FRIDAY AUGUST 23
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Champion Concerto Competition: Ke Lin, East St Kilda, 92 pts, 1, Marianne Broadfoot, Melbourne, 91 pts, 2,Melissa Harris, Highton, 88 pts, 3, Cameron Tait, Ascot Vale, & Sarah Slater, North Fitzroy, 87 pts, HM, Suzanne Moodie, Syndham Vale, 85 pts, HC.
SUNDAY AUGUST 25
One act play festival: The Dumb Waiter, Ballarat National Theatre, Director Julian Oldield, 79.5 pts, 1, Day Trippers, Ararat Theatre Company, Director Pam Wright, 79 pts, 2, The Waiting Room, Ballarat National Theatre, Director Julian Oldfield, 77 pts, 3, The Shooting, Director Helen Rogers, Hartwell Players, 76pts, HM.
Best costumed production: Gabriella Rhymes with Fella, Director Joanne Hempel, Hartwell Players.
Best support player, male: Alan Stone, Henri in A Light Lunch, Mount Players.
Best support player, female: Kellie Raymond, Belinda, in Dreams of Justine, Hartwell Players.
Best male actor: Leon Hanrahan, Gus in The Dumb Waiter, Ballarat National Theatre.
Best female actor: Louise Brown, Doris in Day Trippers, Ararat Theatre Company.
Jean Barklamb memorial prize for best director: Pam Wright, Day Trippers, Ararat Theatre Company.
MONDAY AUGUST 26
Piano solo 12 Years & under, DIVISION 1: Mary Asamaphan, Caroline Springs, 83 pts, 1, Jesse Leith, Daylesford, 80 pts, 2, Stephanie Boadle, Ballarat, 79 pts,3, Georgina Walker, Ballarat & Ria Yearwood, Wendouree & Meagan Howlett, Ballarat, 78 pts, HM, Lachlan Millar, Creswick & Lily Nishiyama, Alfedton, 77 pts, HC.
Piano solo, 12 Years & under, Division 2: Danielle Forbes, Delacombe, 81 pts, 1, Peter Toohey Springbank, 80 pts, 2, James Lyttle, Wendouree, 79 pts, 3, Matthew Doolan, Creswick & Asako Saito, Ballarat, 78 pts, HM, Felicity Walls, Invermay & Nicole Worthington, Musk Vale, 77 pts, HC.
Popular piano solo, 12 Years & under, Division 1: Matthew Wilson, Learmonth, 95 pts, Matthew Doolan, Creswick, 80 pts, 2, Jessica Lisle, Ballarat, 79 pts, 3, Georgina Walker, Ballarat, 78 pts, HM, Stephanie Weaver, Lake Wendouree, Nicole Worthington, Musk Vale & Felicity Walls, Invermay, 77 pts, HC.
Popular piano solo, 12 Years & under Division 2:Jesse Leith, Daylesford, 81 pts, 1, Danielle Forbes, Delacombe, 80 pts, 2, Asako Saito, Ballarat, 79 pts, 3, Stephanie Longhurst, Mt Clear & Sheridan Findlay, Ballarat, 78 pts, HM, Peter Toohey, Springbank & Katherine Vrieze, Ballarat, 77 pts, HC.
MISS E CONAUGHTON MEMORIAL PRIZE: Won by: Matthew Wilson, Learmonth.
TUESDAY AUGUST 27
Novice piano solo, 14 years & under: Elizabeth Ford, Portilla, 81 pts, 1, David Kennelly, Ballarat, 80 pts, 2, Christopher Roache, Lake Gardens, 79 pts, 3, Sarah Clark, Smythes Creek, Patrick Gibney, Ballarat, Elise Nuridin, Delacombe & Sarah Harris, Ballarat 78 pts, HM.
Piano solo by an australian composer, 14 years & under: Nathaniel Taylor, Mt Clear, 85 pts, 1, Ainslie Matthews, Beaufort, 81 pts, 2, Daphne Hiew, Alfredton, 80 pts, 3, Elizabeth Ford, Portilla & Dantelle Forbes, Delacombe, 79 pts, HM, Christopher Smith, Ballarat North, Peter Toohey, Springbank, Jessica Lisle, Ballarat & Johannah Arthurson, Ballarat, 78 pts, HC.
Popular piano solo, 14 years & under: Nathaniel Taylor, Mt Clear & Aleece McPhail, Ballarat, 84 pts, 1, Elizabeth Ford, Portilla & Ainslie Matthews, Beaufort, 83 pts, 2, David Kennelly, Ballarat, 81 pts, 3, Daphne Hiew, Alfredton & Alicia Davis, Wendouree, 80 pts, HM, Patrick Gibney, Ballarat, Christopher Roache, Lake Gardens & Jessica Lisle, Ballarat, 79 pts, HC.
Florence Lee prize: Won by: Nathaniel Taylor, Mt Clear.
Percy Campbell prize: Won by: James Hughes, Ballarat.
Piano solo, 14 years & under: James Hughes, Ballarat, 91 pts, 1, Ainslie Matthews, Beaufort, 90 pts, 2, Daphne Hiew, Alfredton, 88 pts, 3, Nathaniel Taylor, Mt Clear, Christopher Roache, Lake Gardens & Danielle Forbes, Delacombe, 79 pts, HM, Elizabeth Ford, Portilla, Aleece MacPhail, Ballarat, David Kennelly, Ballarat, Kathleen Winder, Greendale & Sarah Harris, Ballarat, 78 pts, HC.
Novice piano solo, 16 years & under: Amie Crump, Ballarat, 80 pts,1, Naomi Nuridin, Delacombe, 79 pts, 2, Samuel Hare, Maryborough, 78 pts, 3, Melinda Pink, Mt Helen & Sarah Hardy, Ballarat, 77 pts, MM, Edmund Denton, Ballarat, 76 pts, HC.
Piano solo, 16 years Ainslie Matthews, Beaufort, 82 pts, 1, David Lambert, Alfredton, 81 pts, 2, Adele Lee, Lake Gardens & Daphne Hiew, Alfredton 80 pts, 3, Bethany Taylor, Mt Clear, Kate Campbell, Addington & Rachael Vrieze, Ballarat, 79 pts, HM, Sarah Alexander, Daylesford, 78 pts, HC.
Popular piano solo: David Lambert, Alfredton, 87 pts, 1, Kate Campbell, Addington, 85 pts, 2, Adele Lee, Lake Gardens, 80 pts, 3, Rachael Vrieze, Ballarat, 79 pts, HM, Samuel Hare, Maryborough, Bethany Taylor, Mt Clear & Melinda Pink, Mt Helen. 78 pts, HC.
Miss E Conaughton Memorial prize:. Won by: David Lambert, Alfredton.
VCE students solo: Work of a 20th Century Composer Penelope McCabe, Horsham, 81 pts, 1, Johannes Luebbers, Blackburn, 80 pts, 2, Natalie Thomson, Wendouree, 79 pts, 3.
Piano solo, 18 years & under: Penelope McCabe, Horsham, 81 pts,1, David Wiskin, Blackburn, 80 pts, 2, Natalie Thomson, Wendouree & Julian Alban, Black Hill, 79 pts, 3, Melanie Matthews, Alfredton, 78 pts, HM, Jessica Martin, Ballarat, Sarah Alexander, Daylesford & Jim Millar, Creswick, 77 pts HC.
VCE students solo: Work of a pre-20th Century Composer Penelope McCabe, Horsham, 79 pts, 1, Melanie Matthews, Alfredton, 78 pts, 2, David Wiskin, Blackburn, 77 pts, 3.
Popular piano solo, 18 years & under: Johannes Luebbers, Blackburn, 81 pts, 1, Jessica Martin, Ballarat, 80 pts, 2, Jim Millar, Creswick, 79 pts, 3, Natalie Thomson, Wendouree, HM.
An Encouragement prize: Won by: David Wiskin, Blackburn.