Burrumbeet Races: Pictures

Hannah Boag, 4, Ballarat.
Hannah Boag, 4, Ballarat.
Evie Caldow, 10 and Ruby Caldow, 12, of Ballarat

Evie Caldow, 10 and Ruby Caldow, 12, of Ballarat

Scott Beaumont (Scarsdale), Amy Somerville (Scarsdale) and Dana Grundell (Cambrian Hill)

Scott Beaumont (Scarsdale), Amy Somerville (Scarsdale) and Dana Grundell (Cambrian Hill)

Race 1- 1st- Regaliti with jockey Amber Sims and 2nd- Ronald John with jockey Regan Bayliss

Race 1- 1st- Regaliti with jockey Amber Sims and 2nd- Ronald John with jockey Regan Bayliss

Charlie Quick and Tim Beggs with Regaliti who won race 1.

Charlie Quick and Tim Beggs with Regaliti who won race 1.

Brigette Cox of Bendigo

Brigette Cox of Bendigo

Brigette Cox of Bendigo

Brigette Cox of Bendigo

Lauren Symons (Ballarat), Katrina Scilini (St Arnaud) and Jane Symons (Buninyong)

Lauren Symons (Ballarat), Katrina Scilini (St Arnaud) and Jane Symons (Buninyong)

Seth Woodroffe, 1, Sheridan Matthews and Mathew Woodroffe of Greendale

Seth Woodroffe, 1, Sheridan Matthews and Mathew Woodroffe of Greendale

Race 2- Mad Mick takes off after losing his jockey before the race.

Race 2- Mad Mick takes off after losing his jockey before the race.

Race 2- Amaverde with jockey Harry Coffey

Race 2- Amaverde with jockey Harry Coffey

Race 2- Amaverde with Stevie Payne and jockey Harry Coffey

Race 2- Amaverde with Stevie Payne and jockey Harry Coffey

Brigette Cox of Bendigo, Janine Balharrie (Soldiers Hill) and Bonnie Cerchi (Melbourne). Fashions on the field

Brigette Cox of Bendigo, Janine Balharrie (Soldiers Hill) and Bonnie Cerchi (Melbourne). Fashions on the field

Bryce Mason (Ballarat). Fashions on the field.

Bryce Mason (Ballarat). Fashions on the field.

Liam Renga, 10, and Tiana Renga, 6 of Ballarat. Fashions on the Field.

Liam Renga, 10, and Tiana Renga, 6 of Ballarat. Fashions on the Field.

Race 3- Ellascent with jockey Harry Coffey

Race 3- Ellascent with jockey Harry Coffey

Estelle Grimaud, 7, Taylors Lakes and Annabelle Moloney, 7, Buninyong

Estelle Grimaud, 7, Taylors Lakes and Annabelle Moloney, 7, Buninyong

Kevin Murnane and Peter Murnane of Alfredton

Kevin Murnane and Peter Murnane of Alfredton

Zach van Berkel, Chantel Latch, Millie Diamond, Donna Gleeson and William Diamond of Miners Rest

Zach van Berkel, Chantel Latch, Millie Diamond, Donna Gleeson and William Diamond of Miners Rest

Race 4- Zounite with jockey Ryan Plumb

Race 4- Zounite with jockey Ryan Plumb

Abel Cannane, 2, Ballarat

Abel Cannane, 2, Ballarat

London Dyson, 2, and Shane Mathews of Ballarat

London Dyson, 2, and Shane Mathews of Ballarat

Race 5- Tequila Queen with jockey Ryan Plumb

Race 5- Tequila Queen with jockey Ryan Plumb

Abbey Murphy, 14, Jaya Keogh, 15, and Teah Rosenow, 14, of Ballarat.

Abbey Murphy, 14, Jaya Keogh, 15, and Teah Rosenow, 14, of Ballarat.

Ebony Cosway, 5, Thereas Cosway, Ahlia Cosway, 9, Zac Cosway, 7, of Miners Rest.

Ebony Cosway, 5, Thereas Cosway, Ahlia Cosway, 9, Zac Cosway, 7, of Miners Rest.

David Stevens, Joan Stevens, Joy Smith and Bessie Scandrett of Ballarat.

David Stevens, Joan Stevens, Joy Smith and Bessie Scandrett of Ballarat.

Lauren Grimaud, Rachel Grimaud and Emma Grimaud of Melbourne.

Lauren Grimaud, Rachel Grimaud and Emma Grimaud of Melbourne.

Alan Stott playing in the Golden City Jazz Band.

Alan Stott playing in the Golden City Jazz Band.

Peta Sheppard, Melinda Wylie and Damien Miles of Ballarat.

Peta Sheppard, Melinda Wylie and Damien Miles of Ballarat.

Lesley Ellison (Learmonth) and Hayley Sammut (Melbourne).

Lesley Ellison (Learmonth) and Hayley Sammut (Melbourne).

James Ford (London) and Mark Gilbert (Kangaroo Island)

James Ford (London) and Mark Gilbert (Kangaroo Island)

Race 6- Diarchy with jockey Samantha Noble

Race 6- Diarchy with jockey Samantha Noble

Marie Charles, Rhonnie Dryme, June Ham Laureen Rhodes of Ballarat

Marie Charles, Rhonnie Dryme, June Ham Laureen Rhodes of Ballarat

James McCallum (Beaufort),  Magdalena Hagge (Sweden) and Abbey Wardley (Beaufort)

James McCallum (Beaufort), Magdalena Hagge (Sweden) and Abbey Wardley (Beaufort)

Race 7- Burrumbeet Cup Heisman with jockey Harry Coffey

Race 7- Burrumbeet Cup Heisman with jockey Harry Coffey

Race 7- Burrumbeet Cup Heisman with jockey Harry Coffey

Race 7- Burrumbeet Cup Heisman with jockey Harry Coffey

Race 7- Burrumbeet Cup Presentations. Connections of Heisman including Deane Lester, Darren Weir and Harry Coffey .

Race 7- Burrumbeet Cup Presentations. Connections of Heisman including Deane Lester, Darren Weir and Harry Coffey .

Race 7- Burrumbeet Cup Presentations Deane Lester, Darren Weir and Harry Coffey

Race 7- Burrumbeet Cup Presentations Deane Lester, Darren Weir and Harry Coffey