Skipton) - 3
S Palmer (Skipton) - 2
A Van Dyken (Gordon) - 1
Springbank vs Newlyn
B Smith (Springbank) - 3
A Conroy (Springbank) - 2
K Conroy (Springbank) - 1
Learmonth vs Rokewood-Corindhap
K Balazic (Learmonth) - 3
K Omeara (Rokewood-Corindhap) - 2
E Findlay (Learmonth) - 1
READ MORE SPORT
ROUND TWO
Gordon vs Bungaree
M Toohey (Gordon) - 3
S Wade (Bungaree) - 2
L Ewing (Gordon) - 1
Hepburn vs Carngham-Linton
F Folwer (Hepburn) - 3
M Carter (Hepburn) - 2
J O'Donohue (Hepburn) - 1
Ballan vs Clunes
A Panozzo (Clunes) - 3
J Featherston (Clunes) - 2
S Cox (Ballan) - 1
Creswick vs Learmonth
R Grawich (Learmonth) - 3
S Eason (Learmonth) - 2
K Balazic (Learmonth) - 1
Dunnstown vs Skipton
M Williams (Skipton) - 3
R Ezard (Skipton) - 2
I Burke (Skipton) - 1
Buninyong vs Springbank
E Riley (Buninyong) - 3
B Smith (Springbank) - 2
E Squire (Buninyong) - 1
Beaufort vs Waubra
M Quinlan (Beaufort) - 3
A Roberts (Beaufort) - 2
E Christian (Beaufort) - 1
ROUND THREE
Ballan vs Learmonth
S Eason (Learmonth) - 3
S Milera (Learmonth) - 2
K Sutton (Learmonth) - 1
Skipton vs Beaufort
L Powell (Beaufort) - 3
M Williams (Skipton) - 2
M Quinlan (Beaufort) - 1
Newlyn vs Buninyong
Z Ottavi (Buninyong) - 3
L Bourke (Buninyong) - 2
E Squire (Buninyong) - 1
Bungaree vs Dunnstown
M Jeffrey (Dunnstown) - 3
C Van Dreven (Dunnstown) - 2
S Wade (Bungaree) - 1
Springbank vs Gordon
B Smith (Springbank) - 3
A Van Dyken (Gordon) - 2
T Hinchliffe (Springbank) - 1
Hepburn vs Waubra
M Faull (Hepburn) - 3
M Carter (Hepburn) - 2
F Fowler (Hepburn) - 1
Carngham-Linton vs Rokewood-Corindhap
K Omeara (Rokewood-Corindhap) - 3
E Carr (Rokewood-Corindhap) - 2
A Nairn (Rokewood-Corindhap) - 1
ROUND FOUR
Beaufort vs Bungaree
L Powell (Beaufort) - 3
M Quinlan (Beaufort) - 2
S Wade (Bungaree) - 1
Creswick vs Carngham-Linton
S Clark (Creswick) - 3
L Wrigley (Creswick) - 2
D Wheeler (Creswick) - 1
Clunes vs Learmonth
K Balazic (Learmonth) - 3
S Eason (Learmonth) - 2
S Milera (Learmonth) - 1
Gordon vs Newlyn
A Van Dyken (Gordon) - 3
H McCrabb (Gordon) - 2
I Prendergast (Newlyn) - 1
Hepburn vs Skipton
Z Cransberg (Hepburn) - 3
L Howard (Hepburn) - 2
J O'Donohue (Hepburn) - 1
Dunnstown vs Springbank
B Smith (Springbank) - 3
K Lindkvist (Springbank) - 2
T Hinchlifee (Springbank) - 1
Rokewood-Corindhap vs Waubra
K Omeara (Rokewood-Corindhap) - 3
C Dunmore (Waubra) - 2
E Hutchins (Rokewood-Corindhap) - 1
ROUND FIVE
Carngham-Linton vs Ballan
J Palmer (Carngham-Linton) - 3
K Palmer (Carngham-Linton) - 2
E Lyle (Ballan) - 1
Springbank vs Beaufort
C Kydd (Springbank) - 3
B Smith (Springbank) - 2
M Mullane (Beaufort) - 1
Waubra vs Creswick
B Van Rossum (Waubra) - 3
R Murphy (Waubra) - 2
S Bibby (Waubra) - 1
Newlyn vs Dunnstown
M Jeffrey (Dunnstown) - 3
R Collins (Dunnstown) - 2
M Prendergast (Dunnstown) - 1
Buninyong vs Gordon
M Gilbert (Buninyong) - 3
Z Ottavi (Buninyong) - 2
S Strachan (Buninyong) - 1
Bungaree vs Hepburn
Z Cransberg (Hepburn) - 3
A Smith (Hepburn) - 2
L Wade (Bungaree) - 1
Skipton vs Rokewood-Corindhap
K Omeara (Rokewood-Corindhap) - 3
A Nairn (Rokewood-Corindhap) - 2
M Williams (Skipton) - 1
ROUND SIX
Rokewood-Corindhap vs Bungaree
K Omeara (Rokewood-Corindhap) - 3
E Hutchins (Rokewood-Corindhap) - 2
T Murphy (Bungaree) - 1
Dunnstown vs Buninyong
Z Ottavi (Buninyong) - 3
M Gilbert (Buninyong) - 2
S Strachan (Buninyong) - 1
Clunes vs Carngham-Linton
A Panozzo (Clunes) - 3
T Dawson (Carngham-Linton) - 2
C Stinchcombe (Clunes) - 1
Beaufort vs Newlyn
T Avery (Beaufort) - 3
M Quinlan (Beaufort) - 2
K McCahon (Newlyn) - 1
Creswick vs Skipton
M Williams (Skipton) - 3
S Clark (Creswick) - 2
R Ezard (Skipton) - 1
Hepburn vs Springbank
Z Cransberg (Hepburn) - 3
F Fowler (Hepburn) - 2
A Smith (Hepburn) - 1
Ballan vs Waubra
B Van Rossum (Waubra) - 3
C Dunmore (Waubra) - 2
J Morris (Waubra) - 1
ROUND NINE
Springbank vs Ballan
C Kydd (Springbank) - 3
M Quayle (Springbank) - 2
J Monterosso (Ballan) - 1
Dunnstown vs Beaufort
J Dash (Dunnstown) - 3
M Quinlan (Beaufort) - 2
A Purtell (Dunnstown) - 1
Bungaree vs Clunes
O Browning (Bungaree) - 3
T Hodge (Clunes) - 2
I Ryan (Bungaree) - 1
Newlyn vs Creswick
S Clark (Creswick) - 3
I Prendergast (Newlyn) - 2
L Wrigley (Creswick) - 1
Gordon vs Hepburn
J O'Donohue (Hepburn) - 3
A Smith (Hepburn) - 2
F Fowler (Hepburn) - 1
Skipton vs Learmonth
K Balazic (Learmonth) - 3
A Smith (Skipton) - 2
R Grawich (Learmonth) - 1
Buninyong vs Rokewood-Corindhap
Z Ottavi (Buninyong) - 3
E Riley (Buninyong) - 2
K Omeara (Rokewood-Corindhap) - 1
ROUND 10
Learmonth vs Bungaree
E Phelps (Learmonth) - 3
C Chibnall (Learmonth) - 2
K Balazic (Learmonth) - 1
Creswick vs Buninyong
S Strachan (Buninyong) - 3
Z Ottavi (Buninyong) - 2
L Bourke (Buninyong) - 1
Hepburn vs Dunnstown
Z Cransberg (Hepburn) - 3
F Fowler (Hepburn) - 2
A Smith (Hepburn) - 1
Rokewood-Corindhap vs Gordon
K Omeara (Rokewood-Corindhap) - 3
E Denouden (Rokewood-Corindhap) - 2
A Van Dyken (Gordon) - 1
Ballan vs Newlyn
K McCahon (Newlyn) - 3
I Prendergast (Newlyn) - 2
M Prendergast (Newlyn) - 1
Clunes vs Springbank
C Kydd (Springbank) - 3
B Smith (Springbank) - 2
A Ponozzo (Clunes) - 1
Carngham-Linton vs Waubra
E Atkins (Waubra) - 3
B Van Rossum (Waubra) - 2
J Morris (Waubra) - 1
ROUND 11
Buninyong vs Ballan
Z Ottavi (Buninyong) - 3
M Gilbert (Buninyong) - 2
E Riley (Buninyong) - 1
Skipton vs Carngham-Linton
M Williams (Skipton) - 3
I Burke (Skipton) - 2
A Dridan (Skipton) - 1
Newlyn vs Clunes
I Prendergast (Newlyn) - 3
A Panozzo (Clunes) - 2
C Jones (Clunes) - 1
Gordon vs Creswick
G Brennan (Gordon) - 3
S Clark (Creswick) - 2
M Anderson (Gordon) - 1
Beaufort vs Hepburn
J O'Donohue (Hepburn) - 3
F Fowler (Hepburn) - 2
M Carter (Hepburn) - 1
Springbank vs Learmonth
C Johnstone (Springbank) - 3
B Smith (Springbank) - 2
K Sutton (Learmonth) - 1
Dunnstown vs Rokewood-Corindhap
E Denouden (Rokewood-Corindhap) - 3
K Omeara (Rokewood-Corindhap) - 2
T Henderson (Dunnstown) - 1
ROUND 12
Rokewood-Corindhap vs Beaufort
E Denouden (Rokewood-Corindhap) - 3
K Omeara (Rokewood-Corindhap) - 2
J Rainsford (Rokewood-Corindhap) - 1
Carngham-Linton vs Bungaree
J Palmer (Carngham-Linton) - 3
S Wade (Bungaree) - 2
I Ryan (Bungaree) - 1
Clunes vs Buninyong
E Riley (Buninyong) - 3
M Gilbert (Buninyong) - 2
S Riley (Buninyong) - 1
Creswick vs Dunnstown
F Griffiths (Dunnstown) - 3
C Van Dreven (Dunnstown) - 2
M Jeffrey (Dunnstown) - 1
Ballan vs Gordon
G Brennan (Gordon) - 3
A Van Dyken (Gordon) - 2
H McCrabb (Gordon) - 1
Learmonth vs Newlyn
R Grawich (Learmonth) - 3
C Chibnall (Learmonth) - 2
K Balazic (Learmonth) - 1
Waubra vs Skipton
I Burke (Skipton) - 3
A Smith (Skipton) - 2
R Ezard (Skipton) - 1
ROUND 15
Hepburn vs Ballan
J O'Donohue (Hepburn) - 3
M Carter (Hepburn) - 2
F Fowler (Hepburn) - 1
Beaufort vs Clunes
A Roberts (Beaufort) - 3
L Powell (Beaufort) - 2
T Collins (Clunes) - 1
Rokewood-Corindhap vs Creswick
K Omeara (Rokewood-Corindhap) - 3
E Denouden (Rokewood-Corindhap) - 2
E Carr (Rokewood-Corindhap) - 1
Learmonth vs Dunnstown
E Phelps (Learmonth) - 3
J Dash (Dunnstown) - 2
R Grawich (Learmonth) - 1
Newlyn vs Waubra
B Van Rossum (Waubra) - 3
I Prendergast (Newlyn) - 2
C Dunmore (Waubra) - 1
Springbank vs Skipton
T Hinchlifee (Springbank) - 3
B Smith (Springbank) - 2
A Pollock (Skipton) - 1
Carngham-Linton vs Buninyong
Z Ottavi (Buninyong) - 3
L Bourke (Buninyong) - 2
E Riley (Buninyong) - 1
ROUND 17
Creswick vs Ballan
T Mitchell (Creswick) - 3
N Bell (Creswick) - 2
S Clark (Creswick) - 1
Newlyn vs Bungaree
I Prendergast (Newlyn) - 3
L Wade (Bungaree) - 2
S Wade (Bungaree) - 1
Dunnstown vs Carngham-Linton
T Henderson (Dunnstown) - 3
E Reid (Carngham-Linton) - 2
A Purtell (Dunnstown) - 1
Hepburn vs Learmonth
F Fowler (Hepburn) - 3
A Smith (Hepburn) - 2
K Balazic (Learmonth) - 1
Buninyong vs Skipton
S Strachan (Buninyong) - 3
M Gilbert (Buninyong) - 2
I Burke (Skipton) - 1
Gordon vs Waubra
L Ewing (Gordon) - 3
M Toohey (Gordon) - 2
B Van Rossum (Waubra) - 1
Rokewood-Corindhap vs Clunes
K Omeara (Rokewood-Corindhap) - 3
A Nairn (Rokewood-Corindhap) - 2
E Denouden (Rokewood-Corindhap) - 1
LEADERBOARD
Kate Omeara (Rokewood-Corindhap) - 28
Zoe Ottavi (Buninyong) - 20
Bethany Smith (Springbank) - 19
Fiona Fowler (Hepburn) - 15
Shakira Clark (Creswick) - 14
Bethany Van Rossum (Waubra) - 14
George Clarke