VICTORIAN FOOTBALL LEAGUE
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
NORTH BALLARAT ROOSTERS 4.6 6.11 10.11 17.15 (117)
COLLINGWOOD 4.3 11.3 15.6 17.7 (109)
GOALS – North Ballarat: Hooper 5 Couch 4 Eades 2 Lanyon Bastinac Black Peters George Sewell.
Collingwood: White 3 Young 2 Kennedy 2 Karnezis 2 Moloney Blair Matheson Monkhorst Mennen Cox Gray Witts.
BEST – North Ballarat: Bastinac Hooper Couch Dumont Lockyer Peters. Collingwood: Witts Young Pendlebury Armstrong White Taylor.
FOOTBALL
BALLARAT
SENIORS
Ballarat 16.7 (103) d Bacchus Marsh 7.8 (50)
East Point 14.12 (96) d Darley 10.12 (72)
Redan 28.11 (179) d Melton South 12.10 (82)
North Ballarat City 26.12 (168) d Melton 3.6 (24)
Sunbury 13.15 (93) d Sebastopol 8.3 (51)
RESERVES
Bacchus Marsh 8.11 (59) d Ballarat 1.5 (11)
Darley 9.10 (64) d East Point 3.13 (31)
Redan 29.21 (195) d Melton South 0.1 (1)
Melton 12.6 (78) d North Ballarat City 11.6 (72)
Sunbury 19.15 (129) d Sebastopol 1.3 (9)
UNDER-18.5
Bacchus Marsh 9.5 (59) d Ballarat 4.7 (31)
East Point 26.10 (166) d Darley 1.3 (9)
Redan 23.13 (151) d Melton South 5.2 (32)
North Ballarat City 10.5 (65) d Melton 5.9 (39)
Sunbury 16.7 (103) d Sebastopol 5.6 (36)
CENTRAL HIGHLANDS
SENIORS
Bungaree 15.6 (96) d Creswick 8.6 (54)
Hepburn 16.12 (108) d Ballan 6.4 (40)
Buninyong 21.20 (146) d Clunes 5.5 (35)
Beaufort 12.7 (79) d Learmonth 8.7 (55)
Dunnstown 14.13 (97) d Daylesford 9.8 (62)
Springbank 22.14 (146) d Smythesdale 5.2 (32)
Newlyn 10.8 (68) d Rokewood Corindhap 7.5 (47)
Carngham Linton 11.10 (76) d Skipton 11.7 (73)
Gordon 12.11 (83) d Waubra 8.11 (59)
RESERVES
Bungaree 14.16 (100) d Creswick 3.1 (19)
Ballan 18.8 (116) d Hepburn 6.6 (42)
Buninyong 14.18 (102) d Clunes 3.0 (18)
Beaufort 12.6 (78) d Learmonth 4.6 (30)
Daylesford 12.16 (88) d Dunnstown 5.7 (37)
Springbank 28.24 (192) d Smythesdale 1.0 (6)
Rokewood Corindhap 9.8 (62) d Newlyn 4.7 (31)
Skipton 15.15 (105) d Carngham Linton 2.3 (15)
Gordon 12.7 (79) d Waubra 6.7 (43)
UNDER-18
Bungaree 10.13 (73) d Creswick 2.5 (17)
Hepburn 12.7 (79) d Ballan 4.8 (32)
Clunes 13.5 (83) d Buninyong 8.9 (57)
Beaufort 8.9 (57) d Learmonth 5.9 (39)
Daylesford 20.16 (136) d Dunnstown 0.1 (1)
Springbank 5.11 (41) d Smythesdale 5.7 (37)
Newlyn 9.5 (59) d Rokewood Corindhap 6.4 (40)
Skipton 15.23 (113) d Carngham Linton 1.0 (6)
Waubra 19.13 (127) d Gordon 1.0 (6)
UNDER-15
Creswick 20.11 (131) d Bungaree 1.0 (6)
Hepburn 13.10 (88) d Ballan 1.3 (9)
Clunes 10.6 (66) d Buninyong 3.4 (22)
Beaufort 5.8 (38) d Learmonth 5.6 (36)
Dunnstown 13.7 (85) d Daylesford 3.2 (20)
Springbank 7.12 (54) d Smythesdale 3.2 (20)
Newlyn 12.14 (86) d Rokewood Corindhap 5.0 (30)
Carngham Linton 5.3 (33) d Skipton 0.9 (9)
Gordon 4.6 (30) d Waubra 3.6 (24)
MARYBOROUGH CASTLEMAINE
SENIORS
Newstead 11.8 (74) d Campbells Creek 8.18 (66)
Carisbrook, 13.8 (86) d Royal Park 9.5 (59)
Harcourt 19.15 (129) d Dunolly 10.10 (70)
Lexton 28.16 (184) d Maldon 7.6 (48)
Navarre 22.17 (149) d Maryborough Rovers 4.4 (28)
Talbot 19.10 (124) d Trentham 9.7 (61)
RESERVES
Navarre 24.13 (157) d Maryborough Rovers 1.0 (6)
Talbot 19.15 (129) d Trentham 4.3 (27)
Campbells Creek 17.7 (109) d Newstead 11.8 (74)
Carisbrook 15.9 (99) d Royal Park 10.7 (67)
Dunolly 8.7 (55) d Harcourt 7.9 (51)
Lexton 41.18 (264) d Maldon 1.1 (7)
UNDER-17
Newstead 21.18 (144) d Campbells Creek 1.1 (7)
Carisbrook 34.8 (212) d Royal Park 1.1 (7)
Trentham 21.18 (144) d Talbot 1.1 (7)
UNDER-14.5
Campbells Creek 19.14 (128) d Newstead 1.0 (6)
Carisbrook 18.17 (125) d Royal Park 2.0 (12)
Maldon 23.14 (152) d Lexton 2.1 (13)
Navarre 10.7 (67) d Maryborough Rovers 5.4 (34)
UNDER-11.5
Campbells Creek 8.2 (50) d Newstead 3.1 (19)
Royal Park 2.4 (16) d Carisbrook 0.0 (0)
Maldon 2.9 (21) d Lexton 0.0 (0)
Trentham 20.6 (126) d Talbot 0.0 (0)
MININERA
SENIORS
Glenthompson Dunkeld 28.15 (183) d Caramut 5.7 (37)
Penshurst 26.20 (176) d SMW Rovers 6.3 (39)
Wickliffe Lake Bolac 19.19 (133) d Moyston Willaura 4.8 (32)
Hawkesdale Macarthur 30.18 (198) d Ararat Eagles 6.0 (36)
Lismore Derrinallum 25.26 (176) d Woorndoo Mortlake 4.7 (31)
Tatyoon 34.18 (222) d Great Western 6.4 (40)
RESERVES
Glenthompson Dunkeld 15.6 (96) d Caramut 5.6 (36)
SMW Rovers 15.10 (100) d Penshurst 6.7 (43)
Wickliffe Lake Bolac 13.9 (87) d Moyston Willaura 0.5 (5)
Hawkesdale Macarthur 29.24 (198) d Ararat Eagles 0.0 (0)
Lismore Derrinallum 23.18 (156) d Woorndoo Mortlake 2.2 (14)
Tatyoon 28.12 (180) d Great Western 5.9 (39)
UNDER-16.5
Hawkesdale Macarthur 8.10 (58) d Ararat Eagles 0.0 (0)
Tatyoon 9.18 (72) d Great Western 2.3 (15)
Moyston Willaura 12.12 (84) d Lismore Derrinallum 0.0 (0)
Penshurst d Glenthompson Dunkeld by forfeit
NETBALL
BALLARAT
A-GRADE
Ballarat 86 d Bacchus Marsh 23
East Point 50 d Darley 24
Redan 56 d Melton South 31
North Ballarat City 73 d Melton 38
Sunbury 57 d Sebastopol 34
A-RESERVE
Bacchus Marsh 38 d Ballarat 30
East Point 53 d Darley 27
Redan 48 d Melton South 33
North Ballarat City 34 d Melton 24
Sunbury 60 d Sebastopol 23
B-GRADE
Bacchus Marsh 39 d Ballarat 15
East Point 26 d Darley 21
Redan 45 d Melton South 8
North Ballarat City 27 d Melton 21
Sunbury 28 d Sebastopol 13
C-GRADE
Ballarat 29 d Bacchus Marsh 22
East Point 32 d Darley 20
Melton South 28 d Redan 25
North Ballarat City 41 d Melton 27
Sunbury 46 d Sebastopol 29
19/UNDER
Ballarat 47 d Bacchus Marsh 8
Darley 31 d East Point 23
Redan 59 d Melton South 3
Melton 43 d North Ballarat City 22
Sebastopol 32 d Sunbury 18
CENTRAL HIGHLANDS
A-GRADE
Ballan 41 d Hepburn 29
Bungaree 43 d Creswick 31
Buninyong 78 d Clunes 28
Dunnstown 51 d Daylesford 34
Waubra 53 d Gordon 51
Learmonth 51 d Beaufort 27
Rokewood-Corindhap 27 d Newlyn 22
Skipton 59 d Carngham-Linton 35
Springbank 89 d Smythesdale 18
B-GRADE
Ballan 38 d Hepburn 31
Bungaree 40 d Creswick 21
Clunes 31 d Buninyong 29
Dunnstown 37 d Daylesford 18
Waubra 71 d Gordon 9
Learmonth 60 d Beaufort 16
Rokewood-Corindhap 33 d Newlyn 20
Skipton 58 d Carngham-Linton 11
Springbank 52 d Smythesdale 12
C-GRADE
Hepburn 35 d Ballan 18
Bungaree 38 d Creswick 28
Clunes 33 d Buninyong 31
Dunnstown 29 d Daylesford 26
Waubra 42 d Gordon 29
Learmonth 40 d Beaufort 13
Rokewood-Corindhap 19 d Newlyn 18
Skipton 40 d Carngham-Linton 19
Springbank 28 d Smythesdale 16
17/UNDER
Ballan 30 d Hepburn 21
Bungaree 56 d Creswick 17
Buninyong 22 d Clunes 20
Dunnstown 33 d Daylesford 5
Gordon 37 d Waubra 20
Learmonth 29 d Beaufort 23
Rokewood-Corindhap v Newlyn not submitted
Carngham-Linton 34 d Skipton 11
Springbank 41 d Smythesdale 13
15/UNDER
Hepburn 46 d Ballan 5
Bungaree 39 d Creswick 15
Buninyong 20 d Clunes 15
Dunnstown 26 d Daylesford 15
Gordon 33 d Waubra 8
Learmonth 18 d Beaufort 15
Rokewood-Corindhap v Newlyn not submitted
Skipton 14 d Carngham-Linton 13
Springbank 19 drew Smythesdale 19
13/UNDER
Hepburn 29 d Ballan 19
Bungaree 45 d Creswick 8
Buninyong 26 d Clunes 8
Daylesford 28 d Dunnstown 4
Gordon 35 d Waubra 4
Beaufort 35 d Learmonth 8
Newlyn 30 d Rokewood-Corindhap 0
Skipton 22 d Carngham-Linton 7
Smythesdale 15 d Springbank 11
MARYBOROUGH CASTLEMAINE
A-GRADE
Newstead 66 d Campbells Creek 28
Carisbrook 66 d Royal Park 37
Harcourt 39 d Dunolly 12
Maldon 31 d Lexton 29
Navarre d Maryborough Rovers, no score
Trentham 56 d Talbot 18
Avoca v Natte Bealiba on Sunday
B-GRADE
Newstead 48 d Campbells Creek 41
Carisbrook 38 d Royal Park 15
Harcourt 55 d Dunolly 13
Maldon 33 d Lexton 29
Navarre 55 d Maryborough Rovers 15
Trentham 47 d Talbot 26
Avoca v Natte Bealiba on Sunday
C-GRADE
Campbells Creek 39 d Newstead 32
Carisbrook 28 d Royal Park 26
Harcourt 59 d Dunolly 3
Lexton 29 d Maldon 27
Navarre 25 d Maryborough Rovers 13
Trentham 27 d Talbot 21
Avoca v Natte Bealiba on Sunday
17/UNDER
Campbells Creek 38 d Newstead 29
Carisbrook 22 d Royal Park 13
Harcourt bye
Lexton 22 d Maldon 12
Navarre 31 d Maryborough Rovers 28
Talbot 30 d Trentham 20
Avoca v Natte Bealiba on Sunday
15/UNDER
Campbells Creek 21 d Newstead 19
Carisbrook 37 d Royal Park 14
Harcourt 27 d Dunolly 23
Lexton 26 d Maldon 6
Maryborough Rovers 37 d Navarre 20
Trentham 31 d Talbot 22
Avoca v Natte Bealiba on Sunday
13/UNDER
Campbells Creek 16 d Newstead 12
Carisbrook 70 d Royal Park 5
Harcourt 29 d Dunolly 18
Lexton 15 d Maldon 14
Maryborough Rovers 57 d Navarre 2
Talbot 45 d Trentham 5
Avoca v Natte Bealiba on Sunday
MININERA
A-GRADE
Glenthompson-Dunkeld 90 d Caramut 18
Penshurst 56 d SMW Rovers 55
Moyston Willaura 60 d Wickliffe Lake Bolac 21
Hawkesdale Macarthur 57 d Ararat 38
Woorndoo-Mortlake 48 d Lismore Derrinallum 34
B-GRADE
Glenthompson-Dunkeld 52 d Caramut 21
Penshurst 55 d SMW Rovers 25
Wickliffe Lake Bolac 25 d Moyston Willaura 19
Hawkesdale Macarthur 37 d Ararat 25
Woorndoo-Mortlake 47 d Lismore Derrinallum 19
C-GRADE
Glenthompson-Dunkeld 38 d Caramut 15
Penshurst 22 d SMW Rovers 16
Moyston Willaura 29 d Wickliffe Lake Bolac 18
Hawkesdale Macarthur 25 d Ararat 23
Woorndoo-Mortlake 34 d Lismore Derrinallum 21
17/UNDER
Glenthompson-Dunkeld 41 d Caramut 3
Penshurst 50 d SMW Rovers 20
Moyston Willaura bye
Hawkesdale Macarthur 50 d Ararat 15
Woorndoo-Mortlake 38 d Lismore Derrinallum 25
15/UNDER
Glenthompson-Dunkeld bye
Penshurst bye
Moyston Willaura 41 d Wickliffe Lake Bolac 16
Hawkesdale Macarthur 32 d Ararat 10
Woorndoo-Mortlake 40 d Lismore Derrinallum 3
13/UNDER
Glenthompson-Dunkeld 31 d Caramut 3
Penshurst bye
Wickliffe Lake Bolac 18 d Moyston Willaura 9
Hawkesdale Macarthur 22 d Ararat 2
Woorndoo-Mortlake bye
BASKETBALL
WOMEN
Ballarat Rush finished 11 points short of Kilsyth at Kilsyth in its South East Australian Basketball League season-ender.
KILSYTH 22 41 59 90
RUSH 14 31 52 79
Rush top-scores: Liv Thompson 26pts (14 rebounds), Kasey Burton 19
MEN
Ballarat Miners stake their spot in the South East Australian Basketball League finals with a seven-point win in overtime in Kilsyth on Saturday night.
MINERS 20 35 49 63 76
KILSYTH 17 32 48 62 69
Miners top-scores: Roy Booker 26 points, Gregg Thondique 16 (11 rebounds), Anthony Fisher 15 (10 rebounds)
SOCCER
NPLV1
Ballarat Red Devils 4 d Brunswick City 0
MEN'S STATE LEAGUE FOUR WEST
Altona North 2 d Sebastopol Vikings 1