Jason Bailey is among the early favourites for the Stawell Gift.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Bailey, who is coached by former sprinter Todd Ireland, is quoted at $4 going into Saturday heats at Central Park.
Emerging athlete Matt Burleigh is rated an $8 chance, while Daniel Sonsini is $11.
Last year's Stawell Gift winner Jacob Despard is $16
Lachlan Sheffield is $6 along with Leonard King and Newcastle runner Jack Newman.
Sophia Fighera is Stawell Women's Gift Sophia Fighera favourite at $3.30.
Reigning champion Elizabeth Forsyth is $14.
Other early favourites are Zoe Neale $4.80, Bree Masters $5 and Fighera's teammate Alexia Loizou $5 and Steph Jinks at $6
Maddie Coates, who start one metre behind scratch is $7 and national 400m champion Lauren Wells $11.
STAWELL GIFT HEATS
1 HEAT 13.22pm
RED Isaac Dunmall (Carnegie) 4
WHITE Jack Colgrave (Havenview) 6
BLUE Brett Richards (Mansfield Park) 6.25
YELLOW Hamish Robertson (Cheltenham) 6.75
GREEN Joshua Henthorn (Maiden Gully) 7.5
PINK Harrison Kerr (Park Orchards) 8.25
BLACK Matthew Eddy (Narree Warren) 9.25
GREY Dan Lemoto (Hobart) 10
2 HEAT 13.25pm
RED Brendan Ashcroft (Hawthorn) 4.5
WHITE Kuei Kuei (Hillbank) 6
BLUE Maki Loukeris (Melbourne) 6.25
YELLOW Leonard King (Pyrmont) 6.75
GREEN Aaron Pateman (Grafton) 7.5
PINK Nicholas Antonino (North Croydon) 8.25
BLACK Shaun Hargreaves (Brooklyn) 9.25
GREY Nick Magree (Ferntree Gully) 10
3 HEAT 13.28pm
RED Michael Hanna (Connells Point) 4.75
WHITE Jarno Dolezal (Frederickton) 6
BLUE John Evans (Mount Barker) 6.25
YELLOW Jahrod Foley (Tambah) 6.75
GREEN Conor Loughnan (Tanawha) 7.5
PINK Ted Belcher (Tanawah) 8.25
BLACK Callum James (Albert Park) 9.5
GREY Peter O'Dwyer (Ballarat) 10
4 HEAT 13.31pm
RED Ryan McNamara (Watsonia) 4.75
WHITE Murdoch Finch (Bilinga) 6
BLUE Tom Tanojevic (Hampton) 6.5
YELLOW Brendan Matthews (Palmerston) 6.75
GREEN Brandon Clark (Rokeby) 7.5
PINK Luke Whitney (Bridgewater) 8.25
BLACK Max Punchihewa (Epping) 9.75
GREY Ryan Hoffman (Nerang) 10
5 HEAT 13.34pm
RED Liam Moss (Glen Osmond) 4.75
WHITE Hudson Berry (Connells Point) 6
BLUE Kenneth Vuong (Lidcombe) 6.5
YELLOW Elijah Cross (Redan) 7
GREEN Hamish Adams (Croydon North) 7.75
PINK Paddy Turner (Ararat) 8.25
BLACK DANIEL Steinhauser (Thurgoona) 9.75
GREY Robert Spencer (North Melbourne) 10
6 HEAT 13.37pm
RED Max Mason (Centenary Heights) 5
WHITE Lochlan Jouvelet (Cranbourne North) 6
BLUE Jasper Nettlefold (Rye) 6.5
YELLOW Carl Morehouse (Elwood) 7
GREEN Liam Dooley (Ivanhoe) 7.75
PINK Paul Tancredi (Essendon) 8.25
BLACK Bikramjeet Singh (Coburg North) 9.75
GREY Craig Foley (Camberwell) 10
7 HEAT 13.40pm
RED Max Hagicostas (Henley Beach) 5
WHITE Spencer Browne (Scoresby) 6
BLUE Aaron Leferink (cheltenham) 6.5
YELLOW Dhruv Rodrigues Chico (Clayton South) 7
GREEN James Mistarz (Ringwood) 7.75
PINK Mathew Currie (Surfers Paradise) 8.5
BLACK Chris Vi (St Albans) 10
GREY Luke Mitchell (Heathmont) 10
8 HEAT 13.43pm
RED John Howe (Bellerive) 5
WHITE Dominic Mah (Little Bay) 6
BLUE Ali Assaad (Williamstown) 6.5
YELLOW Denzel Brooks (Vale Park) 7
GREEN Jayden Gilfillan (Robina) 8
PINK Mitchell Tucker (Warradale) 8.5
BLACK Kristerfer Kardakovski (Epping) 10
GREY Noddy Angelakos (East Keilor) 10
9 HEAT 13.46pm
RED Mitchell Pateman (Junction Hill) 5
WHITE Sam Mispelhorn (Bonogin) 6
BLUE Ryan Neale (Palm Beach) 6.5
YELLOW Thomas Moloney (Largs) 8
PINK Andrew Boudrie (Altona) 8.5
BLACK Cam Dunbar (Ringwood East) 10
GREY David Gross (Happy Valley) 10
10 HEAT 13.49pm
RED Jacob Despard (Lindisfarne) 0.75
WHITE Evan Jarvis (Thornlie) 5.25
BLUE David Mould (Kingsford) 6
YELLOW Timothy Delahunty (Carrara) 6.5
GREEN Aidan Green (Blackburn) 7.25
PINK Aaron de Jager (Robertson) 8
BLACK Mason Keast (Delacombe) 8.75
GREY Joshua Tiu (Doncaster) 10
11 HEAT 13.52pm
RED Mitchell Williams (Tugun) 1
WHITE Teri Fragiadakis (Sylvania) 5.25
BLUE Yan Teo (Maroubra) 6
YELLOW Kieran Gordon (Mermaid Beach) 6.5
GREEN Tim Eschebach (Brisbane) 7.25
PINK Ernie Leseberg (Tascott) 8
BLACK Matthew Hargreaves (Elwood) 8.75
GREY Jason Bailey (Pakenham) 10
12 HEAT 13.55pm
RED Michael Romanin (Preston) 1.5
WHITE Jara Konteh (Footscray) 5.5
BLUE Michael Beltrame (Abbotsford) 6
YELLOW Hugh Hoffmann (Ballarat) 6.5
GREEN Luke Eckford (Tenabit) 7.25
PINK Rupert Lugo (Richmond) 8
BLACK Jarrod Whittaker (Jimboomba) 8.75
GREY David Polichovski (Seaford) 10
13 HEAT 13.58pm
RED Joshua Ross (Budgewoi) 2
WHITE Aidan Debernardi (Mt Martha) 5.75
BLUE Harrison Williams (Aberfeldie) 6
YELLOW Eli Hall (Randwick) 6.5
GREEN Stuart Rooke (Macleod) 7.25
PINK Ronan Berne (Sunbury) 8
BLACK Dominic Hoskins (Albion) 9
GREY Shahir Naga (Sunshine North) 10
14 HEAT 14.01pm
RED Harrison Hunt (Wynn Vale) 2.5
WHITE Jeremy Hill (Canning Vale) 6
BLUE Kash Powell (Caringbah) 6
YELLOW Luke Houlihan (Marion) 6.5
GREEN Daniel Sonsini (Wantirna) 7.25
PINK Tyron Cox (Cable Beach) 8
BLACK Lachlan Sheffield (Fulham) 9
GREY Dean Dobric (St Kilda) 10
15 HEAT 14.04pm
RED Matthew Rizzo (Langwarrin) 2.75
WHITE Christopher Li (Beverly Hills) 6
BLUE Taylor Sharpe (Booragoon) 6
YELLOW Bradley Jones (Chisholm) 6.5
GREEN Ryan Schmidt (Robina) 7.25
PINK Lindon Beh (Wheelers Hill) 8
BLACK Bros Kelly (Hastings) 9
GREY Jordan Tronnolone (Tea Tree Gully) 10
16 HEAT 14.07pm
RED Jake Penny (Moolap) 3
WHITE Ben Cassie (Jerrabomberra) 6
BLUE Joshua Jones (High Wycombe) 6
YELLOW Parvinder Singh Bajwa (Noble Park) 6.5
GREEN Taj Westworth (Mornington) 7.5
PINK Ross Langbein (Dee Why) 8
BLACK Charlie Carstairs (Brighton) 9
GREY Patrick McCarthey (Brassall) 10
17 HEAT 14.10pm
RED Jordan Shelley (Jerrabomberra) 3.25
WHITE Remo Pascale (Five Dock) 6
BLUE Ben James (Cessnock) 6
YELLOW Ben Khongbut (Cranbourne North) 6.5
GREEN Sam Clark (Caulfield South) 7.5
PINK Daniel Quattrone (West Preston) 8
BLACK Kevin Brittain (Grovedale) 9
GREY Leigh Phelan (Brighton) 10
18 HEAT 14.13pm
RED Luke Stevens (Terneit) 3.25
WHITE Benjamin Thomas (Silkstone) 6
BLUE Fejiro Omuvwie (Red Hill) 6
YELLOW Patrick Martin (Nerrina) 6.5
GREEN Jack Norris (Black Forest) 7.5
PINK Stefan Voorham (Newport) 8
BLACK Edward Ware (Mitcham) 9.25
GREY Richard Brown (Balmoral) 10
19 HEAT 14.16pm
RED Cameron Searle (Seaholme) 3.25
WHITE Luke Macleod (NSW) 6
BLUE Mitchell Branch (Howrah) 6
YELLOW Desmond Cai (Blacktown) 6.5
GREEN Daniel White-Alikakos (Ashfield) 7.5
PINK Isaac Buratto (Templestowe) 8
BLACK Jake Ireland (South Warrandyte) 9.25
20 HEAT 14.19pm
RED Matt Carter (Mornington) 3.5
WHITE Trent Low (Armidale) 6
BLUE Jesse Cordoma (Sturt) 6.25
YELLOW Luke Baker (Clyde north) 6.5
GREEN Jacob knight (Theodore) 7.5
PINK Jack Armour (Newtown) 8.25
BLACK Ryan Camille (Moorabbin) 9.25
GREY Matt Burleigh (Croydon Hills) 10
STAWELL WOMEN'S GIFT
1 HEAT 12.25pm
RED Hana Basic (Box Hill South) 2.75
WHITE Grace O'Dwyer (Ballarat) 4.75
BLUE Olivia Gross (Newtown) 6.5
YELLOW Stephanie Richards (Aintree) 7.25
GREEN Felicity Jouvelet (Cranbourne North) 8.5
PINK Reshinta Bradshaw (Broome) 10
BLACK Rachel O'Brien (Ringwood North) 10.75
GREY Rachel Jackson (Darley) 11
2 HEAT 12.28pm
RED Kendra Hubbard (Malvern) 2.75
WHITE Lakara Stallan (Flagstaff Hill) 4.75
BLUE Laura McShane (Sandy Bay) 6.5
YELLOW Laura Downie (Riverside) 7.25
GREEN Zoe Neale (Heathmont) 8.75
PINK Stephanie Jinks (Prahran) 10
BLACK Ali Bilney (Brown Hill) 10.75
GREY Loryn Savoia (Springhill) 11
3 HEAT 12.31pm
RED Holly Dobbyn (Ballarat North) 3.25
WHITE Tayla Philis (Morphett Vale) 6.5
BLUE Keely Henderson (South Morang) 7.25
YELLOW Kate Jones (Durham Lead) 8.75
GREEN Eleni Gilden (Southbank) 10
PINK Dani Pike (Hurstbridge) 11
BLACK Rosamond Gilden (Southbank) 11
GREY Jessica Farrugia (Craigieburn) 11
4 HEAT 12.34pm
RED Justine Ramsay (Carrara) 3.25
WHITE Tara Domaschenz (Ballarat) 4.75
BLUE Clare De Salis (Curtin) 6.5
YELLOW Caitlin Stallan (Flagstaff Hill) 7.25
GREEN Blaze Demase (North Balwyn) 8.75
PINK Ruby Liptak (Somerton Park) 10
BLACK Amelia Cross (Redan) 11
GREY Zoe Glassborow (Wonga Park) 11
5 HEAT 12.37pm
RED Abby Chapman (Devonport) 3.5
WHITE Sophie Taylor (Northcote) 4.75
BLUE Talia Martin (Ballarat) 6.5
YELLOW Lillian Castle (Gold Coast) 7.5
GREEN Elyssia Kenshole (Hurstbridge) 8.75
PINK Lauch (Rosebud) 10
BLACK Gemma Fairclough (The Gap) 11
GREY Alex Tzilantonis (Ferntree Gully) 11
6 HEAT 12.40pm
RED Maddie Coates (Bundoora) -1
WHITE Amy Tolcon (Floreat) 3.5
BLUE Angela Byrt (Marshall) 5
YELLOW Mikayla Round (Aberfoyle Park) 6.75
GREEN Caitlin Hawks (Nathalia) 7.5
PINK Victtoria Acquaviva (Mile End) 9
BLACK Ana Helena Pereira (Croydon) 10
GREY Cara Boustead (Maribyrnong) 11
7 HEAT 12.43pm
RED Mia Gross (Newtown) 0.75
WHITE Lily Bayes (Geelong West) 3.5
BLUE Liv Ryan (Donvale) 5
YELLOW Loren London (Robina) 7
GREEN Lisa Wolski (Ryde) 7.5
PINK Taylah Stallan (Flagstaff Hill) 9.25
BLACK Lauren Keating (Buff Point) 10.25
GREY Mandy Mason (Swanbourne) 11
8 HEAT 12.46pm
RED Elizabeth Forsyth (Tugun) 1.25
WHITE Fay Dee (Zimbabwe) 3.5
BLUE Sophia Fighera (Brighton) 5
YELLOW Jemma Stapleton (Rowville) 7
GREEN Brittanny Brymer (Palm Beach) 7.5
PINK Virginia Stasyszyn (Perth) 9.25
BLACK Katherine Katsanevakis (Doncaster) 10.25
GREY Jody Richards (Aintree) 11
9 HEAT 12.49pm
RED Kiara Reddingius (Langford) 1.5
WHITE Nicole Kay (Buderum) 3.75
BLUE Kayla Montagner (Dinbulah) 5
YELLOW Aris Patsouras (Epping) 7
GREEN Ashleigh Terlato (Harkaway) 7.75
PINK Carryne Teo (Waterford) 9.5
BLACK Kelsey Williams (Wangaratta) 10.25
GREY Zoe Cunningham (Aspendale Gardens) 11
10 HEAT 12.52pm
RED Ashleigh Whittaker (Beaumaris) 1.75
WHITE Sarah Blizzard (Bruce) 3.75
BLUE Ellie Whittingham (Hope Valley) 5.25
YELLOW Kayla Lemm (Eden Hills) 7
GREEN Natassia Messent (North Brighton) 7.75
PINK Cleo Anderson (Buninyong) 9.5
BLACK Edwina Kidd (North Brighton) 10.5
GREY Jemma Clayton (Woodend) 11
11 HEAT 12.55pm
RED Kiani Allen (Mornington) 2
WHITE Bree Masters (Broadbeach Waters) 4
BLUE Torrie Lewis (Gateshead) 5.5
YELLOW Natasha Rudder (Clarenza) 7
GREEN Kysha Praciak (Mount Martha) 7.75
PINK Genevieve Brooks (Vale Park) 9.5
BLACK Karlee Bailey (Pakenham) 10.5
GREY Kimberley Geelan (Blackmans Bay) 11
12 HEAT 12.58pm
RED Lauren Wells (Palmerston) 2.5
WHITE Tara Hawking (Gold Coast) 4.5
BLUE Alexia Loizou (Frankston) 5.75
YELLOW Helena Schwerdt (Unley) 7
GREEN Elizabeth Melrose (Moores Pocket) 8
PINK Lily Micklethwait (Bedford Park) 9.75
BLACK Hannah Lindstrom (Cheltenham) 10.5
GREY Hannah Duynhoven (Warrnambool) 11
13 HEAT 13.01pm
RED Ellie Beer (Palm Beach) 2.5
WHITE Tarren Forsyth (Mudgeeraba) 4.5
BLUE Ebony Lane (Baxter) 6
YELLOW Olivia Fien (Tweed Heads) 7
GREEN Davina Strauss (Sydney) 8.25
PINK Ziara Freeny (Melbourne) 9.75
BLACK Kirsty Stevens (Tarneit) 10.75
GREY Ruby Holten (Aspendale) 11
14 HEAT 13.04pm
RED Jordan McMillan (Seaford Heights) 2.5
WHITE Amie Mittiga (Flagstaff Hill) 4.5
BLUE Taylah Perry (Wantirna) 6.25
YELLOW Jenna Heath (Lambton) 7
GREEN Brittany Austin (Lane Cove) 8.5
PINK Adelaide Robertson (Cheltenham) 9.75
BLACK Nicole Maher (Carrum Downs) 11
GREY Olivia Skerry (Heathmont) 11
CARNIVAL TIMETABLE
SATURDAY
9.30am: Findex Stawell Women's 800m Handicap heats
9.35: Hipworth Athletic Club Under-20 800m Handicap heats
9.45: Little Athletics 800m Handicap heats
10.20: Stawell Athletic Club Womens' 70m Handicap
10.58: Gift Hotel Arthur Postle 70m Handicap
11.38: Stawell Frontmarkers' 1600m Handicap final
11.48: Gift Hotel Arthur Postle 70m Handicap
12.25pm: Strickland Family Women's 120m Stawell Gift
1.22: Visit Grampians Stawell Gift 120m heats
2.17: Stawell Gift Hall of Fame Backmarkers' 1600m Handicap final
2.27: Visit Grampians Stawell Gift 120m
3.22: Dulkeith Computer Solutions Hank Neil Masters' 100m Handicap heats
4.05: Findex Stawell Women's 800m Handicap final
4.15: Hipworth Athletic Club Under-18 800m Handicap final
4.25: Little Athletics 800m Handicap final
4.47: Stawell Family Central Park Frontmarkers' 400m Handicap heats
5.04: Bill McManus Backmarkers' 400m Handicap heats
SUNDAY
9.30am: Little Athletics Boys' 100m Handicap heats
9.57: Little Athletics Girls' 100m Handicap heats
10.34: Stawell Athletic Club Womens's 70m Handicap semi-finals
10.47: Grampians Estate WH Earle 550m Handicap heats
11.12: Lorraine Donnan Women's 400m Handicap heats
11.40: Stawell Times News Under-18 Boys' 100m Handicap heats
12.01pm: Skillinvest Under-18 Girls' 100m Handicap heats
12.32: Carter Family Victory Restricted 1600m Handicap final
12.42: Stawell Athletic Club Womens' 70m Handicap final
12.52: Nectar Farms Bill Howard 100m Handicap heats
1.30: Stawell Times News Under-18 Boys' 100m Handicap final
1.40: Skillinvest Under-18 Girls' 100m Handicap final
1.50: Gift Hotel Arthur Postle 70m Handicap semi-final
2.12: Sertori & Co Masters' 300m Handicap heats
2.58: Gift Hotel Arthur Postle 70m Handicap final
3.08: Nectar Farms Bill Howard 100m Handicap final
3.21: Little Athletics 400m Handicap - 400m heats semi-final
3.55: Past Runner's Association Women's and Masters' 1600m Handicap final
4.05: Grampians Estate WH Earle 550m Handicap final
4.15: Stawell Athletic Club Jack Donaldson 200m Handicap heats